Քրեակատարողական համակարգում
ՀՀ քրեակատարողական ծառայությունը մինչև 2001 թվականի հոկտեմբերի 1-ը գործել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարության ենթակայությամբ` սկզբում բաժնի, ապա՝ վարչության կարգավիճակով, հանդիսացել է նրա կառուցվածքային միավորներից մեկը:
Հումանիզացիայի և ապառազմականացման գործընթացների բարեփոխումները մեծապես կապված են 2001 թվականին քրեակատարողական համակարգի` ներքին գործերի նախարարությունից արդարադատության նախարարության ենթակայության տեղափոխման հետ:
Օրենսդրական փոփոխություններ
Բարեփոխումների կարևորագույն բաղկացուցիչն էր օրենսդրական փոփոխությունների իրականացումը: Առաջին քայլ այս ուղղությամբ 2002 թվականի փետրվարի 6-ին ընդունված «Ձերբակալված և կալանավորված անձանց պահելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքն էր: Այն սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով ձերբակալված անձին արգելանքի և կալանավորված անձին կալանքի տակ պահելու ընդհանուր սկզբունքները, պայմանները և կարգը, ձերբակալված և կալանավորված անձանց իրավունքները, դրանց ապահովման երաշխիքները, նրանց պարտականությունները, ինչպես նաև արգելանքից և կալանքից ազատելու կարգը:
Այս օրենքով շրջադարձային մի շարք փոփոխություններ մտցվեցին կալանավորված անձանց իրավունքների իրականացման հարցերում, մասնավորապես, հատկանշական է կալանավորված անձանց մերձավոր ազգականների հետ տեսակցություններ տրամադրելու նոր կարգը:
Օրենքի մշակման ընթացքում առավելագույնս հաշվի են առնվել Եվրոպական բանտային կանոնների դրույթները: Մինչև օրենքի ընդունումը այն անցել է միջազգային փորձաքննության:
Նախքան նշված օրենքի ընդունումը ձերբակալվածներին և կալանավորվածներին համապատասխան հիմնարկներում պահելու կարգը սահմանվում էր «Հայաստանի Հանրապետությունում նախնական կալանքի վերցնելու կանոնադրությունը հաստատելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով:
Հասարակական վերահսկողություն
Բարեփոխումների շրջանակներում նշանակալից էր քրեակատարողական ծառայության կալանավորվածներին պահելու վայրերի գործունեության նկատմամբ հասարակական վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդական խմբի կազմավորումը: 2003թ-ի հուլիսի 17-ին Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարի կողմից հաստատվեց քրեակատարողական ծառայության կալանավորվածներին պահելու վայրերում հասարակական դիտորդների խմբի գործունեության կարգ և, իսկ 2004թ-ի ապրիլի 28-ի թիվ ՔՀ-18-Ա հրամանով հաստատվեց դիտորդների խմբի կազմը: Հասարակական դիտորդների խմբի անդամները իրավասու են անարգել մուտք գործել քրեակատարողական հիմնարկներ, ծանոթանալ քրեակատարողական հիմնարկների իրավիճակին, մեկուսի հանդիպել կալանավորված անձանց:
Քրեակատարողական ծառայության կառուցվածքը
Հաջորդ օրենսդրական ակտը, որը վերաբերում է քրեակատարողական ծառայության բարեփոխումներին «Քրեակատարողական ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքն էր, որը ընդունվեց 2003 թվականի նոյեմբերի 18-ին: Օրենքի ընդունման անհրաժեշտությունը առաջին հերթին պայմանավորված էր օրենքի կարգավորման առարկայով այն է՝ քրեակատարողական գործառույթներ իրականացնող պետական լիազոր մարմնում ծառայության հիմնական սկզբունքները, քրեակատարողական ծառայության մարմինների և հիմնարկների համակարգը, դրանց գործունեության կազմակերպման հիմունքները, ծառայության անցնելու կարգը և պայմանները, պաշտոնների ու կոչումների դասակարգումը, ծառայողների իրավունքները, պարտականությունները, պատասխանատվությունը, իրավական ու սոցիալական երաշխիքները, ծառայության հետ կապված այլ հարաբերություններ: Ըստ այդ օրենքի քրեակատարողական ծառայության կազմը ուներ հետևյալ կառուցվածքը.
1. ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայության կենտրոնական մարմին
2. ՀՀ արդարադատության նախարարության տարածքային մարմիններ
3. ՀՀ արդարադատության քրեակատարողական հիմնարկներ:
Քրեակատարողական օրենսգիրք
Օրենսդրական բարեփոխումների ամենակարևոր քայլերից էր քրեակատարողական օրենսգրքի ընդունումը:Դեռևս 1998 թվականի սեպտեմբերի 25-ի ՀՀ վարչապետի թիվ 561 որոշմամբ ստեղծվել էր աշխատանքային խումբ՝ քրեակատարողական օրենսգրքի նախագծի հայեցակարգը և նախագիծը մշակելու և դրա հետագա լրամշակման աշխատանքները կազմակերպելու նպատակով:
Նախկինում գործող 1971 թվականի հուլիսի 7-ին ընդունված Հայաստանի Հանրապետության ուղղիչ աշխատանքային օրենսգրքին փոխարինեց Հայաստանի Հանրապետության քրեակատարողական օրենսգիրքը, որն ընդունվեց 2004 թվականի դեկտեմբերի 24-ին:
Փոփոխություններ` նոր օրենսգրքով
Թույլատրվեց ցմահ ազատազրկման դատապարտվածներին ավելի հաճախ տեսակցություն ունենալ իրենց հարազատների հետ (տարվա ընթացքում առնվազն երեք կարճատև և մեկ երկարատև տեսակցություն: Ներկայումս, համապատասխան պայմաններ չլինելու պատճառով երկարատև տեսակցությունը փոխարինվում է կարճատևով (օրենսդրությամբ թույլատրելի է) և տարվա ընթացքում տրամադրվում է առնվազն 4 կարճատև տեսակցություն:
Բարեփոխումների շրջանականերում թե` կալանավորված անձանց, և թե` դատապարտյալներին պահելու պայմաններում տեղի ունեցած դրական փոփոխություններից էր նաև այն, որ 2002թ-ի ընթացքում ՀՀ ԱՆ բոլոր քրեակատարողական հիմնարկներում տեղադրվել են հեռախոսախցիկներ` ընտանիքի և արտաքին աշխարհի հետ կապն ապահովելու նպատակով:
Կալանավորված անձանց և դատապարտյալների առաջարկությունների, դիմումների և բողոքների քննարկման նոր կարգի համաձայն արգելվում է դրանց գրաքննությունը (նախկին օրեսդրությամբ թույլատրվում էր դատախազին հասցեագրված դիմումները և բողոքները գրաքննության ենթարկել): Կալանավորված անձանց և դատապարտյալներին հատկացված բնակելի տարածության նվազագույն չափը յուրաքանչյուր անձի համար սահմանվել է չորս քառակուսի մետր (նախկինում այն 2.5 քառակուսի մետր էր): Դատապարտյալներին հեռուստացույցի հետ միասին թույլատրվում է իրենց մոտ ունենալ ժամանցային մի շարք պարագաներ` համակարգիչներ, համակարգչային խաղեր:
Նոր քրեական օրենսգիրք` նոր պատժատեսակներ
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի կողմից Հայաստանի Հանրապետության նոր,2003թ. օգոստոսի 1-ից ուժի մեջ մտած քրեական օրենսգրքի ընդունումով, սահմանվում է սկզբունքորեն նոր մի շարք պատժատեսակներ. տուգանքը, հանրային աշխատանքները, հատուկ կամ զինվորական կոչումից, կարգից, աստիճանից կամ որակավորման դասից զրկելը, կալանքը և ցմահ ազատազրկումը:
Հայաստանի Հանրապետության քրեակատարողական օրենսգրքի ընդունումը Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի ընդունման տրամաբանական շարունակությունն էր, քանզի դրանով կանոնակարգված են վերը թվարկված պատիժների կատարման կարգը և պայմանները, որոնք նախկինում գործող ուղղիչ աշխատանքային օրենսգրքով կարգավորված չէին:
Օրենսգիրքը սահմանում է քրեական պատիժներ կատարելու և պատժի կատարման հետ միացված բժշկական բնույթի հարկադրանքի միջոցներ կիրառելու և կրելու կարգն ու պայմանները, ապահովում է անհրաժեշտ պայմաններ` դատապարտյալի ուղղման համար, պաշտպանում վերջինիս իրավունքները և ազատությունները:
ՈՒղղիչ հիմնարկների տեսակները
Գործող քրեակատարողական օրենսգիրքը տարբերակում է ուղղիչ հիմնարկների հետևյալ տեսակները` ըստ մեկուսացվածության աստիճանի
1) բաց ուղղիչ հիմնարկ
2) կիսաբաց ուղղիչ հիմնարկ
3) կիսափակ ուղղիչ հիմնարկ
4) փակ ուղղիչ հիմնարկ
5) բուժական ուղղիչ հիմնարկ:
Այժմ Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայությունն իր մեջ ներառում է 13 քրեակատարողական հիմնարկ, քրեակատարողական ծառայության կենտրոնական վարչությունում ստեղծվել է նոր կառուցվածքային ստորաբաժանում՝ այլընտրանքային պատիժների կատարման ստորաբաժանում, որը ունի տարածքային բաժանմունքներ Երևան քաղաքի համայնքներում և Հայաստանի Հանրապետության մարզերում: Այս ստորաբաժանումը ստեղծված է կատարելու ազատությունից զրկելու հետ չկապված պատիժները և վերահսկողություն իրականացնելու պատժի կրումը հետաձգելու, պատիժը պայմանականորեն չկիրառելու և պատժից պայմանական վաղաժամկետ ազատված անձանց նկատմամբ:
Կարճաժամկետ մեկնումներ
Բարեփոխումների շրջանականերում հատկանշական է դատապարտյալներին կարճաժամկետ մեկնումներ տրամադրելու նոր կարգը: Ի տարբերություն նախկին օրեսդրության, բացի նրանից, որ դատապարտյալներին կարճաժամկետ մեկնումներ էր տրամադրվում անձնական բացառիկ հանգամանքների (մերձավոր ազգականի մահ կամ կյանքին սպառնացող ծանր հիվանդանություն, տարերային աղետ և այլն) դեպքերում, նոր օրեսդրությամբ կարող է տրամադրվել նաև սոցիալական վերականգնման նպատակով:
ՍՀԻԱ
Մի շարք կառուցվածքային փոփոխություններով նախկին դաստիարակչական աշխատանքների բաժինների բազայի վրա քրեակատարողական ծառայությունում ստեղծվեցին սոցիալական, հոգեբանական և իրավական աշխատանքների (ՍՀԻԱ) բաժիններ:
Այսօր սոցիալական, հոգեբանական և իրավական աշխատանքների ծառայությունը ստանձնել է ոչ միայն նախկին ծառայությունից ժառանգված աշխատանքները, այլ որդեգրել է նոր մոտեցում և աշխատանքային նոր գործառույթներ, որոնք բխում են արդիական պահանջներից, առկա խնդիրներից և միջազգային առաջավոր փորձից:
Սոցիալական, հոգեբանական և իրավական աշխատանքները համապատասխան մասնագիտական աշխատանքներից բացի, ընդգրկում են նաև կրթամշակութային, մարզական և հոգևոր-կրոնական բնույթի բազմատեսակ միջոցառումներ:
Բուժսպասարկում
Առանձնահատուկ կարևորություն է տրված անազատության մեջ պահվող անձանց բուժսպասարկման հարցերին:
Հիմնովին վերանորոգվել և վերակահավորվել է համակարգի միակ բուժական ուղղիչ հիմնարկը` «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկը: Տուբերկուլիոզով հիվանդ դատապարտյալների առողջական վիճակը բարելավելու նպատակով բացվել է առանձին հիվանդանոցային մասնաշենք: Վերանորոգեվել են թերապևտիկ և հոգեբուժական մասնաշենքերը:
Դատապարտյալների բժշկական սպասարկման ուղղությամբ կառուցողական համագործակցություն կապեր են հաստատվել միջազգային կազմակերպությունների, բարեգործական ֆոնդերի հետ (ԿԽՄԿ): Զգալի ձեռքբերումներ կան թոքախտի դեմ պայքարում, մասնավորապես ներմուծվել և կիրառվում է DOTS-ի ծրագիրը:
Քրեակատարողական ծառայության թափանցիկությունը
Քրեակատարողական ծառայության ապառազմականացմանը զուգահեռ բարեփոխումների շրջանակում նշանակալից է համակարգի թափանցիկության ապահովումը: Այդ ուղղությամբ ընտրված քաղաքականության իրականացմամբ ակտիվացել է ԶԼՄ-ների մուտքը քրեակատարողական համակարգ, ինչը նպաստում է հասարակության մեջ համակարգում կատարվող բարեփոխումների օբյեկտիվ պատկերացումների ձևավորմանը:
Միջոցառումներ
Անչափահաս և կին դատապարտյալների մասնակցությամբ քրեակատարողական հիմնարկի սահմաններից դուրս կազմակերպվել են թատերական միջոցառումներ, գեղանկարչական աշխատանքների ցուցահանդեսներ:
Քրեակատարողական հիմնարկներում իրականացվում են նաև հոգևոր-կրոնական միջոցառումներ և մի շարք քրեակատարողական հիմնարկներում մկրտվել են ավելի, քան 200 դատապարտյալներ:
Ծառայողների վերապատրաստումը
ՀՀ արդարադատության նախարարության ենթակայությանըտակ անցնելով` քրեակատարողական ծառայության վրա դրվեցին լրացուցիչ գործառույթներ, որոնց իրականացումը պահանջում էր նաև քրեակատարողական ծառայողների վերապատրաստում և ուսուցում:
Դեռևս համակարգի տեղափոխումից առաջ խնդիր էր դրել պատշաճ մակարդակով իրականացնել քրեակատարողական ծառայության աշխատողների ուսուցումը և վերապատրաստումը:
2002թ. փետրվար ամսից Բաց հասարակության ինստիտուտի և ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի աջակցությամբ ՀՀ արդարադատության նախարարության իրավաբանական ինստիտուտում իրականացվեց ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայողների` կարճատև դասընթացների միջոցով վերապատրաստման ծրագիրը:
ԲԱՐԵՓՈԽՈՒՄՆԵՐ
ՔԿԱԳ-ում
Հայաստանի Հանրապետությունում ամուսնության և ընտանիքի հետ կապված հարաբերությունները մինչև 2005 թվականը կարգավորվել են 1969 թվականին հաստատված ամուսնության և ընտանիքի օրենսգրքով։ ՀՀ ընտանեկան նոր օրենսգիրքը ընդունվել է 2004 նոյեմբերի 9-ին (ուժի մեջ է մտել 2005 թ. ապրիլի 19-ին)։ Զուգահեռաբար 2004 թ. դեկտեմբերի 8-ին ընդունվել է «Քաղաքացիական կացության ակտերի մասին» օրենքը (ուժի մեջ է մտել 2005 թ. ապրիլի 19-ին)։ Նշված օրենքների ընդունման կապակցությամբ անհրաժեշտություն էր առաջացել նոր իրավական ակտերի ընդունման։
Ընդունվել են հետևյալ իրավական ակտերը.
• ՀՀ արդարադատության նախարարի 02.07.2005 թ. «Քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման վերաբերյալ վկայականների կրկնօրինակների և տեղեկանքների տրման կարգը և քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման մատյանների ձևերը հաստատելու մասին» N 96-Ն հրամանով հաստատված՝ «Քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման վերաբերյալ վկայականների կրկնօրինակների և տեղեկանքների տրման» կարգը.
• ՀՀ կառավարության 14.04.2005 թ. «Քաղաքացիական կացության ակտերի պետական գրանցումների վկայականների լրացման կարգը, դրանց նմուշները և քաղաքացիական կացության ակտերի պետական գրանցման փաստը հաստատող այլ փաստաթղթերի ձևաթղթերի նմուշները հաստատելու մասին» N 469-Ն որոշմամբ հաստատված՝ «Քաղաքացիական կացության ակտերի պետական գրանցումների վկայականների լրացման» կարգը.
• ՀՀ կառավարության 14.04.2005 թ. «Քաղաքացիական կացության ակտերի գրառումների ձևաթղթերի նմուշները, այդ ձևաթղթերի լրացման կարգը, ինչպես նաև քաղաքացիական կացության ակտերի գրառման դիմումի ձևաթղթերի նմուշները հաստատելու մասին» N 492-Ն որոշմամբ հաստատված՝ «Քաղաքացիական կացության ակտերի գրառումների ձևաթղթերի լրացման» կարգը.
• ՀՀ կառավարության 23.06.2005 թ. «Անվան փոխման կարգն ու պայմանները հաստատելու մասին» N 941-Ն որոշմամբ հաստատված՝ «Անվան փոխման կարգն ու պայմանները».
• ՀՀ կառավարության 23.06.2005 թ. «Քաղաքացիական կացության ակտերի գրառումների վերականգնման կարգը սահմանելու մասին» N 995-Ն որոշմամբ հաստատված՝ «Քաղաքացիական կացության ակտերի գրառումների վերականգնման» կարգը.
ՀՀ կառավարության 21.04.2005 թ. «Օտարերկրյա պետություններում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչությունների կամ հյուպատոսական հիմնարկների կազմած քաղաքացիական կացության ակտերի գրառումների առաջին օրինակները և տվյալ ակտերի պետական գրանցման համար հիմք համարվող փաստաթղթերը Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության համապատասխան արխիվ պահպանման փոխանցելու կարգը սահմանելու մասին» N 493-Ն որոշմամբ հաստատված՝ «Օտարերկրյա պետություններում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչությունների կամ հյուպատոսական հիմնարկների կազմած քաղաքացիական կացության ակտերի գրառումների առաջին օրինակները և տվյալ ակտերի պետական գրանցման համար հիմք համարվող փաստաթղթերը Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության համապատասխան արխիվ պահպանման փոխանցելու» կարգը։

The Penitentiary Service of the Republic of Armenia under the jurisdiction of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia The Penitentiary Service of the Republic of Armenia functioned under the jurisdiction of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Armenia until 1 October 2001; initially it had the legal status of a division, later of a department, and was one of the structural units of the Ministry of Internal Affairs.
The reforms leading to humanisation and demilitarisation processes are mainly related to shifting the penitentiary system from the jurisdiction of Ministry of Internal Affairs to that of the Ministry of Justice in 2001.
Legislative amendments The most essential component of the reforms was the implementation of legislative amendments. The fisrt step towards these amendments was the Law of the Republic of Armenia “On Treatment of Arrestees and Detainees” adopted on 6 February 2002. The Law shall define the general principles, terms of and procedures for keeping arrestees or detainees under arrest or detention in accordance with the procedure prescribed by the Code of Criminal Procedure of the Republic of Armenia, as well as the rights of arrestees and detainees, guarantees for ensuring their rights, their duties, as well as the procedure for releasing these persons from arrest or detention. A series of pivotal changes were made by this Law with regard to issues related to the implementation of rights of detainees, particularly the new procedure for permitting the detainees to receive visits of their close relatives. The provisions of European Prison Rules were considered to the maximum extent possible in the elaboration process of this Law. Prior to adoption, the Law has undergone legal examination by international experts Before the adoption of this Law, the procedure for keeping the arrestees and detainees in relevant facilities was defined by the Law of the Republic of Armenia “On Approval of Regulations for Pre-Trial Detention in the Republic of Armenia”.
Public Supervision An important breakthrough was the formation - within the framework of the reforms - of a group of public observers carrying out public supervision over the functioning of detention facilities of the penitentiary service. On 17 July 2003 the procedure for functioning of the group of public observers at detention facilities of the penitentiary service was approved by the Minister of Justice of the Republic of Armenia, and the composition of the Group was approved upon the Order No. PI-18-A (ՔՀ-18-Ա) of 28 April 2004. The members of the group of public observers shall have the right to free access to penitentiary institutions, to familiarise themselves with conditions of the penitentiary institutions, and to meet with the detainees in private.
The Structure of the Penitentiary Service Another legislative act which relates to the reforms of the penitentiary service was the Law of the Republic of Armenia “On Penitentiary Service” adopted on 18 November 2003. The need for adoption of this Law was first of all conditioned by the subject matter of this Law, i.e. the basics of penitentiary service within the state authorised body carrying out penitentiary functions, the system of bodies and institutions of the penitentiary service, the grounds for arranging their activities, the procedure for and terms of taking into service, the classification of positions and ranks, rights, duties and responsibilities of the penitentiary servants, their legal and social guarantees and other relations with regard to the service. According to this Law, the penitentiary service had the following structure: 1. Central Body of the Penitentiary System of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia Regional Bodies of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia 3. Penitentiary Institutions of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia.
Penitentiary Code One of the most essential steps in legislative reforms was the adoption of the Penitentiary Code. A Working Group was established upon the Decision of the Prime Minister of the Republic of Armenia No. 561 of 25 September 1988 for the purpose of elaborating the Draft Concept and the Draft Penitentiary Code, as well as organising activities for further elaboration thereof.
The former Correctional Labour Code of the Republic of Armenia adopted on 7 July 1971 was replaced by the Penitentiary Code of the Republic of Armenia adopted on 24 December 2004.
Amendments made by the new Code The convicts sentenced to life imprisonment were permitted to receive visits by their relatives more often (at least three short-term and one long-term visit per year). Due to the lack of appropriate conditions, long-term visit is currently replaced by short one (permitted by the legislation), and prisoners shall have the right to receive at least four short-term visits during the year. Within the framework of reforms, in 2002 all the penitentiary institutions of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia were equipped with telephone booths for facilitating contact with families and the outside world, and that was yet another positive change in conditions of keeping arrestees and detainees. According to the new procedure for considering the proposals, applications and complaints of detainees and arrestees, any censorship with regard to the aforementioned shall be prohibited (the former legislation permitted censorship of applications and complaints addressed to the prosecutor). Four square metres (instead of former 2.5 square metres) per person were envisaged as minimum living space allocated to detainees and convicts. In addition to TV-sets, detainees may also have other recreational articles such as computers and video games.
New Criminal Code: new types of punishment The new Criminal Code of the Republic of Armenia adopted by the National Assembly of the Republic of Armenia, which entered into force on 1 August, 2003, defines a series of principally new types of punishment such as: a fine, public works, deprivation of special titles or military ranks, categories, degrees or qualification classes, detention and life imprisonment. The adoption of the Code of Criminal Procedure of the Republic of Armenia is the logical continuation of the Criminal Code of the Republic of Armenia, since it governs the procedure for and terms of administering the aforementioned types of punishment not regulated by the former Correctional Labour Code. The Code defines the procedure for and terms of administering criminal punishments, enforcement of medical measures combined with administering criminal punishments, ensures all the necessary conditions for correction of the arrestee, protects the rights and freedoms of the latter.
Types of correctional institutions: The Criminal Procedure Code in force distinguishes the following types of institutions by the level of isolation: 1) open correctional institution 2) semi-open correctional institution 3) semi-closed correctional institution 4) closed correctional institution 5) medical correctional institution.
The Penitentiary Service of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia currently comprises 13 penitentiary institutions; a new structural division – Alternative Punishment Administering Department, with regional departments in the communities of Yerevan and marzes (regions) of the Republic of Armenia - was established within the Central Department of the penitentiary service. This division was established for the purpose of administering the punishments not related to deprivation of liberty and carrying out supervision over deferral of execution of punishment, granting conditional application of punishment, as well as supervision over the persons released on parole.
Short-term leaves Within the framework of the reforms, the new procedure for granting short-term leaves to detainees is worth mentioning. In comparison to the former legislation which envisaged short-term leaves for detainees in exceptional circumstances (death of a close relative, life-threatening disease, natural disaster, etc.), the new legislation also provides for leave for the purpose of social rehabilitation.
Administrative, Psychological and Legal Activities (APLA) Administrative, Psychological and Legal Activities (APLA) divisions based on former divisions of works of educational character were established through a series of structural changes within the penitentiary service. Currently the Service of Administrative, Psychological and Legal Activities has not only undertaken the functions of the former service, but has also adopted a new approach and new operational functions arising from current demands and issues, as well as international best practice. Together with relevant professional activities, administrative, psychological and legal activities include various types of educational-cultural, sport, religious and spiritual events.
Medical service A special importance is attached to issues related to medical care of detainees. "Hospital for Prisoners” penitentiary institution, the only medical correctional institution operating within the system, was completely repaired and refurnished. For improving the health conditions of prisoners suffering from tuberculosis, a special hospital building was constructed. The buildings of therapeutic and psychiatric units were repaired.
Constructive relations were established with international organisations and benevolent funds (ICRC-International Committee of the Red Cross) aimed at providing medical care to convicts. Considerable progress has been made in struggle against tuberculosis; in particular, TB-DOTS programme has been launched and implemented.
Transparency of the penitentiary service In parallel with demilitarisation of the penitentiary service, it is pivotal to ensure transparency of the system within the framework of reforms. The implementation of the policy adopted for that purpose enabled a more active access of mass media to the penitentiary system, which contributes to the development of objective insight on the reforms carried out within the system.
Events Theatrical events, exhibition of works of art with the participation of women and juvenile convicts were arranged outside the penitentiary institutions. Religious and spiritual events were also held in penitentiary institutions, and more than 200 convicts were baptised in a number of penitentiary institutions.
Training courses for servants After being transferred to the jurisdiction of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia, the Penitentiary Service was empowered with additional functions, the implementation of which required education and training of penitentiary servants. The task to provide due level of education and training to employees of the penitentiary service had been set long before the transfer of the system. Since February 2002, a training programme for penitentiary servants of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia, delivered through short-term courses, had been held in the premises of the Law Institute of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia with the assistance of Open Society Institute and OSCE Yerevan Office.
REFORMS within the Civil Status Acts Registration Agency
Marriage and Family Code approved in 1969 had regulated the relations with regard to marriage and family in the Republic of Armenia until 2005. The New Family Code of the Republic of Armenia was adopted on 9 November 2004 (entered into force on 19 April 2005). In parallel, the Law of the Republic of Armenia “On Civil Status Acts” was adopted on 8 December 2004 (entered into force on 19 April 2005). There was a need to adopt new legal acts with respect to adoption of the mentioned laws.
The following legal acts were adopted:
“The procedure for issuing copies of certificates and references on registration of civil status acts” approved by the order of the Minister of Justice of the Republic of Armenia No 96-N of 2 July 2005 “On the procedure for approving the issuance of copies of certificates and references on registration of civil status acts and forms of the register of civil status acts”;
“The procedure for completing the certificates on state registration of civil status acts” approved by the decision of the Government of the Republic of Armenia No 469-N of 14 April 2005 “On the procedure for approving the completion of certificates on state registration of civil status acts, the samples thereof and the samples of standard forms of other documents certifying the state registration of civil status acts”;
“The procedure for completing standard forms of records on registration of civil status acts” approved by the decision of the Government of the Republic of Armenia No 492-N of 14 April 2005 “On the procedure for approving the samples of standard forms of records on registration of civil status acts, completing thereof, as well as the samples of standard forms of application for registration of civil status acts”;
“The procedure for and terms of change of name” approved by the decision of the Government of the Republic of Armenia No 941-N of 23 June 2005 “On approving the procedure for and terms of change of name”;
“The procedure for recovery of records on civil status acts” approved by the decision of the Government of the Republic of Armenia No 995-N of 23 June 2005 “On establishing the procedure for recovery of records on civil status acts”. “The procedure for submitting first copies of records on civil status acts drawn up by diplomatic missions or consular offices of the Republic of Armenia in foreign countries, as well as the documents serving as a basis for state registration of the aforementioned acts to the relevant archive of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia for storage" approved by the decision Government of the Republic of Armenia No 493-N of 21 April 2005 “On establishing the procedure for submitting first copies of records on civil status acts drawn up by diplomatic missions or consular offices of the Republic of Armenia in foreign countries, as well as the documents serving as a basis for state registration of the aforementioned acts to the relevant archive of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia for storage”.