Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարություն
1920 թվականին ՀՍՍՀ Հեղկոմի կողմից կազմակերպվում է Արդարադատության ժողովրդական կոմիսարիատը։ Գործել է 1923 թվականի դեկտեմբերի 29-ին ՀՍՍՀ ԿԳԿ նախագահության կողմից ընդունվում է գործունեության կանոնադրությունը։ Կից գործել է դատախազությունը, և արդարադատության ժողկոմը միաժամանակ հանրապետության դատախազն էր։ 1930 թվականի հունվարի 31-ին ժողկոմատը վերացվում է և վերստին ստեղծվում 1933 թվականի հունվարի 5-ին։ Այդ ժամանակամիջոցում արդարադատության ժողկոմատի խնդիրները կատարել են ՀՍՍՀ դատախազությունը և Գերագույն դատարանը։ 1936 թվականին արդարադատության ժողկոմատից անջատվում են դատախազական և քննչական մարմինները, և ժողկոմատը վերակազմվում է որպես Արդարադատության մինիստրություն։ Գործում մինչև 1959 թվականը։ Մինչև 1970 թվականը նրա գործառույթներն իրականացնում են ՀՍՍՀ գերագույն դատարանը և ՀՍՍՀ Մինիստրների սովետին առընթեր իրավաբանական հանձնաժողովը։
ՀՍՍՀ Գերագույն սովետի Նախագահության 1970 թվականի նոյեմբերի 2-ի հրամանագրով ՀՍՍՀ արդարադատության մինիստրությունը, որի խնդիրներն էին՝ դատական, նոտարական, զագսի մարմինների, փաստաբանների կոլեգիայի, իրավախորհրդատուների, գործունեության ղեկավարումը, իրավունքի պրոպագանդման և քաղաքացիների իրավական դաստիարակության գործի մեթոդական ղեկավարությունը, դատական մարմինների գործունեության ընդհանրացումը, մասնակցություն գործող oրենսդրության համակարգմանը։
Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարություն, ընդհանուր դրույթներ, նպատակներ, գործառույթներ՝ տես ՀՀ ԱՆ կանոնադրություն։

Ministry of Justice of the Republic of Armenia
In 1920 People’s Commissariat of Justice was established by the Revolutionary Committee of Armenian SSR. Its functions were based on the Statute adopted by the Central Executive Committee of Armenian SSR on 29 December 1923. Prosecutor’s Office functioned adjunct to the Committee, and the People's Commissariat simultaneously fulfilled the functions of the Prosecutor of the Republic. On 31 January 1930 the People’s Commissariat was dismissed and was re-established on 5 January 1933. During that period the functions of the People's Commissariat of Justice were carried out by the Prosecutor's Office and the Supreme Court of Armenian SSR. In 1936 prosecutorial and investigative authorities were established as separate bodies, and People’s Commissariat was reinstituted as a Ministry of Justice. It continued to function until 1959. By 1970 its functions were carried out by the Supreme Court of the Armenian SSR and the Legal Commission adjunct to the Council of Ministers of the Armenian SSR.
Upon the Executive Order of 2 November 1970 of the Presidency of Supreme Council (Soviet) the objects of the Ministry of Justice of the Armenian SSR were: administration of activities of judicial, notary and civil status acts registration bodies, Collegium of Advocates and legal advisors; methodical management of legal propaganda and of the activities aimed at legal education of citizens; aggregation of the activities of judicial bodies and participation in the systematisation of the legislation in force.
Ministry of Justice of the Republic of Armenia: general provisions, objects, functions - see Statute of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia.