Արփինե Հովհաննիսյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Վենետիկ
Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը հոկտեմբերին 13-ին մեկնել է Վենետիկ՝ մասնակցելու   «Ժողովրդավարություն` իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովի 108-րդ լիագումար նիստին:
Նիստի ընթացքում Արփինե Հովհաննիսյանը հանդես է եկել ելույթով, որտեղ ներկայացրել է  Ընտրական օրենսգրքի փոփոխություններին հաջորդած մի շարք կարևոր զարգացումներ: Արփինե Հովհաննիսյանն անդրադարձել է նաև ընտրացուցակների հրապարակման հիմնախնդրին` կարևորելով ընտրական գործընթացի նկատմամբ հասարակության վստահության մակարդակի բարձրացումը:
Լիագումար նիստի ընթացքում ՀՀ արդարադատության նախարարը Վենետիկի հանձնաժողովից կարծիք է խնդրել «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» և «Կուսակցությունների մասին»» ՀՀ սահմանադրական օրենքների նախագծերի վերաբերյալ:
Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել Վենետիկի հանձնաժողովի բոլոր գործընկերներին, ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի փորձագետներին ցուցաբերած պատրաստակամության և աջակցության համար:

Arpine Hovhannisyan leaves for Venice on working visit
On 13 October, Minister of Justice of the Republic of Armenia Arpine Hovhannisyan left for Venice to participate in the 108th Plenary Session of the European Commission for Democracy through Law.
During the Session, Arpine Hovhannisyan delivered a speech in which she presented a number of major developments that have taken place after the amendments made to the Electoral Code. Arpine Hovhannisyan also touched upon the issue of the publication of electoral lists, attaching importance to the increase in public confidence in the electoral process.
During the Plenary Session, the Minister of Justice of the Republic of Armenia asked for the opinion of the Venice Commission about the draft Constitutional Laws of the Republic of Armenia “On Human Rights Defender” and “On political parties”.
The Minister expressed her gratitude to all the partners of the Venice Commission and to the OSCE/ODIHR experts for the willingness and the support that had been provided.