Մեկ տարում գրանցվել է տասը հազարը գերազանցող անհատ ձեռնարկատեր
ՀՀ արդարադատության նախարարության Իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալությունը 2016 թվականի ընթացքում գրանցել և հաշվառել է 3417 սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերություն, 68 փակ բաժնետիրական ընկերություն, 6 բաց բաժնետիրական ընկերություն, 10 պետական ոչ առևտրային կազմակերպություն, 3 արտադրական կոոպերատիվ, 32 համայնքային ոչ առևտրային կազմակերպություն, 54 գյուղատնտեսական կոոպերատիվ և 13095 անհատ ձեռնարկատեր, որից 1818-ը վերահաշվառվել է:
Նույն ժամանակահատվածում գրանցվել է 290 հասարակական կազմակերպություն, 8 կուսակցություն, 6 իրավաբանական անձանց միություն, 104 հիմնադրամ, 9 արհեստակցական կազմակերպություն, 1 կրոնական կազմակերպություն, 10 պետական կառավարչական հիմնարկ, 16 համայնքային կառավարչական հիմնարկ, 57 սպառողական կոոպերատիվ:
2016 թվականին իրականացվել են բաժանմամբ պայմանավորված 1, վերակազմավորմամբ պայմանավորված 2, միացմամբ պայմանավորված 39 և առանձնացմամբ պայմանավորված 17 գրանցումներ:
Իրականացվել է նաև առևտրային կազմակերպության փոփոխությունների 8144 գրանցում, անհատ ձեռնարկատերերի փոփոխությունների 2541 հաշվառում, անհատ ձեռնարկատերերի գործունեության դադարման 7886 և իրավաբանական անձանց լուծարման 653 գրանցում և հաշվառում: Բոլոր գրանցումներն ու հաշվառումները կատարվել են օրենքով սահմանված ժամկետներում:
Իրականացվել է նաև իրավաբանական անձանց պետական միասնական գրանցամատյանից մեկ սուբյեկտի վերաբերյալ պետ. ռեգիստրում պահվող տեղեկությունների տրամադրում` 9300, որից 2600՝ անվճար:
Նշված ժամանակահատվածում պետական բյուջե է փոխանցվել մոտ 160 մլն դրամ։
ՀՀ ԱՆ իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալությունը 2016 թվականին հաշվառվել է 23 լրատվամիջոց, որից 17 թերթ, 6 ամսագիր։
Ռեգիստրի գործակալությունն իրականացրել է նաև www.azdarar.am կայք էջերի վարումը և հրապարակել է 91280 հայտարարություն: ՀՀ ԱՆ Իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալությունում գրանցված կազմակերպությունների վիճակագրությունը՝  29.12.2016թ. դրությամբ՝ http://moj.am/storage/files/legal_acts/legal_acts_8472882628561_stat-2016.pdf:

More than ten thousand entrepreneurs have registered in the course of one year
Throughout 2016, the State Register Agency of Legal Entities of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia registered and recorded 3417 limited liability companies, 68 closed joint-stock companies, 6 open joint-stock companies, 10 state non-commercial organisations, 3 commercial co-operatives, 32 community non-commercial organisations, 54 agricultural co-operatives and 13095 individual entrepreneurs, of which 1818 were re-registered.
In the same period, 290 non-governmental organisations, 8 political parties, 6 unions of legal entities, 104 funds and foundations, 9 trade unions, 1 religious organisation, 10 state administrative institutions, 16 community administrative institutions and 57 consumer co-operatives were registered.
In 2016, 1 registration conditioned by demerger, 2 registrations conditioned by restructuring, 39 registrations conditioned by accession and 17 registrations conditioned by spin-off were carried out.
8144 changes of commercial organisations, 2541 registrations of changes of individual entrepreneurs, 7886 cases of termination of activity of individual entrepreneurs and 653 cases of liquidation of legal entities have been registered and recorded. Registration and recording have been carried out within the time limits defined by law.
9300 pieces of information about a legal entity kept in the state register were provided from the Unified State Register of Legal Entities, of which 2600 were provided free-of-charge.
In the mentioned period, about 160 million drams were transferred to the State Budget.
23 media outlets were registered in the State Register Agency of Legal Entities of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia, of which 17 were newspapers and 6 were journals. The State Register Agency also ran www.azdarar.am and posted 91280 announcements.  See the statistics of the State Register Agency of Legal Entities of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia as of 29 December 2016 at http://moj.am/storage/files/legal_acts/legal_acts_8472882628561_stat-2016.pdf.