Կայացել է նոտարական գործողություններին մասնակցող թարգմանչի որակավորման ստուգումը
Հոկտեմբերի 2-ին ՀՀ արդարադատության նախարարությունում տեղի է ունեցել նախապես հայտարարված նոտարական գործողություններին մասնակցող թարգմանիչների որակավորման ստուգումը, որի համար հայտ ներկայացրած 102 դիմորդներից մասնակցել է 100-ը: Որակավորման ստուգումն անց է կացվել անգլերեն, ֆրանսերեն, գերմաներեն, ռուսերեն, ուկրաիներեն, ռումիներեն, չինարեն, վրացերեն, թուրքերեն, իսպաներեն, չեխերեն, բուլղարերեն, պարսկերեն և արաբերեն լեզուներով:
Մասնակիցներին, որպես առաջադրանք տրվել են հայերեն և իրենց կողմից ընտրված օտար լեզվով տեքստեր` հայերենից օտար լեզու և օտար լեզվից հայերեն թարգամանելու նպատակով: Տեքստերը նախապես հրապարակված չեն եղել: Որակավորման ստուգման ընթացքում նրանք իրավունք են ունեցել օգտվելու բառարաններից և համակարգչային տեխնիկայից՝ առանց համացանցին միանալու հնարավորության:
Ստուգման արդյունքներն ամփոփելուց հետո որակավորման տեղեկանք ստացած մասնակիցների վերաբերյալ տեղեկությունները կհրապարակվեն ԱՆ պաշտոնական կայքէջում:

Notarial translators’ qualification tests held
On 2 October the qualification test of translators participating in notarial actions, announced previously, took place in the Ministry of Justice of the Republic of Armenia, in which 100 applicants out of 102 having applied for it participated. Qualification test was carried out in English, French, German, Russian, Ukrainian, Romanian, Chinese, Georgian, Turkish, Spanish, Czech, Bulgarian, Farsi and Arabic.
As a task, participants were provided with texts in Armenian and a foreign language — selected by them — for the purpose of translating them from Armenian into a foreign language and from a foreign language into Armenian. The texts were not published beforehand. During the qualification test they had the right to use dictionaries and computer equipment without an opportunity of access to the Internet.
After summing up the test results, the information on participants having received the qualification certificate will be published on the official website of the Ministry of Justice.