Արդարադատության նախարարի տեղակալն ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի պատվիրակությանը
Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանը հունիսի 18-ին ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Դեյվիդ ՄըքԱլիսթերի գլխավորած պատվիրակությանը:
Նախարարի տեղակալ Քրմոյանը կարևորել է պատվիրակության՝ Հայաստան կատարած այցն ու անդրադարձել Կառավարության նոր ծրագրի՝ դատաիրավական ոլորտում նախանշած առաջնահերթություններին՝ այդ համատեքստում հատկանշական համարելով էական բարեփոխումներ իրականացնելու քաղաքական կամքի առկայությունը:
Դեյվիդ ՄըքԱլիսթերը նշել է, որ ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել ժողովրդավար Հայաստանին դատական համակարգի անկախացման և կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված աշխատանքներում՝ երկրում օրենքի գերակայությունն ու մարդու իրավունքների պաշպանությունն ամրապնդելու նպատակով:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաև Հայաստանի և Եվրամիության միջև կնքված համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով նախատեսված գործողություններին, ՀՀ ԱՆ պրոբացիայի ծառայության կարողությունների զարգացմանը և այլ հարցերի:
Հանդիպման ավարտին նախարարի տեղակալ Քրմոյանը և Եվրոպական խորհրդարանի ներկայացուցիչ ՄըքԱլիսթերը շեշտել են կոռուպցիայի դեմ պայքարում անկախ դատական իշխանություն ունենալու անհրաժեշտությունը:

Deputy Minister of Justice receives Delegation of European Parliament
On 18 June, Deputy Minister of Justice of the Republic of Armenia Suren Krmoyan received the delegation led by Chair of the Committee on Foreign Affairs of the European Parliament David McAllister.
Deputy Minister Krmoyan attached importance to the visit of the delegation to Armenia and touched upon the priorities indicated in the judicial-legal sector in the Program of the Government, considering, in this context, the existence of political will noteworthy for implementation of significant reforms.
David McAllister noted that the EU was ready to assist democratic Armenia in the activities for ensuring independence of the judiciary system and the fight against corruption, with the view to strengthening rule of law and human rights protection in the country.
During the meeting, the parties also touched upon the actions envisaged by the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement concluded between Armenia and the EU, capacity building of the Probation Service of the Ministry of Justice of Republic of Armenia and other issues.
At the end of the meeting, Deputy Minister Krmoyan and representative of the European Parliament David McAllister stressed the need for having an independent judiciary power in the fight against corruption.