Նախարար Զեյնալյանն ամփոփել է նախարարության վերջին 100 օրվա աշխատանքները
2018 թվականի հուլիսի 26-ին ուժի մեջ է մտել «Մի շարք վարչական իրավախախտումների համար կիրառված տուգանքների համաներման մասին» ՀՀ օրենքը: Վարույթները կարճվում են ըստ հերթականության` 2017 թվականի դեկտեմբերի 31-ից հետհաշվարկով մինչև 2012թ հունվարի 1-ը: Վարչական ակտերի համաներման արդյունքում 120 հազար պարտապանների վերաբերյալ կարճման ենթակա 1 մլն 470 հազար կատարողական վարույթներից 20.08.2018թ. դրությամբ կարճվել են մոտ 86 հազար պարտապանների վերաբերյալ 281 հազար 685 կատարողական վարույթներ: Գործընթացի գերակշիռ մասը կավարտվի օրենքի ուժի մեջ մտնելուց 3 ամսվա ընթացքում:
ՔՐԵԱԿԱՏԱՐՈՂԱԿԱՆ ՈԼՈՐՏ
- Քրեական ենթամշակույթի բացառմանն ուղղված աշխատանքներ
- Ունեցած ազդակների համաձայն, վերացել են բանտախցի և մահճակալի համար գումարների գանձումը, առանց բացառության խուզարկվում են անազատության մեջ պահվող բոլոր անձանց խցերը՝ անթույլատրելի իրերի հայտնաբերման նպատակով:
- Կբացառվի նախաքննության գաղտնիքի հիմնավորմամբ քրեական վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից կալանավորված անձին մերձավոր ազգականի և օրինական ներկայացուցչի հետ առանց հիմնավոր պատճառաբանության (կամ կամայական կերպով) տեսակցությունն արգելելու պրակտիկան:
- Երևանի 4 բժշկական կենտրոններ կունենան կալանավորների համար նախատեսված հատուկ բաժանմունքներ:
- Պատիժը կրելուց պայմանական վաղաժամկետ ազատելու ինստիտուտը, որը տարիներ շարունակ չի կիրառվել ցմահ ազատազրկման դատապարտված անձանց նկատմամբ, կսկսի իրապես իրառվել:
- Մերձավոր ազգականների հետ կարճատև տեսակցության հնարավորություն չունեցող, ինչպես նաև օտարերկրյա քաղաքացի հանդիսացող դատապարտյալների համար տեսակցության իրավունքի պատշաճ իրացումն ապահովելու նպատակով կարճատև տեսակցության փոխարեն, ամսվա ընթացքում երկու անգամ մինչև 20 րոպե տևողությամբ տեսազանգից օգտվելու հնարավորություն կընձեռնվի:
ՆԵՐՄԱՆ ՈԼՈՐՏ
- «Ներման մասին» ՀՀ նոր օրենքի հիման վրա այս տարվա ապրիլի 26-ից օգոստոսի 2-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ արդարադատության նախարարություն է ներկայացվել 159 ներման խնդրագիր, ինչի հիման վրա ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից կազմվել և ՀՀ վարչապետի աշխատակազմ է ներկայացվել 114 անձնական գործ՝ ներման խնդրագրերի հետագա ընթացքն ապահովելու նպատակով:
ԿՈՌՈՒՊՑԻԱՅԻ ԴԵՄ ՊԱՅՔԱՐ
- Հակակոռուպցիոն ոլորտի միջազգային կազմակերպությունների վերջին գնահատումները փաստում են, որ Հայաստանը զգալիորեն բարելավել է իր դիրքերը կոռուպցիայի դեմ պայքարում: 2018 թվականի հուլիսին Փարիզում հաստատված Հայաստանի վերաբերյալ հակակոռուպցիոն զեկույցով արձանագրվել է, որ Հայաստանին ներկայացված և այս փուլում գնահատվող 21 հանձնարարականները կատարվել են:
- «Ազդարարման համակարգի մասին» օրենքում կատարված փոփոխության համաձայն ազդարարման միասնական էլեկտրոնային հարթակը կստեղծվի մինչև 2019 թվականի հունվարի 1-ը:
ՕՐԵՆՍԴՐԱԿԱՆ և ԱՅԼ ԱԿՏԵՐԻ ՆԱԽԱԳԾԵՐԻ ՄՇԱԿՈՒՄ
- Նախարարի հանձնարարությամբ իրականացվել է մոնիթորինգ՝ բացահայտելու համար Սահմանադրական դատարանի այն որոշումները, որոնք չեն կատարվել և նշված որոշումների հիման վրա նախապատրաստվում է օրենսդրական փոփոխությունների փաթեթ: Նպատակը՝ Սահմանադրական դատարանի չկատարված որոշումների բացառումն է:
ԹՂԹԱԲԱՆՈՒԹՅԱՆ ՊԱՐԶԵՑՈՒՄԸ և «ԽԵԼԱՑԻ» ՏԵԽՆՈԼՈԳԻԱՆԵՐԻ ՆԵՐԴՐՈՒՄԸ
- Նախարարի հանձնարարությամբ՝ կարճ ժամանակում ձեռնարկված աշխատանքների արդյունքում հնարավոր դարձավ ևս մեկ հարթակի միջոցով հասանելի դարձնել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից ընդդեմ Հայաստանի կայացված վճիռների հայերեն տարբերակները: Այսուհետ դրանց հնարավոր է ծանոթանալ նաև ՀՀ իրավական տեղեկատվական համակարգի՝ www.arils.am կայքում:
- ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից ներդրվել և գործարկվել է էլեկտրոնային հարցումների միասնական www.e-request.am կայքը, որի օգնությամբ քաղաքացիները կարող են իրենց հարցումները, դիմումներն ու բողոքները էլեկտրոնային եղանակով ներկայացնել տեղեկատվություն տնօրինող պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններ:
- Ներդրվում է լիցենզիաների էլեկտրոնային միասնական www.e-license.am գրանցամատյանը:
- Աշխատանքներ են իրականացվում ՀՀ արդարադատության նախարարության e-notary և ՀՀ կենտրոնական բանկի էլեկտրոնային համակարգի միջև էլեկտրոնային եղանակով նոտարի կողմից վավերացվող էլեկտրոնային թվային ստորագրությամբ կնքված պայմանագրերի առցանց եղանակով փախանցումը ապահովելու նպատակով:
- Ընդլայնվել են e-notary էլեկտրոնային համակարգի գործառույթները, էլեկտրոնային եղանակով քաղաքացիներին մատուցվող ծառայությունների շրջանակը, ինչպես նաև ՀՀ ԱՆ աշխատակազմի իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալության հետ համակցման աշխատանքներ են իրականացվել, ՔԿԱԳ էլեկտրոնային համակարգի, ՀՀ ոստիկանության էլեկտրոնային կառավարման համակարգերի հետ: Համակարգի արդիականացման արդյունքում ընդլայնվել են այն նոտարական գործողությունների շրջանակը, որոնք մատուցվում են առցանց եղանակով, զարգացել է առցանց հերթագրման համակարգը, ստեղծվել է նաև առցանց եղանակով նոտարին որոշակի հարցումներ ուղարկելու հնարավորություն:
- Ակտիվ աշխատանքներ են տարվում դատարանների միասնական էլեկտրոնային e-court համակարգի ներդնման ուղղությամբ: Մասնավորապես՝ e-court համակարգի ներդնման աշխատանքների արդյունքում արդեն իսկ ստեղծվել են՝ փաստաբանների ռեեստրի վարման ենթահամակարգը, նիստերի նշանակման խելացի ենթահամակարգը, խելացի դատական ակտերի խմբագրիչը, էլեկտրոնային հայցադիմումի կառուցման ենթահամակարգը, մակագրության, վարույթ ընդունելու, փաստաբան նշանակելու և մի շարք այլ գործողությունների կառավարման մոդուլները:
- ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից մշակվել և ներդրվել է դատարանների և հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության միջև էլեկտրոնային եղանակով օրենքով սահմանված փաստաթղթերը ներկայացնելու կարգ, որն ապահովում է գործին մասնակցող անձանց կողմից փաստաթղթերի` դատարան ներկայացման գործընթացի առավել դյուրին և արդյունավետ մեխանիզմ: Վերջինիս հիման վրա գործարկվել է դատարանների և հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության միջև օրենքով սահմանված փաստաթղթերը էլեկտրոնային եղանակով փոխանցելու համակարգը:
- ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից մշակվել և փորձնական կիրարկման փուլում է գտնվում ՀՀ պետական մարմինների կողմից տրամադրվող պաշտոնական փաստաթղթերի վավերականության ստուգման միասնական www.e-verify.am համակարգը, որը հնարավորություն է ընձեռում ստուգել պետական մարմինների կողմից տրամադրված փաստաթղթերի վավերականությունը: Համակարգի գործարկումը նպատակ ունի բարելավել պետական մարմինների կողմից մատուցվող ծառայությունների արդյունավետությունն ու թափանցիկությունը՝ խնայելով ինչպես պետության, այնպես էլ քաղաքացիների ժամանակն ու ֆինանսական միջոցները:

Minister Zeynalyan sums up activities of the last 100 days
On 26 July 2018, the Law of the Republic of Armenia "On amnesty of fines applied for a number of administrative offences" entered into force. The proceedings are being dismissed in sequential order by counting down from 31 December 2017 to 1 January 2012. As a result of amnesty of administrative acts, 281 thousand 685 enforcement proceedings on nearly 86 thousand debtors have been dismissed as of 20 August 2018 out of 1 million 470 thousand enforcement proceedings on 120 thousand debtors subject to dismissal. The major part of the process will end within 3 months upon entry into force of the law.
PENITENTIARY SECTOR
• Activities aimed at excluding the criminal subculture
• According to the incentives, levying of money for prison cells and beds has been abolished; the cells of all persons in custody are searched without exceptions in order to discover impermissible items.
• The practice of prohibiting, without a good reason (or voluntarily), arrested persons from visiting a close relative and legal representative on the basis of preliminary investigation secret by the body conducting criminal proceedings will be excluded.
• Four medical centres in Yerevan will have special departments designed for detainees.
• The institute of release on parole, which has not been applied in the case of persons sentenced to life imprisonment for years, will truly start to be applied.
• For the purpose of ensuring proper exercise of the right of convicts lacking the opportunity for short visits and convicts acting as foreign citizens to visit their close relatives, they will be provided with the opportunity to benefit from up to 20-minute video calls twice a month during the month instead of a short visit.
SPHERE OF PARDON
-       On the basis of the new Law of the Republic of Armenia "On pardon", 159 petitions for pardon have been submitted to the Ministry of Justice of the Republic of Armenia in the period between 26 April and 2 August of this year, based whereon 114 personal files have been drawn up by the Ministry of Justice of the Republic of Armenia and submitted to the Staff of the Prime Minister of the Republic of Armenia for the purpose of ensuring further processing of the petitions for pardon.
FIGHT AGAINST CORRUPTION
• The latest evaluations of international organisations in the anti-corruption sector show that Armenia has significantly improved its positions in the fight against corruption. Based on the anti-corruption report on Armenia approved in Paris in July 2018, it has been recorded that 21 assignments submitted to Armenia and evaluated in this phase have been completed.
• According to the amendment made to the Law "On the system of whistleblowing", a unified electronic platform for whistleblowing will be set up before 1 January 2019.
DEVELOPMENT OF DRAFT LEGISLATIVE AND OTHER ACTS
• Upon the assignment of the Minister, monitoring has been carried out to disclose the decisions of the Constitutional Court that have not been implemented, and a package of legislative amendments is under preparation on the basis of the specified decisions. The purpose is to rule out the decisions of the Constitutional Court that have not been implemented.
SIMPLIFICATION OF DOCUMENTATION AND INTRODUCTION OF "SMART" TECHNOLOGIES
• Upon the assignment of the Minister, making the Armenian versions of the judgements delivered by the European Court of Human Rights versus Armenia accessible through another platform was made possible as a result of activities undertaken in a short period of time. From now on, it is also possible to get acquainted with them on the website of the Armenian Legal Information System – www.arils.am
• The unified portal for online requests www.e-request.am has been introduced and launched by the Ministry of Justice of the Republic of Armenia. With the help of the unified portal, citizens can electronically submit their requests, applications and complaints to state and local self-government bodies disposing of the information.
• The unified electronic register of licenses www.e-license.am has been introduced.
• Activities are being carried out for the purpose of ensuring on-line transfer of contracts concluded between the e-notary system of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia and the electronic system of the Central Bank of the Republic of Armenia by means of electronic digital signature electronically ratified by the notary.
• The functions of the e-notary system and the scope of services provided to citizens by electronic means have been expanded, as well as activities for combining the Agency for State Register of Legal Entities of the Staff of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia the electronic system for Civil Status Acts Registration and the e-governance systems of the Police of the Republic of Armenia have been carried out. As a result of modernisation of the system, the scope of notarial activities being provided on-line has been expanded, the system of on-line listing has become enhanced and an opportunity to send certain online-requests to the notary has been created.
• Active efforts are being made to introduce the e-court unified electronic system of courts. Particularly, the subsystem for keeping a register of advocates, smart subsystem for designating meetings, a smart editor of judicial acts, a subsystem for drawing up statement of claims, a management module for inscription, acceptance for proceedings, appointing an advocate and a number of other activities have already been set up as a result of the activities for introduction of the e-court system.
• A procedure for electronically submitting documents prescribed by law between courts and the Judicial Acts Compulsory Enforcement Service has been developed and introduced by the Ministry of Justice of the Republic of Armenia, ensuring a more simple and efficient mechanism for persons participating in the case to submit documents to the court. Based on the mechanism, the system of transferring documents prescribed by law between courts and the Judicial Acts Compulsory Enforcement Service has been put into operation.
• The unified www.e-verify.am system for verifying the validity of official documents provided by the state bodies of the Republic of Armenia has been developed by the Ministry of Justice of the Republic of Armenia and is in the piloting stage; it will provide an opportunity to verify the validity of the documents provided by state bodies. The aim of the website is to improve the effectiveness and transparency of the services provided by state bodies, as well as save the time and money of the State and citizens.