Արդարադատության փոխնախարարն ընդունել է ԵԽ տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի տնօրեն Ժան-Ֆիլիպ Բուզուլի գլխավորած պատվիրակությանը
09/07/2019
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Տիգրան Խաչիկյանն այսօր ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի տնօրեն Ժան-Ֆիլիպ Բուզուլին և Կոնգրեսի քարտուղարության միջազգային համագործակցության ծրագրերի վարչության պետ Դմիտրի Մարչենկովին:
Ողջունելով գործընկերներին Արդարադատության նախարարությունում՝ փոխնախարարը բարձր է գնահատել «Հայաստանի համայնքների միության ինստիտուցոինալ կարողությունների ամրապնդման և Հայաստանում թափանցիկ ու մասնակցային տեղական ինքնակառավարման խթանման» ծրագրի շրջանակում ներդրված ջանքերը: Տիգրան Խաչիկյանը, ներկայացնելով Հակակոռուպցիոն ռազմավարության ուղղությամբ կատարված աշխատանքները, անդրադարձել է նախագծում ներդրված տեղական ինքնակառավարման մարմիններում կոռուպցիոն ռիսկերի բացահայտման, ինչպես նաև հակակոռուպցիոն գործողությունների ծրագրի մեխանիզմների զարգացման կառուցակարգերին՝ հիմնված կոռուպցիոն ռիսկերի գնահատման վրա:
Ժան-Ֆիլիպ Բուզուլն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ նշելով, որ բարձր են գնահատում Հայաստանի վարած ընդգծված հակակոռուպցիոն քաղաքականությունը և հավելել, որ պատրաստակամ են այդ ճանապարհին շարունակել համագործակցությունը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև բաց կառավարման գործիքակազմերի ազգային մակարդակին առնչվող մի շարք այլ հարցերի:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ կողմերը հետագա սերտ համագործակցությունը շարունակելու պատրաստակամություն են հայտնել:

Deputy Minister of Justice receives delegation headed by Director of Congress of Local and Regional Authorities of the Council of Europe Jean-Philippe Bozouls
09/07/2019
Today, Deputy Minister of Justice Tigran Khachikyan received Director of the Congress of Local and Regional Authorities of the Council of Europe Jean-Philippe Bozouls and Head of the Department of Co-operation and External Relations of the Secretariat of the Congress Dmitri Marchenkov.
Welcoming the colleagues to the Ministry of Justice, the Deputy Minister highly appreciated the efforts made within the scope of the “Strengthening the Communities Association of Armenia and transparent, participatory local governance in Armenia” Project. Presenting the works carried out in the direction of the Anti-Corruption Strategy, Tigran Khachikyan touched upon the mechanisms — introduced in the draft Anti-Corruption Strategy — for identifying corruption risks within local self-government bodies, as well as for enhancing the mechanisms for developing an anti-corruption action plan, based on corruption risk assessment.
In his turn, Jean-Philippe Bozouls, in his turn, expressed his gratitude for the reception, noting that the Congress highly appreciates the well-expressed anti-corruption policy led by Armenia and added that it is willing to continue the co-operation on this path.
A number of other issues related to the national level of open governance toolkits were also touched upon during the meeting.
Summing up the meeting, the parties expressed willingness to continue close co-operation in the future.