Կառավարությունը հաստատեց 2008 թվականի մարտի 1-ից 2-ը Երևանում տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ տուժած անձանց աջակցության ձևը, չափը և այլ կարգավորումները
08/08/2019
Կառավարության այսօրվա նիստում ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանի ներկայացրած որոշման նախագիծն արժանացավ գործադիրի հավանությանը: Վերջինով սահմանվեցին 2008 թվականի մարտի 1-ից 2-ը Երևանում տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ տուժած անձանց աջակցության ձևը, չափը և տրամադրման կարգը, ինչպես նաև աջակցության տրամադրման համար դիմումի ձևը, դիմումին կցվող փաստաթղթերի ցանկը և այդ դիմումի քննարկման կարգը:
Ներկայացվող նախագծով`
• սահմանվեց, որ տրամադրվող աջակցության ֆինանսավորումն իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեի միջոցներով,
• աջակցության տրամադրման համար դիմումը նախատեսված անձինք անձամբ կամ իրենց ներկայացուցչի միջոցով կարող են ներկայացնել ՀՀ արդարադատության նախարարություն՝ սույն որոշումն ուժի մեջ մտնելուց հետո երեք տարվա ընթացքում,
• ամրագրվեց, որ ստացված բոլոր փաստաթղթերի համադրման և գնահատման արդյունքում պարզված հանգամանքների հաշվառմամբ՝ լիազոր մարմինը կկայացնի հետևյալ պատճառաբանված որոշումներից մեկը՝ բավարարել դիմումը և տրամադրել աջակցություն կամ մերժել դիմումը կամ կասեցնել դիմումի քննարկումը: Ընդ որում՝ շեշտվում է, որ դիմումը մերժվում է, եթե չի հաստատվում դիմումատուի՝ աջակցություն ստանալու իրավունք ունենալու հանգամանքը,
• Լիազոր մարմնի ղեկավարի կողմից դիմումը բավարարելու դեպքում՝ լիազոր մարմինը հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում աջակցության գումարը փոխանցում է դիմումատուի նշած՝ վերջինիս անունով բանկում բացված հաշվեհամարին:
Որպես աջակցության ձև՝ սահմանվում է դրամական օգնությունը՝ հետևյալ չափերով.
• ստացած վնասվածքի պատճառով զոհված (մահացած) անձի` Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված կարգով իրավահաջորդի կարգավիճակ ունեցող անձին՝ 30.000.000 ՀՀ դրամ,
• առողջությանը ծանր վնաս հասցված անձին՝ 15.000.000 ՀՀ դրամ,
• առողջությանը միջին ծանրության վնաս հասցված անձին՝ 5.000.000 ՀՀ դրամ:
Նախագծով սահմանված են նաև դիմումի ձևը և կից ներկայացվող փաստաթղթերի ցանկը:
Շահագրգիռ քաղաքացիները Արդարադատության նախարարություն կարող են մոտենալ Կառավարության որոշումը ուժի մեջ մտնելուց հետո՝  պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող օրվանից:

Government approves form, amount of support to persons affected during events that occurred in Yerevan from 1 to 2 March 2008 and other regulations
08/08/2019
The draft decision — submitted by Minister of Justice of the Republic of Armenia Rustam Badasyan — was approved during today’s session of the Government of the Republic of Armenia. The draft decision defines the form and amount of and procedure for providing support to the persons affected during the events that occurred in Yerevan from 1 to 2 March 2008, as well as the application form for providing support, the list of documents attached to the application form and the procedure for consideration of application forms
According to the submitted draft:
- it was established that financing for the support to be provided shall be carried out through funds from the State Budget of the Republic of Armenia;
- the designated persons may, personally or through their representatives, submit their applications to the Ministry of Justice for the provision of support within three years after entry into force of this Decision;
- it was stipulated that, by considering the circumstances clarified as a result of comparison and evaluation of all documents received, the authorised body will make one of the following well-founded decisions: satisfy the application and provide support or reject the application or suspend consideration of the application. Moreover, it is emphasised that the application shall be rejected, if the fact of an applicant’s eligibility to receive support is not confirmed;
- In case the head of an authorised body satisfies the application, the authorised body shall, within five working days, transfer the amount of support to the account opened in the bank in the name of the applicant.
As a form of support, financial assistance shall be defined in the following amounts:
- a person with the status of the legal successor of a person who became deceased (died) due to injuries shall be granted AMD 30.000 000 as provided for by the Criminal Procedure Code of the Republic of Armenia;
- a person to whose health grave harm has been caused shall be granted AMD 15.000.000;
- a person to whose health medium gravity harm has been caused shall be granted AMD 5.000.000.
The application form and the list of documents attached to it are also prescribed by the draft decision.
After entry into force of the decision of the Government, interested citizens may visit the Ministry of Justice on the day following official promulgation of the decision.