Ռուստամ Բադասյանն ընդունել է Միացյալ Թագավորության գործերի ժամանակավոր հավատարմատարին
Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Հելեն Ֆեյզիին:
Նախարարը շնորհավորել է տիկին Ֆեյզիին առաքելությունը ստանձնելու կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ տիկին Ֆեյզիի պաշտոնավարման ընթացքում հատկապես արդարադատության ոլորտում կարձանագրվեն համագործակցության խորացմանն ու ընդլայնմանն ուղղված հաջողություններ։
Ռուստամ Բադասյանը հակիրճ ներկայացրել է Հայաստանում 2018 թվականի ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությունից հետո իրականացվող հավակնոտ բարեփոխումների օրակարգը՝ ուղղված կոռուպցիայի դեմ պայքարին, դատական իշխանության անկախության ամրապնդմանը, ոստիկանության բարեփոխումներին և մարդու իրավունքների պաշտպանությանը։ Արդարադատության նախարարն ընդգծել է նաև, որ այդ բարեփոխումների ճանապարհին Կառավարությունը՝ ի դեմս Արդարադատության նախարարարության, սերտորեն համագործակցում է միջազգային գործընկերների հետ՝ այդ համատեքստում կարևորելով Միացյալ Թագավարության հետ իրականացված մի շարք ծրագրերը՝ ուղղված սնանկության ոլորտի բարեփոխումներին, մարդու իրավունքների պաշտպանության արապնդմանը, ընտանեկան բռնության կանխարգելմանը և այլն։
Միացյալ Թագավորության գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը շնորհակալություն է հայտնել նախարարին ընդունելության և բարեփոխումներին ուղղված աշխատանքները համալիր ներկայացնելու համար ու ընդգծել, որ կանի առավելագույնը Արդարադատության նախարարության և դեսպանության միջև առկա արդյունավետ համագործակցությունը շարունակելու համար։
Հանդիպման ավարտին անդրադարձ է կատարվել նաև ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման և իրական սեփականատերերի բացահայտման ոլորտներում բրիտանական փորձի ուսումնասիրության հնարավորություններին։

Rustam Badasyan receives Chargé d'Affaires of the United Kingdom
Today, Minister of Justice Rustam Badasyan received Chargé d'Affaires of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland in Armenia Helen Fazey.
The Minister congratulated Mrs Fazey on assuming the mission and expressed hope that success in deepening and expanding co-operation, especially in the justice sector will be recorded during the term of office of Mrs Fazey.
Rustam Badasyan briefly presented the pretentious reform agenda being implemented after the non-violent, velvet revolution that took place in Armenia in 2018 and targeted at the fight against corruption, the strengthening of independence of the judiciary, police reforms and human rights protection. The Minister of Justice also emphasised that, along the path of these reforms, the Government, namely the Ministry of Justice, is closely co-operating with international counterparts, in this context, attaching importance to a number of programmes having been implemented with the United Kingdom for reforms in the bankruptcy sector, the strengthening of human rights protection, prevention of domestic violence, etc.
The Chargé d'Affaires of the United Kingdom expressed her gratitude to the Minister for the reception and complex presentation of the activities targeted at reforms and emphasised that she will do her utmost to continue the existing effective co-operation between the Ministry of Justice and the Embassy.
At the end of the meeting, the opportunities to study the British practice in the fields of civil forfeiture of illegal assets and revelation of beneficial owners were also touched upon.