Top

Rustam Badasyan

Minister

Date and place of birth

Born on January 27, 1991 in Yerevan   

Work experience:

2012-2013 Lead specialist at Legal and Mandatory Collections Division of Tax Inspectorate of Shengavit of State Revenue Committee of the Government of Armenia

2013-2014 Investigator at Investigation Department (currently Violation Detection and Administrative Proceedings Department) of State Revenue Committee of the Government of Armenia

2014-2015 Senior lawyer at law office Virtulex

May 2015 – 21.05.2018 Lawyer, senior lawyer, partner at law office Concern Dialogue; specializing in tax law, economic crimes, competition

24.05.2018թ.-19.06.2019 Deputy Chairman of RA SRC

Pursuant to the Decree of President Armen Sargsyan as of 2019 June19, he was appointed Minister of Justice of the Republic of Armenia.

Education

2011 Received bachelor’s degree from Faculty of Law at Yerevan State University

2013 Received master’s degree from Faculty of Law at Scientific Educational Center of National Academy of Sciences of Armenia

2015 Graduated from the School of Advocates of Armenia receiving license to practice advocacy 

Other information

Languages:  English and Russian

Married

Back to previous page
Ministry Functions Library Information center Reception of citizens

Subscription