I swear to fulfil my obligations before the people in good faith — Minister
The oath ceremony of Minister of Justice Srbuhi Galyan took place at the Residence of the President of the Republic of Armenia with the participation of President Vahagn Khachaturian and Prime Minister Nikol Pashinyan. "For the sake of implementation of the pan-national goals and strengthening of the homeland, I swear to fulfil my obligations before the people in good faith, observe the Constitution and laws of the Republic of Armenia, contribute to maintenance of the sovereignty and interests of the Republic of Armenia, remain loyal to the high title of member of the Government,” the Minister said as she took an oath.
Minister of Territorial Administration and Infrastructure Davit Khudatyan and Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan also took the oath of loyalty to the high title of member of the Government. The solemn oath ceremony concluded with the congratulatory remarks of the Prime Minister and the President.