Minister of Justice of the Republic of Armenia Srbuhi Galyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Islamic Republic of Iran to the Republic of Armenia Mehdi Sobhani. The Minister highly appreciated the multi-polar co-operation with friendly Iran particularly stressing the close co-operation established between the Ministries of Justice. Touching upon the warm ties between Armenia and Iran, the Ambassador of the Islamic Republic of Iran attached importance to the ongoing improvement of the established practice in joint settlement of issues, quoting the following statement: "When you open a window, dust also gets in with the fresh air", in response to which the Minister of Justice reaffirmed the need to join efforts to quickly filter and resolve the emerging problems. A number of issues related to the justice system and of mutual interest were raised during the meeting. The specifics regarding citizens of the Islamic Republic of Iran being kept in custody in Armenia were considered. At the end of the meeting, the need to organise the second meeting of the Iranian-Armenian working group for judicial and legal issues to be held in Tehran was reaffirmed.