"Youth Against Corruption" marathon — Nationwide anti-corruption campaign kicks off with a march, bike ride, exhibition of caricatures and dance flashmob
18/11/2024
Ahead of International Anti-Corruption Day, on 16 November, the nationwide campaign entitled "Let us combine efforts to prevent corruption" was launched.
In his opening remarks, Deputy Minister of Justice Karen Karapetyan highlighted the perseverance of the Government of Armenia in the fight against corruption, and he believes unification and the active participation of the public, especially young people is also necessary on this path. The campaign kicked off with a march, a bike ride in the courtyard of Yerevan State University, after which the event continued with an exhibition of caricatures and comics portraying corruption-related issues, as well as a traditional Armenian dance flashmob. The "Youth Against Corruption" marathon is being held by "For Equal Rights" Educational Centre, in co-operation with the Ministry of Justice and with the support of the USAID Armenia Integrity Project.