1st stage of trainings on electronic system of administrative procedure summed up
The Ministry of Justice has summed up the 1st stage of trainings for beneficiaries of the electronic system of administrative procedure held with the participation of the staffs of offices of courts specialising in administration; assistants, secretaries and clerks of sessions of the Administrative Court, the Administrative Court of Appeal and the Administrative Chamber of the Court of Cassation of the Republic of Armenia. Presenting the electronic system to the participants of the training devoted to the system,
Advisor to the Minister of Justice Liana Tovmasyan said that, within the scope of the contract concluded in June 2023, the electronic system of administrative procedure has already been developed, and the Ministry is in the stage of piloting the system. Summing up the 1st stage of the training, it was mentioned that in January 2025, the Ministry of Justice will conduct trainings for judges specialising in administration, as well as lawyers and representatives of public administration bodies, and, at the same time, it will pilot the system directly in courts.
During the trainings, the current proposals of the participants of the training were gathered for consideration in order to address them in the process of making the final adjustments for the system.
It is planned to fully launch the electronic system of administrative procedure in the first semester of 2025.