Հասարակական խորհրդի նիստ՝ ուղղված հասարակական կազմակերպությունների առաջարկները Կառավարության նոր ծրագրում ներառելուն
Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանի գլխավորությամբ մայիսի 21-ին տեղի է ունեցել Արդարադատության նախարարին կից հասարակական խորհրդի արտահերթ նիստ՝ քննարկելու հասարակական կազմակերպությունների կողմից ներկայացված առաջարկները Կառավարության նոր ծրագրում ներառելու հարցը:
Նիստին մասնակցել են նաև Արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ Արթուր Հովհաննիսյանը, նախարարի տեղակալներ Սուրեն Քրմոյանը, Վիգեն Քոչարյանը, Արտակ Ասատրյանը, երկու տասնյակը գերազանցող հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Նախարար Զեյնալյանը ողջունել է նիստի մասնակիցներին և նշել, որ Արդարադատության նախարարությունը Խորհրդի անդամներից ակնկալում է առաջարկություններ, որոնք պետք է քննարկվեն և ընդգրկվեն Կառավարության նոր ծրագրում:
Նախարարը տեղեկացրել է, որ Կառավարության նոր ծրագիրը 2018-2022 թվականներին է ուղղված լինելու և պարզաբանել, որ իրավական առումով այլ հնարավորություն տրված չէ՝ չնայած որ նախատեսվում է հնարավորինս շուտ իրականացնել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ, որպեսզի պարզ լինի օրենսդիր մարմնի իրական պատկերը և որ գործադիր իշխանությունն էլ արտահայտի ժողովրդի կամքը:
Հասարակական խորհրդի անդամները առաջարկներ են ներկայացրել՝ ուղղված կոռուպցիայի կանխարգելմանը, քրեակատարողական հիմնարկների, դատապարտյալների պահպան պայմանների, նրանց առողջության պահպանման, պայմանական վաղաժամկետ ազատման ինստիտուտի, Պրոբացիոն ծառայության բարելավմանը:
Հնչել են նաև կարծիքներ ՀՀ ընտրական օրենսգրքում, «Ազգային փոքրամասնությունների մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու անհրաժեշտության վերաբերյալ, ինչպես նաև անդրադարձ է կատարվել դիտորդական ինստիտուտի և գրավի ինստիտուտի բարելավմանը, դատական համակարգի արդյունավետության բարձրացմանը և այլ հարցերի:
Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել նիստի ընթացքում բարձրացված առաջարկները սեղմ ժամկետում գրավոր ներկայացնել Արդարադատության նախարարություն:

Session of the Public Council for including recommendations of non-governmental organisations in the Government Programme
On 21 May, an extraordinary session of the Public Council adjunct to the Minister of Justice took place under the chairmanship of Minister of Justice of the Republic of Armenia Artak Zeynalyan for discussing the issue of including the recommendations of non-governmental organisations in the Programme of the Government.
First Deputy Minister of Justice Artur Hovhannisyan, Deputy Ministers Suren Krmoyan, Vigen Kocharyan, Artak Asatryan, representatives of more than two dozens of non-governmental organisations also participated in the session.
Minister Zeynalyan greeted the participants of the session and noted that the Ministry of Justice expected recommendations from the Council members that would be discussed and included in the Programme of the Government.
The Minister informed that the new Programme of the Government would be targeted at the years 2018-2022 and clarified that, from the legal perspective, there is no other opportunity, though it is envisaged to hold snap parliamentary elections as soon as possible for the purpose of having the real picture of the legislative body and so that executive authorities can express the will of the people.
The members of the Public Council have submitted recommendations for prevention of corruption, improvement of the conditions at penitentiary institutions, confinement conditions of convicts, protection of their health, the institute for conditional early release and the Probation Service.
There were also opinions on the need for making amendments and supplements to the Electoral Code of the Republic of Armenia, to the Law of the Republic of Armenia "On national minorities", as well as the issues concerning improvement of the institutes of observation and deposit, raising the level of effectiveness of the judiciary and other issues were addressed.
At the end of the meeting, an agreement was reached to submit, in writing, the recommendations presented during the meeting to the Ministry of Justice within a short period of time.