Տեղի է ունեցել ՄԻՊ ռազմավարության 2017-2019թթ. գործողությունների ծրագրի համակարգող խորհրդի նիստը
Արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանի նախագահությամբ այսօր կայացել է Մարդու իրավունքների պաշտպանության ռազմավարության 2017-2019 թվականների գործողությունների ծրագրի համակարգող միչգերատեսչական խորհրդի հերթական նիստը:
Նախարար Զեյնալյանն իր բացման խոսքում ողջունել է խորհրդի անդամներին և ներկայացրել նիստի օրակարգը: Որպես համակարգող խորհրդի նախագահ՝ Արտակ Զեյնալյանը ներկայացրել է ՄԻՊ ռազմավարության 2017-2019թթ. գործողությունների ծրագրից բխող որոշ դիտարկումներ՝ հորդորելով համակարգող խորհրդի անդամներին ապահովել համապատասխան պետական մարմինների հաշվետվությունների հրապարակայնությունը պաշտոնական կայքէջերում: Հղում կատարելով գործողությունների ծրագրի 96-րդ կետին՝ նախարար Զեյնալյանը նշել է, որ նախարարին կից հանրային խորհուրդների նիստերում պետք է անդրադարձ կատարել գործողությունների ծրագրի կատարման ընթացքին, որի կապակցությամբ ևս հորդորել է բոլոր պատասխանատուներին հանրային խորհրդի նիստերի ընթացքում անդրադառնալ իրենց իրավասություններին առնչվող միջոցառումների կատարմանը, և ծագած ռիսկերը քննարկել հանրային խորհրդի ներկայացուցիչների հետ: Արտակ Զեյնալյանն անդրադարձել է նաև այն հանգամանքին, որ մինչև 2018 թվականի ավարտն անհրաժեշտ է վերանայել 2017-2019թթ. գործողությունների ծրագիրը՝ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ երկխոսության միջոցով: Այդ համատեքստում նախարար Զեյնալյանը տեղեկացրել է խորհրդի անդամներին, որ Արդարադատության նախարարությունն արդեն իսկ դիմել է բոլոր շահագրգիռ ՔՀԿ-ներին իրենց գրավոր առաջարկությունները ստանալու նպատակով, միևնույն ժամանակ հորդորելով մյուս գերատեսչությունների ներկայացուցիչներին այդ գործընթացում լինել ակտիվ, ներկայացնել նոր առաջարկություններ, իսկ հարկ եղած դեպքում նաև վերանայել իրենց իրավասության ոլորտի միջոցառումների բովանդակությունը և դրանց իրականացման ժամանակահատվածը:
Արտակ Զեյնալյանն անդրադարձել է նաև Կառավարության որոշմամբ ամրագրված հանրային քննարկումներ անցկացնելու պահանջին, ի կատարումն որի՝ նախարար Զեյնալյանը տեղեկացրել է ներկաներին, որ Արդարադատության նախարարությունը նախատեսում է նոյեմբեր ամսվա ընթացքում կազմակերպել հանրային քննարկում, որի ընթացքում մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ կքննարկվեն գործողությունների ծրագրի վերանայման առաջարկությունները: Այնուհետև, նիստի օրակարգի համաձայն՝ հաջորդել է 2018 թվականի 3-րդ և 4-րդ եռամսյակների համար նախատեսված միջոցառումների կատարողականի ներկայացում համակարգող խորհրդի անդամների կողմից:
Արդարադատության նախարարության կատարողականը ներկայացրել է նախարարի տեղակալ Վիգեն Քոչարյանը, որին հաջորդել են այլ գերատեսչությունների ներկայացուցիչների զեկույցները: Այնուհետև, հաջորդել է հարցուպատասխանը խորհրդի անդամների միջև:

Session of Co-ordinating Council for 2017-2019 Action Plan arising from the National Strategy on Human Rights Protection was held
16/10/2018
The subsequent session of the Co-ordinating Inter-agency Council for the 2017-2019 Action Plan arising from the National Strategy on Human Rights Protection was held today under the chairmanship of Minister of Justice Artak Zeynalyan.
In his opening speech, Minister Zeynalyan greeted the members of the Council and presented the agenda of the session. As Chairman of the Co-ordinating Council, Artak Zeynalyan presented some observations deriving from the 2017-2019 Action Plan arising from the National Strategy on Human Rights Protection, urging the members of the Co-ordinating Council to ensure publicity of the reports of relevant state bodies on the official websites of those state bodies. Making a reference to point 96 of the Action Plan, Minister Zeynalyan noted that during the sessions of the public councils adjunct to the Minister, the progress of implementation of the Action Plan must be addressed, and in relation to this, he also urged all the officials responsible to address, during the session of the public councils, the implementation of the actions falling within their competence and to discuss with the representatives of the public councils the risks having emerged. Artak Zeynalyan also touched upon the fact that the Action Plan for 2017-2019 should be reviewed by the end of 2018 through dialogue with civil society representatives. In this context, Minister Zeynalyan informed the members of the Council that the Ministry of Justice has already applied to all interested NGOs for the purpose of receiving their written recommendations; in the meantime, the Ministry of Justice urges the representatives of other agencies to be active in this process, submit new recommendations, as well as review, if necessary, the content of the actions and the time period for implementation of those actions, with regard to the sphere of their competence.
Artak Zeynalyan also touched upon the requirement of conducting public discussions, enshrined by the decision of the Government, in execution of which Minister Zeynalyan informed the attendees that the Ministry of Justice envisages organising, during November, a public discussion during which the recommendations for reviewing the Action Plan will be considered with the participation of representatives of the private sector. Afterwards, according to the agenda of the session, members of the Co-ordinating Council presented the executive of the actions envisaged for the third and fourth quarters of 2018.
The executive of the Ministry of Justice was presented by Deputy Minister Vigen Kocharyan, followed by the reports of the representations of other agencies and a question-and-answer session during which members of the Council asked their questions and received answers to those questions.