Դեղատներում տեսահսկումը պետք է համապատասխանեցվի ԱՏՊ մասին օրենքին
ՀՀ ԱՆ Անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալության կատարած մոնիթորինգի արդյուքնում պարզվել է, որ ՀՀ-ում գործունեություն ծավալող դեղատներից շատերում դեղատնային գործի կազմակերպիչները դեղատան ընդհանուր սրահում իրականացնում են տեսահսկում (տեսագրում կամ տեսաձայնագրում):
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ դեղատան գործունեության առանձնահատկություններից ելնելով՝ հաճախորդները դեղատան աշխատակիցներին ներկայացնում են կենսաչափական և հատուկ կատեգորիայի զգայուն անձնական տվյալներ (հաճախորդի ֆիզիկական, ֆիզիոլոգիական և կենսաբանական, առողջական վիճակին վերաբերող տեղեկություններ), անհրաժեշտ է ապահովել, որ տեսահսկումն իրականացվի «Անձնական տվյալների պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված օրինականության եւ համաչափության սկզբունքներին համապատասխան:
Մասնավորապես՝ առերեւույթ խնդրահարույց կլինեն այն դեպքերը, երբ օրինակ պահարանների և/կամ դրամարկղի անվտանգության ապահովման նպատակով հսկվի ոչ թե պահպանման ենթակա գույքի հատվածը, այլ ամբողջ սրահն այնպես, որ տեսահսկվեն նաեւ հաճախորդները եւ դեղամիջոցների՝ նրանց կատարած ընտրությունը, կամ տեսագրմանը զուգահեռ իրականացվի նաեւ ձայնագրում կամ առկա չլինի տեսահսկման մասին ծանուցող համապատասխան գրառում կամ ցուցանակ եւ այլն:
Ուստի Գործակալությունը հորդորում է դեղատնային գործի կազմակերպիչներին դեղատնային տարածքներում տեսահսկման համակարգեր տեղադրելիս առաջնորդվել Անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալության մշակած տեսահսկման ուղեցույցի դրույթներով (տես այստեղ՝ http://moj.am/storage/uploads/002Video_surveillance_guide.pdf):
Ինչպես նաև հիշեցնենք, որ «Անձնական տվյալների պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքի 23-րդ հոդվածի պահանջի համաձայն՝ դեղատային գործի կազմակերպիչները պարտավոր են Անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալությանը սահմանված կարգով ծանուցել կենսաչափական կամ հատուկ կատեգորիայի անձնական տվյալներ մշակելու վերաբերյալ («Անձնական տվյալների պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքի իմաստով մարդկանց պատկերը/տեսապատկերը (մարդկանց տեսագրելու կամ տեսաձայնագրելու դեպքերում) կամ մարդու ֆիզիկական, ֆիզիոլոգիական և կենսաբանական առանձնահատկություններ բնութագրող տեղեկությունները համարվում են կենսաչափական անձնական տվյալներ իսկ առողջական վիճակին վերաբերող տեղեկությունը՝ հատուկ կատեգորիայի անձնական տվյալներ): Ծանուցման նմուշը հասանելի է հետևյալ հղումով՝ http://www.moj.am/announcements/view/article/122?fbclid=IwAR2GQDc2H_WuqxBEBQZgCe4SsgwDX4FLd4GR4BzCMCNzBbw_sUEFvjKP16g :

Video surveillance in pharmacies should be brought into line with the Law “On personal data protection”
28/11/2018
The monitoring conducted by the Personal Data Protection Agency under the Ministry of Justice of the Republic of Armenia has shown that organisers of pharmacies conduct video surveillance (video or audio-video recording) in the entire hall of the pharmacy in most pharmacies operating in the Republic of Armenia.
Taking into account the fact that, based on the peculiarities of the operation of pharmacies, customers submit biometric data and sensitive personal data under a special category (information on customer's physical, physiological and biological, health condition) to employees of a pharmacy, it is necessary to ensure video surveillance in accordance with the principles of lawfulness and proportionality as prescribed by the Law of the Republic of Armenia "On personal data protection”.
In particular, the cases that will be prima facie problematic are the cases when, for example, for the purpose of ensuring the security of cabinets and/or the cash register, the entire hall, not just the area of the property under surveillance, would be controlled in such a way that customers and their choice of drugs would also be video-recorded or, in parallel with video recording, there would also be an audio recording, or an adequate note or a signboard or other object about video recording would not be available.
Thus, the Agency urges organisers of pharmacies to be guided by the provisions of the Video Surveillance Guide developed by the Personal Data Protection Agency (see here: http://moj.am/storage/uploads/002Video_surveillance_guide.pdf) when installing video surveillance systems in the premises of the pharmacy.
Let us also remind that, according to the requirement of Article 23 of the Law of the Republic of Armenia "On personal data protection”, organisers of pharmacies shall, as prescribed, be obliged to notify the Personal Data Protection Agency about processing biometric data or special categories of personal data (within the meaning of the Law of the Republic of Armenia "On personal data protection”, image/video image of people (in cases of recording or video recording people), or information describing the person's physical, physiological and biological characteristics are considered as biometric personal data and information relating to the person's health is considered as a special category of personal data). The sample of the notice is available at:http://www.moj.am/announcements/view/article/122?fbclid=IwAR2GQDc2H_WuqxBEBQZgCe4SsgwDX4FLd4GR4BzCMCNzBbw_sUEFvjKP16g