Ցանկացած կոնսենսուս ունի իր գինը. Արփինե Հովհաննիսյան
ՀՀ արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Արփինե Հովհաննիսյանը սեպտեմբերի 20-ին, Վարշավայում մեկնարկած «Ընտրական գնահատմանը և առաջարկություններին հաջորդող զարգացումները» խորագրով միջոցառմանը, ներկայացրել է հայաստանյան ընտրական գործընթացի վերջին զարգացումները:
Արփինե Հովհաննիսյանը, մասնավորապես, անդրադարձել է 2015 թվականի սահմանադրական հանրաքվեին հաջորդած գործընթացներին՝ ՀՀ ընտրական նոր օրենսգրքի շուրջ ծավալված տարբեր ձևաչափերով քննարկումներին, դրանց արդյունքում ձեռք բերված համաձայնություններին և այլն:
«Ինչպես ցանկացած կոնսենսուս, սա ևս ուներ իր գինը. մեր դեպքում դա մեր հիմնական միջազգային գործընկերոջ՝ Վենետիկի հանձնաժողովի հիմնական երաշխավորություններից մեկը հաշվի չառնելն էր, որը վերաբերում էր ստորագրված ցուցակների հրապարակմանը: Մենք որոշեցինք հրապարակել դրանք, քանի որ ամբողջ գործընթացում մեզ առաջնորդել է ընտրական գործընթացների շուրջ փոխադարձ վստահության ստեղծման և աննախադեպ պատշաճ ընտրություններ անցկացնելու մեր ամենակարևոր նպատակը»,- ասել է արդարադատության նախարարի պաշտոնակատարը, շնորհակալություն հայտնել ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ին և նրա փորձառու աշխատակազմին՝ հայաստանյան գործընկերներին ջանասիրությամբ և սրտացավությամբ աջակցելու համար:
Արփինե Հովհաննիսյանը, Լեհաստան կատարած այցի շրջանակում, այսօր հանդիպումներ է ունեցել նաև ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ ղեկավար Մայքլ Ջորջ Լինքի և ԵԱՀԿ-ում Գերմանիայի պատվիրակության ղեկավար Փոլ Իբերհարդի հետ, ներկայացրել Հայաստանում ընտրական գործընթացի վերջին զարգացումները:

Arpine Hovhannisyan: “There is a price to pay for any consensus”
On 20 September, Acting Minister of Justice of the Republic of Armenia Arpine Hovhannisyan presented the latest developments related to the electoral process in Armenia at the event entitled “The Developments Following Electoral Assessment and Recommendations” launched in Warsaw.
In particular, Arpine Hovhannisyan touched upon the processes that followed the constitutional referendum in 2015, that is, the discussions on the new Electoral Code of the Republic of Armenia in different formats, the agreements reached as a result of the discussions, etc.
“Like any consensus, there was a price to pay for this consensus as well. In our case, it was the lack of consideration for one of the main guarantees of our key international partner — the Venice Commission, relating to the publication of signed lists. We decided to publish them because our major goal to establish mutual confidence and hold unprecedented proper elections has guided us throughout the entire process,” the Acting Minister of Justice said and expressed gratitude to the OSCE/ODIHR and its experienced staff for supporting their Armenian partners with diligence and a heartfelt attitude.
Within the scope of the visit to Poland, Arpine Hovhannisyan today also had meetings with Director of the OSCE/ODIHR Michael Georg Link and Head of the Permanent Mission of the Federal Republic of Germany to the OSCE Pohl Eberhard and presented the latest developments related to the electoral process in Armenia.