Քննարկվել են ՀՀ իրավական և դատական բարեփոխումների վերաբերյալ հարցեր
Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանի գլխավորությամբ այսօր տեղի է ունեցել հանդիպում ՝ ԵՄ TAEX գործիքի շրջանակներում դատաիրավական համակարգի և քրեակատարողական ոլորտի բարեփոխումների, ինչպես նաև խոշտանգումների կանխարգելմանն ուղղված միջոցառումների առաջընթացի գնահատման գործընթացի PEER REVIEW եվրոպացի փորձագետների և ԵՄ պատվիրակության ներկայացուցիչների հետ:
Քննարկմանը մասնակցել են ՀՀ իրավական և դատական բարեփոխումների 2012-2017 թթ. Ռազմավարական ծրագրի աշխատանքային խմբի անդամները:
Հանդիպման նպատակն է եղել ՀՀ իրավական և դատական բարեփոխումների ծրագրի շրջանակներում վերլուծել Հայաստանում դատաիրավական համակարգի, քրեակատարողական ոլորտի բարեփոխումների առաջընթացի, ինչպես նաև խոշտանգումների կանխարգելման դեմ պայքարի ներկա վիճակը:
Արփինե Հովհաննիսյանը ողջունել է հյուրերին և ընդգծել 2012-2016 թթ իրավական և դատական բերեփոխումների ռազմավարական ծրագրի իրականացման շոշափելի արդյունքների մասին:
Նախարարի խոսքով՝ այն միջոցառումները, որոնք դեռևս ընթացքի մեջ են գտնվում՝ դատաիրավական բարեփոխումների ուղղությամբ, նախատեսվում է ամբողջ ծավալով ավարտին հասցնել 2017 թվականին:
Հանդիպման մասնակիցները քննարկել են դատական համակարգի արդյունավետության, արդար դատաքննության, անվճար իրավաբանական օգնության մատչելիության, պրոբացիայի օրենսդրության զարգացման, ազատազրկման վայրերում պահպան պայմանների բարելավման, այլընտրանքային պատիժների կիրառման, ինչպես նաև իրավական և դատական բարեփոխումներին առնչվող մի շարք հարցեր:
ՀՀ Նախագահի կարգադրությամբ հաստատված Իրավական և դատական բարեփոխումների 2012-2017 թվականների ռազմավարական ծրագրին կարող եք ծանոթանալ այստեղ:

Issues on legal and judicial reforms in the Republic of Armenia discussed
A meeting chaired by Minister of Justice of the Republic of Armenia Arpine Hovhannisyan was held today with the representatives of the EU delegation and the PEER REVIEW European experts involved in the peer review of the assessment of the reforms in the judicial and penitentiary spheres and the progress of the actions for prevention of torture within the framework of the EU TAEX tool.
Members of the working group of the 2012-2017 Strategic Programme for Legal and Judicial Reforms in the Republic of Armenia participated in the discussion.
The aim of the meeting was to analyse — within the framework of the Strategic Programme for Legal and Judicial Reforms in the Republic of Armenia — the current state of progress in the reforms of the judicial and legal system and penitentiary sphere in Armenia, as well as in the fight for prevention of torture.
Arpine Hovhannisyan welcomed the guests and highlighted the tangible results of implementation of the 2012-2016 Strategic Programme for Legal and Judicial Reforms.
According to the Minister, the ongoing measures for legal and judicial reforms are envisaged to be fully completed in 2017.
The participants of the meeting discussed issues related to the effectiveness of the judicial system, fair trial, accessibility to free legal aid, enhancement of probation legislation, improvement of custody conditions in places of imprisonment, application of alternative punishments, as well as a number of other issues related to legal and judicial reforms.