ՀԲ ներկայացուցիչների հետ քննարկվել են սնանկության ոլորտի վերաբերյալ մի շարք հարցեր
ՀՀ ԱՆ «Օրենսդրութան զարգացման և իրավական հետազոտությունների կենտրոն» հիմնադրամի տնօրեն Տիգրան Մարկոսյանը և Համաշխարհային բանկի ֆինանսական հատվածի փորձագետ Նինա Մոչևան այսօր տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ քննարկել են սնանկության գործընթացի, պարտքերի կառավարման, ՀՀ-ում սնանկության ոլորտում արդեն իսկ կատարված փոփոխությունների, գործնական կիրառության ընթացքում ծագած խնդիրների, ինչպես նաև պարտատերերի իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ մի շարք հարցեր:
Հիմնադրամի տնօրեն Տիգրան Մարկոսյանը նշել է, որ սնանկության ոլորտի զարգացումը Կառավարության առաջնահերթություններից է: Նրա խոսքով՝ այս բնագավառում կատարված աշխատանքների շրջանակում մշտապես հաշվի են առնվել Համաշխարհային բանկի կողմից ներկայացված զեկույցները և դրանցում կատարված առանձին շեշտադրումները:
Նինա Մոչևան շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ արդարադատության նախարարությանը հանդիպման պատրաստակամության համար և անդրադարձել պարտքերի կառավարմանը, անվճարունակության հետ կապված հարցերին, ինչպես նաև սնանկության գործընթացի ժամանակ ծագող իրավահարաբերություններին:
Հյուրի խնդրանքով Տիգրան Մարկոսյանը ներկայացրել է «Սնանկության մասին նոր օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» նախագծի մշակման ընթացքում իրականացված աշխատանքները, մասնավորապես, բոլոր շահագրգիռ մարմիններից ստացված և գույքագրված խնդիրների հիման վրա մշակված լուծումները: Հիմնադրամի տնօրենը նաև տեղեկացրել է, որ նախագծի շուրջ կազմակերպվում են հանրային քննարկումներ, որոնց մասնակցում են ոչ միայն պետական, այլ նաև բիզնես հատվածի ներկայացուցիչներ:
Աշխատանքային հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՀՀ ԱՆ «Օրենսդրութան զարգացման և իրավական հետազոտությունների կենտրոն» հիմնադրամի փորձագետներ:

Number of bankruptcy-related issues bankruptcy discussed with WB representatives
During a meeting that took place today, Director of the "Centre for Legislation Development and Legal Research" Foundation of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia Tigran Markosyan and Financial Sector Specialist of the World Bank Nina Mocheva discussed a number of issues related to the bankruptcy process, debt management, the changes already made in the field of bankruptcy in the Republic of Armenia, the problems having arisen in the course of practical application, as well as protection of the rights of debtors.
Director of the Foundation Tigran Markosyan stated that the development of the bankruptcy field was one of the priorities of the Government. According to him, within the scope of activities carried out in this field, the reports submitted by the World Bank and the certain emphases made therein have been always taken into consideration.
Nina Mocheva expressed her gratitude to the Ministry of Justice of the Republic of Armenia for the willingness to meet and touched upon debt management, issues related to insolvency, as well as legal relations arising in the course of the bankruptcy process.
Upon the request of the guest, Tigran Markosyan presented the activities carried out during the process of development of the draft "On making amendments and supplements to the new Law “On bankruptcy””, in particular, the solutions developed based on the issues received from and inventoried by all stakeholders. The director of the Foundation also informed that public discussions on the draft are being organised and are held with the participation of not only representatives of the public sector, but also the business sector.
Experts of the "Centre for Legislation Development and Legal Research" Foundation of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia participated in the working meeting as well.