Արտակ Զեյնալյանն ԱՄՆ-ում մասնակցել է Կրոնական ազատությունների հարցերով նախարարական հանդիպմանը
Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը հուլիսի 25-27-ը ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոն կատարած այցի ընթացքում մասնակցել է Կրոնական ազատությունների հարցերով նախարարական անդրանիկ հանդիպմանը: ԱՄՆ պետքարտուղար Մայքլ Պոմպեոյի կողմից կազմակերպված հանդիպմանը ներկա են եղել շուրջ 70 երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ:
Հուլիսի 27-ի լիագումար նիստում ելույթ է ունեցել նաև ՀՀ արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը: Նախարարը, մասնավորապես, անդրադարձել է Հայաստանի նոր կառավարության տեսլականին` «Խղճի ազատության և կրոնական կազմակերպությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելու մասին, ինչպես նաև մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանում հայկական մշակութային ու հոգևոր ժառանգության ոչնչացման և Մերձավոր Արևելքի քրիստոնյաների իրավունքների ոտնահարման հարցերի վերաբերյալ:
Նախարար Զեյնալյանը անդրադարձել է նաև այս տարվա ապրիլ մայիսին Հայաստանում տեղի ունեցած թավշյա, ոչ բռնի հեղափոխությանն ու նշել, որ դրա արդյունքում ստեղծված նոր Հայաստանում հանդուրժողականությունն ամենակարևոր արժեքն է: Նախարարի խոսքով, Հայաստանի Հանրապետությունը 27 տարվա անկախ պետականության պատմություն ունի դեռ, սակայն պետք է ասել, որ ՀՀ-ում որևէ ռադիկալ վերաբերմունք չկա կրոնական տարբեր ուղղությունների նկատմամբ. դրա մասին են վկայում Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի, միջազգային տարբեր իրավապաշտպան կազմակերպությունների և հատկապես՝ ԱՄՆ ՊԵտքարտուղարության Հայաստանի վերաբերյալ զեկույցները: Ելույթի ավարտին նախարար Զեյնալյանը հավաստիացրել է, որ Հայաստանի նոր Կառավարությունն անելու է առավելագույնը՝ Հայաստանում ապրող յուրաքանչյուր անձի իրավունքներն ու ազատությունները երաշխավորելու, ապահովելու և պաշտպանելու համար:
Վաշինգտոնում գումարված Կրոնական ազատությունների պաշտպանության հարցերով նախարարական հանդիպմանը անդրադարձ է կատարվել մի շարք կարևորագույն այլ խնդիրների, արվել են համատեղ հայտարարություններ:
ԱՄՆ կատարած այցի շրջանակում արդարադատության նախարարը հանդիպել է նաև ԱՄՆ պետական դեպարտամենտի, Արդարադատության դեպարտամենտի, Ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների դեպարտամենտի, Միջազգային զարգացման գործակալության ներկայացուցիչների հետ և քննարկել ոլորտում համագործակցությունը խորացնելուն ուղղված մի շարք հարցեր:

Artak Zeynalyan participates in US Ministerial Meeting to Advance Religious Freedom
From 25-27 July, Minister of Justice of the Republic of Armenia Artak Zeynalyan took part in the First U.S. Ministerial Meeting to Advance Religious Freedom during his visit to the U.S. capital of Washington D.C. High-ranking officials of nearly 70 countries and representatives of civil society were present at the Meeting organised by U.S. Secretary Mike Pompeo.
Minister of Justice of the Republic of Armenia Artak Zeynalyan also delivered a speech at the plenary session held on 27 July. The Minister particularly touched upon the vision of the new Government of the Republic of Armenia, that is, to make amendments and supplements to the Law of the Republic of Armenia “On freedom of conscience and religious organisations”, as well as expressed his concern with regard to the issues on destruction of Armenian cultural and spiritual heritage in Azerbaijan and violation of the rights of Christians in the Middle East.
Minister Zeynalyan also touched upon the velvet, non-violent revolution that took place in Armenia in April-May of this year and noted that tolerance is the major value in the new Armenia established as a result of the revolution. According to the Minister, even though the Republic of Armenia has been an independent state for only 27 years, it should be said that there is no radical attitude towards different religious directions in the Republic of Armenia, and evidence of this is the reports of the Human Rights Defender of Armenia, different international human rights organisations and particularly the report of the U.S. Department of State on Armenia. At the end of the speech, Minister Zeynalyan assured that the new Government of Armenia would do its best to guarantee, ensure and protect the rights and freedoms of every person living in Armenia.
A number of other major problems were addressed and joint statements were made at the Ministerial Meeting to Advance Religious Freedom convened in Washington D.C.
Within the scope of the U.S. visit, the Minister of Justice also met with representatives of the U.S. Department of State, Department of Justice, Department of Democracy and Human Rights and the U.S. Agency for International Development and discussed a number of issues aimed at deepening co-operation in the sphere of religion.