Արդարադատության նախարարն ու ԱՄՆ դեսպանն այցելել են «Աբովյան» քրեակատարողական հիմնարկ
Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանն ու ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսը օգոստոսի 23-ին այցելել են «Աբովյան» քրեակատարողական հիմնարկ, ծանոթացել կին դատապարտյալների պահման պայմաններին և ԱՄՆ աջակցությամբ ՔԿՀ-ում իրականացվող մասնագիտական ուսուցման ու վերականգնողական մի շարք ծրագրերի արդյունքներին։
Նախարարն ու դեսպանը արդարադատության փոխնախարար Սուրեն Քրմոյանի, ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական վարչության պետ Արտյոմ Մխոյանի և «Աբովյան» ՔԿՀ-ի պետ Գայանե Վարդանյանի ուղեկցությամբ շրջել են տարածքում, եղել հանձնուքների ընդունման կետում, ճաշարանում, համակարգչային սենյակում, մարզասրահում, վարսահարդարման սենյակում, բժշկական տեղամասում և դատապարտյալների ձեռքի աշխատանքների ցուցահանդեսին։
Նախարար Զեյնալյանին ու դեսպան Միլսին ներկայացվել է նաև Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի օժանդակությամբ «Աբովյան» ՔԿՀ-ում պիլոտային եղանակով փորձարկվող տեսազանգի համակարգը, որից օգտվում են մերձավորազգականներիհետկարճատևտեսակցությանհնարավորությունչունեցող, ինչպեսնաևօտարերկրյաքաղաքացիհանդիսացողդատապարտյալները ամսվաընթացքումերկուանգամմինչև 20 րոպետևողությամբ։
Արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը կարևորել է դատապարտյալների պահման պայմանների բարելավմանն ու զբաղվածության ապահովմանն ուղղված աշխատանքների իրականացումն ու այդ համատեքստում բարձր գնահատել միջազգային գործընկերների և ոլորտում գործող հասարակական կազմակերպությունների կողմից նշված խնդիրների լուծման համար իրականացվող ծրագրերը։ Նախարարն ընդգծել է, որ փոխվել է օրենքի հետ խնդիրներ ունեցող անձանց նկատմամբ պետական քաղաքականությունը՝ պատժիչ համակարգից անցում է կատարվելու վերականգնողական արդարադատության համակարգի։ «Հայաստանի քրեակատարողական հիմնարկների պայմանները հեռու են մեր պատկերացումներից, սակայն Կառավարությունը վճռական է դրանք բարելավելու և ՔԿՀ-ներում պահվող անձանց իրավունքների պաշտպանությունը երաշխավորելու հարցերում»,- նշել է նախարար Զեյնալյանը։
ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսի խոսքով՝ դատապարտյալների հոգեկան և ֆիզիկական առողջության պահպանումը խիստ կարևոր է նրանց հետագա վերաինտեգրումը հասարակությանը դյուրացնելու համար, և «Աբովյան» ՔԿՀ-ում իրականացվող մասնագիտական ուսուցման ու վերականգնողական ծրագրերը գերազանց օրինակներ են, որ կարող են կիրառվել նաև Հայաստանի այլ ՔԿՀ-ներում: «Ուրախ եմ տեսնել մեր երկու երկրների համագործակցության հաջողված արդյունքները քրեակատարողական բարեփոխումների ասպարեզում. Հայաստանի քրեակատարողական ծառայության աշխատակիցների վերջերս ԱՄՆ կատարած ուսումնաճանաչողական այցից հետո արդեն իսկ ներդրվել են նոր մոտեցումներ»,- ասել է դեսպանը։
«Աբովյան» ՔԿՀ կատարած այցի ընթացքում արդարադատության նախարարն ու դեսպան Միլսը եղել են նաև ՀՀ ԱՆ «Աջակցություն դատապարտյալներին» հիմնադրամի կարի արտադրամասում, ինչպես նաև էներգախնայողության ծրագրերի շրջանակում կառուցված արևային ջրատաքացուցիչների տեղամասում։

Minister of Justice and U.S. Ambassador visit "Abovyan" Penitentiary Institution
On 23 August, Minister of Justice of the Republic of Armenia Artak Zeynalyan and U.S. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Republic of Armenia Richard Mills visited "Abovyan" Penitentiary Institution, got acquainted with the conditions of confinement of female convicts and the results of a number of vocational education and rehabilitation projects implemented at the Penitentiary Institution with U.S. support.
The Minister and Ambassador, accompanied by Head of the Penitentiary Department of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia Artyom Mkhoyan and Head of "Abovyan" Penitentiary Institution Gayane Vardanyan, toured the premises, visited the delivery reception point, the cafeteria, the computer room, the gym, the hairdressing room, the medical station and the exhibition of handicraft items of the convicts.
Minister Zeynalyan and Ambassador Mills were also introduced to the video call system, which is being tested through piloting at "Abovyan" Penitentiary Institution with the assistance of the International Committee of the Red Cross and which people lacking the opportunity for short visits with close relatives, as well as convicts who are foreign nationals, benefit from twice a month and for up to 20 minutes.
Minister of Justice Artak Zeynalyan attached importance to the implementation of activities aimed at improving the conditions of confinement and ensuring employment and, in this context, highly appreciated the projects being implemented to solve the problems specified by international partners and non-governmental organisations operating in the field. The Minister emphasised that the state policy for persons with problems with the law had changed, that is, there is going to be a shift from the punishment system to a system of restorative justice. "The conditions of penitentiary institutions of Armenia are far from our notions, but the Government is determined to improve the conditions and guarantee protection of the rights of persons being kept at penitentiary institutions," Minister Zeynalyan mentioned.
According to U.S. Ambassador Richard Mills, maintenance of the mental and physical health of convicts is of major importance for facilitating their future reintegration into the society, and the vocational education and rehabilitation projects being implemented at "Abovyan" Penitentiary Institution are excellent examples that may also be applied at other penitentiary institutions of Armenia. "I am glad to see the successful results of co-operation between our two countries in the area of penitentiary reforms. New approaches have already been introduced following the recent educational-cognitive visit of the employees of the Penitentiary Service of Armenia to the U.S.," the Ambassador said.
During the visit to "Abovyan" Penitentiary Institution, the Minister of Justice and Ambassador Mills also visited the sewing factory of the "Support to Convicts" Foundation of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia, as well as the solar water heater unit constructed within the scope of energy-saving projects.