Տեղի է ունեցել «Աջակցություն Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանությանը» ԵՄ Բյուջետային աջակցության ծրագրի Ղեկավար կոմիտեի հերթական նիստը
27/09/2018
Սեպտեմբերի 26-ին տեղի է ունեցել «Աջակցություն Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանությանը» ԵՄ Բյուջետային աջակցության ծրագրի Ղեկավար կոմիտեի հերթական նիստը: Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը, Եվրոպական հանձնաժողովի Հարևանության հարցերով գլխավոր տնօրինության Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի և Արևելյան գործընկերության հարցերով բաժնի ղեկավար Վասիլիս Մարագոսը, ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը, Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող, ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Շոմբի Շարփը, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի, ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունների, ՀՀ ոստիկանության պաշտոնատար անձինք, այլք:
Նիստի ընթացքում հայկական կողմը ներկայացրել է «Աջակցություն Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանությանը» Եվրոպական միության Բյուջետային աջակցության ծրագրի ընդհանուր (միայն ՄԻՊ Գործողությունների ծրագրի վերաբերյալ) և հատուկ նախապայմանների ապահովման ուղղությամբ կատարված աշխատանքների ընթացքը, ինչպես նաև Ծրագրի կատարման հետ կապված հարցերը:
Քննարկման ընթացքում ընդգծվել է Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում բարեփոխումների գլխավոր գործընկերներից՝ Եվրոպական Միության աջակցությունն ու համատեղ աշխատանքի շարունակականության անհրաժեշտությունը:

Subsequent session of the Steering Committee of the EU Budget Support Project on “Support to Human Rights Protection in Armenia” was held
27/09/2018
On 26 September, the subsequent session of the Steering Committee of the EU Budget Support Project on “Support to Human Rights Protection in Armenia” was held. Minister of Justice of the Republic of Armenia Artak Zeynalyan; Head of Unit Armenia, Azerbaijan, Belarus and Eastern Partnership of the Directorate-General for Neighbourhood and Enlargement Negotiations of the European Commission Vassilis Maragos; Head of the Delegation of the European Union to Armenia, Ambassador Piotr Świtalski; Human Rights Defender of the Republic of Armenia Arman Tatoyan; UN Resident Coordinator, UNDP Resident Representative for the Republic of Armenia Shombi Sharp; officials from the Ministry of Labour and Social Affairs of the Republic of Armenia, the Ministry of Economic Development and Investments of the Republic of Armenia, the Police of the Republic of Armenia and others participated in the meeting.
During the session, the Armenian party presented the process of activities carried out for ensuring general (only regarding the Action Plan for Human Rights Protection) and special preconditions of the EU Budget Support Project on ''Support to Human Rights Protection in Armenia'', as well as the issues related to implementation of the Project.
The support of the European Union as one of the main partners for the reforms in the field of human rights protection in Armenia, as well as the need for continuity of joint efforts were highlighted during the discussion.