Սուրեն Քրմոյան. «Պետությունը պարտավոր է պատշաճ պայմաններ ապահովել երեխայի կրթության և զարգացման համար»
25/10/2018
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանն այսօր մասնակցել է հակասոցիալական վարք դրսևորող անչափահասների գործերի վարման ընթացակարգերի բարելավմանն ուղղված երկօրյա աշխատաժողովին: Այն կազմակերպվել էր «Փրոջեքթ հարմոնի» կազմակերպության կողմից իրականացվող «Իրավական կրթություն և ակտիվ մասնակցություն» ծրագրի շրջանակում:
Բացման խոսքում Սուրեն Քրմոյանը, որպես Անչափահասների արդարադատության խորհրդի նախագահ, ողջունել է նման ձևաչափով աշխատաժողովի կազմակերպումը և ընդգծել դրա կարևորությունը երեխաների հանդեպ պետության ստանձնած պարտավորությունների տեսանկյունից, այն է՝ ապահովել պատշաճ պայմաններ երեխայի կրթության և զարգացման համար:
Քննարկվող թեմայի համատեքստում նախարարի տեղակալն ընդգծել է կրթական և սոցիալական մարմինների դերի բարձրացման կարևորությունը, միջգերատեսչական մոտեցումն առկա խնդիրներին, ինչպես նաև երեխաների կարիքների հաշվառումը: Սուրեն Քրմոյանը նշել է նաև, որ բոլոր շահագրգիռ և պատասխանատու կառույցների համակարգված աշխատանքից է մեծապես կախված՝ հակասոցիալական վարքագիծ դրսևորող անչափահասը կդառնա օրինավոր քաղաքացի՞, թե կհամալրի իրավախախտների շարքերը:
Աշխատաժողովի ընթացքում մասնակիցներին ներկայացվել է թիվ 1 կրթահամալիրում հակասոցիալական վարք ունեցող անչափահասների գործերի վարման ընթացակարգերի ուսումնասիրության կարիքի հիմնավորումը, ուսումնասիրության արդյունքում երեխաների հայտնաբերման և ուղղորդման փուլերին վերաբերող բացահայտված խնդիրները, ինչպես նաև բացահայտված խնդիրների լուծման առաջարկները:

Suren Krmoyan: "The State is obliged to ensure proper conditions for education and development of children"
25/10/2018
Today, Deputy Minister of Justice of the Republic of Armenia Suren Krmoyan participated in a two-day workshop devoted to improvement of the procedures for maintenance of cases of juveniles demonstrating anti-social behaviour. The workshop was organised within the scope of the "Legal Education and Active Participation" project being implemented by Project Harmony organisation.
In his opening speech, Suren Krmoyan, as Chairperson of the Council for Juvenile Justice, welcomed the organising of a workshop in such a format and emphasised its importance in terms of the commitments assumed by the State before children, that is, to ensure proper conditions for education and development of children.
Within the context of the topic of discussion, the Deputy Minister emphasised the importance of increasing the role of educational and social bodies, the inter-agency approach to the existing problems, as well as the recording of children's needs. Suren Krmoyan also noted that it all depends on the co-ordinated activities of all interested and responsible institutions whether a juvenile demonstrating anti-social behaviour will grow up to be a decent citizen or whether he or she will join offenders.
During the workshop, the participants were told about the grounds for the need to examine the procedures for maintenance of cases of juveniles demonstrating anti-social behaviour at Educational Complex No 1, the identified issues concerning the stages of identifying and guiding children as a result of studies, as well as the recommendations for solutions to the issues identified.