Սուրեն Քրմոյան. «Հայաստանում բարեփոխումների համակատարողները պետք է լինեն քաղհասարակությունն ու Կառավարությունը»
07/11/2018
Հայաստանի ներկայիս Կառավարությունն ունի շատ բարձր վարկանիշ. քաղաքացիներն իրենց անվերապահ աջակցություն են հայտնում Կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումներին: Բաց կառավարման գործընկերության Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանային հանդիպման ժամանակ այս մասին նոյեմբերի 6-ին հայտարարել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանը:
Նա ընդգծել է, որ ԲԿԳ-ն այն գործիքն է, որի միջոցով հնարավոր է դառնում քաղաքացիական հասարակությանը ներգրավել պետական կառավարման բարեփոխումների գործընթացում: «Քաղաքացիների կողմից Կառավարությանը տրված վստահության քվեն շոշափելի արդյունքի վերածելու և դրա հիման վրա անհրաժեշտ բարեփոխումներ իրականացնելու համար պետք է համապատասխան գործիքակազմ»,- ասել է Սուրեն Քրմոյանը և հավելել, որ այդ գործիքակազմը կարող են լինել քաղհասարակության ավելի լայն ներառումը բարեփոխումներում, ինչպես նաև ավելի մասնակցային, թափանցիկ և հաշվետվողական կառավարման համակարգի ձևավորումը: «Դա հնարավորություն կտա ապահովել սեփականության զգացումը իրականացված բարեփոխումների նկատմամբ: Արդյունքում այդ բարեփոխումների համակատարողները կլինեն թե՛ հասարակությունը՝ ի դեմս հասարակական կազմակերպությունների, թե՛ Կառավարությունը»,- եզրափակել է արդարադատության նախարարի տեղակալը:

Suren Krmoyan: "Civil society and the Government must be the co-implementers of the reforms in Armenia"
07/11/2018
The incumbent Government of Armenia has a high rating — citizens express their unconditional support to the reforms being implemented by the Government. This is what Deputy Minister of Justice of the Republic of Armenia Suren Krmoyan declared during the Open Government Partnership, Asia-Pacific Regional Meeting on 6 November.
He emphasised that the OGP is the tool that makes it possible to engage civil society in the process of implementing reforms in the public administration system. "A relevant toolkit is required to turn the vote of confidence given to the Government by citizens into tangible results and to implement necessary reforms based on that vote of confidence ," Suren Krmoyan said and added that the toolkit may include broader engagement of civil society in the process of implementing reforms, as well as the formation of a more participatory, transparent and accountable system of governance. "This will provide the opportunity to make sure one has a sense of ownership of the reforms that have been implemented. As a result, both the society, namely non-governmental organisations, and the Government will be the co-implementers of those reforms," the Deputy Minister of Justice concluded.