Դատավորների աշխատավարձերի բարձրացում, Արբիտրաժային կենտրոնի ստեղծում. Արմենուհի Հարությունյանը հայ իրավաբանների համագումարին ներկայացրել է արդարադատության ոլորտի բարեփոխումները
28/10/2023
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանն այսօր մասնակցել է «Հայ իրավաբանների համագումարի» պանելային քննարկմանը, որը կազմակերպվել էր Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կողմից: Հարությունյանը իր խոսքում կարևորել է միջոցառումը և սփյուռքի իրավաբանական համայնքի դերը Հայաստանի օրենսդրական բարեփոխումներին աջակցելու գործում:
Նախարարի տեղակալը ներկայացրել է Հայաստանում դատաիրավական համակարգի ինստիտուցիոնալ բարեփոխումները, մասնավորապես՝ անդրադարձել է Կառավարության կողմից հաստատված՝ Դատական և իրավական բարեփոխումների 2022-2026 թվականների ռազմավարությանը, որտեղ նախանշված են առաջիկա 5 տարիների համար ոլորտի հիմնական ռազմավարական նպատակներն ու ուղղությունները: Ռազմավարության ընդունման հիմքում, ի թիվս այլնի, ընկած են նաև դատական համակարգի անկախության, անկողմնակալության և դատական համակարգի նկատմամբ հասարակության վստահության բարձրացման, դատարանների ծանրաբեռնվածության թեթևացման, հանրային ծառայությունների մատուցման որակի բարելավման, մի շարք օրենսդրական ակտերի բարելավման, էլեկտրոնային արդարադատության միասնական կառավարման համակարգի ներդրման անհրաժեշտությունը։
Արմենուհի Հարությունյանը տեղեկացրել է, որ Ռազմավարությամբ նախատեսված են թվով 12 ռազմավարական նպատակներ և դրանց ներքո 41 ռազմավարական ուղղություններ՝ էլեկտրոնային արդարադատության, անցումային արդարադատության գործիքակազմի կիրառման, ժողովրդավարական ինստիտուտների (մասնավորապես` սահմանադրական, ընտրական) և դատական համակարգի բարեփոխումների, քրեաիրավական, քաղաքացիական և քաղաքացիական դատավարության, վարչական և վարչական դատավարության, սնանկության, վեճերի լուծման այլընտրանքային եղանակների, փաստաբանության, հարկադիր կատարման, նոտարիատի և արդարադատության համակարգի ընդհանուր զարգացման այլ ոլորտներում:
Նախարարի տեղակալն անդրադարձել է հաշվետու ժամանակաշրջաններում կատարված և ընթացիկ մի քանի հիմնական միջոցառումներին՝ «էլեկտրոնային արդարադատություն» միասնական կառավարման համակարգի ստեղծմանը, դատավորների աշխատավարձերի բարձրացմանը, Սահմանադրական բարեփոխումներին, քրեակատարողական ոլորտի բարեփոխումների շրջանակներում տնային կալանք, վարչական հսկողություն խափանման միջոցներին, Արբիտրաժի և հաշտարարության կենտրոնի ստեղծմանն ու նախարարության կողմից իրականցվող մի շարք բարեփոխումներին:

Increase in salaries of judges, establishment of Arbitration Centre; Armenuhi Harutyunyan presents reforms in justice sector at Congress of Armenian Lawyers
28/10/2023
Today, Deputy Minister of Justice Armenuhi Harutyunyan participated in a panel discussion of the ''Congress of Armenian Lawyers'' which was organised by the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs. In her speech, Harutyunyan attached importance to the event and the role of the legal community of the Armenian Diaspora in supporting legislative reforms in Armenia.
The Deputy Minister presented the institutional reforms of the judicial and legal system in Armenia and particularly touched upon the 2022-2026 Strategy for Judicial and Legal Reforms, which is approved by the Government and which predetermines the main strategic objectives and directions for the sector for the upcoming 5 years. Adoption of the Strategy is hinged on, inter alia, the need for increasing independence and impartiality of the judicial system and the public confidence in the judicial system, easing the workload of courts, improving the quality of provision of public services, improving a number of legislative acts, introducing a single management system of electronic justice.
Armenuhi Harutyunyan informed that the Strategy envisages 12 strategic objectives and 41 strategic directions under those objectives – in the areas of e-justice, application of toolkits for transitional justice, reforms of democratic institutions (in particular, constitutional and electoral) and the judicial system, criminal-legal, civil and civil procedure, administrative and administrative procedure, bankruptcy, alternative methods for settlement of disputes, advocacy, compulsory enforcement, notariat and in other sectors of general development of the justice system.
The Deputy Minister touched upon a few main actions that have been implemented during the reporting period and the main actions that are being implemented, including the creation of a single management system of ''electronic justice'', the increase in salaries of judges, constitutional reforms, house arrest and administrative control as measure of restraint within the scope of reforms in the penitentiary sector, establishment of the Centre for Arbitration and Mediation, as well as a number of reforms being implemented by the Ministry.