Ազատազրկված անձանց պահման պայմանների բարելավում, ՔԿՀ-ների կառավարման համակարգի արդիականացում. Նախանշվել են Քրեակատարողական ոլորտի 2024-2026 թվականների հիմնական ուղղությունները
03/11/2023
Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանի հրամանով հաստատվել են Քրեակատարողական ոլորտի 2024-2026թթ.-ի հիմնական ուղղությունները, որոնց շրջանակներում նախատեսվում է պատիժը կրելուց պայմանական վաղաժամկետ ազատման համակարգի վերանայում՝ ապահովության, անվտանգության և սոցիալական վերաինտեգրման սկզբունքներին համապատասխան։
Արդարադատության նախարարության ուշադրության կենտրոնում է ազատազրկված անձանց պահման պայմանների պատշաճ ապահովումը: Ըստ այդմ՝ նախատեսվում է թվով չորս քրեակատարողական հիմնարկների փակումը և նոր քրեակատարողական հիմնարկի կառուցումը, որը կլինի միջազգային ստանդարտներին համապատասխան:
Նախատեսվում է հաշմանդամություն և հոգեկան խնդիրներ ունեցող անձանց համար ապահովել արդարադատության որակյալ առողջապահության հասանելիություն, մատչելի միջավայր՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխան:
Նախատեսվում է կալանավորված կանանց և դատապարտյալների համար ապահովել կենցաղային արժանապատիվ պայմաններ՝ սանհանգույցի և այլ տարածքների բարելավման միջոցով, ինչպես նաև ստեղծել գենդերազգայուն այլ պայմաններ (մոր և մանկան բաժին, կին անձնակազմի ընդլայնում, ինչպես նաև կին ղեկավարներ):
Հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար նախատեսված ՔԿՀ-ների խցերը, կացարանները և անհրաժեշտ այլ տարածքներն ապահովել մատչելի պայմաններով (թեքահարթակներ, բռնակներ, ջրի հասանելի ծորակներ և այլն) և խելամիտ հարմարեցված միջոցներով (հատուկ վերականգնողական սարքավորումներ կամ օժանդակ սարքեր լսողության, տեսողության կամ խոսքի խնդիրներ ունեցող դատապարտյալների համար):
Նախանշված ուղղություններով նախատեսվում է շարունակել վերասոցիալականացման ծրագրերն ու այս ուղղությամբ իրականացնել դատապարտյալների մասնագիտական կրթության կարիքների գնահատում, ինչպես նաև ապահովել կրթության իրավունքի շարունակականություն և ներդնել կրթական նոր ծրագրեր:
ՔԿՀ-ների կառավարման համակարգի արդիականացման շրջանակում նախատեսվում է բարելավել ՔԿՀ-ներում և պրոբացիայի ծառայությունում էլեկտրոնային կառավարման համակարգը, ՔԿՀ-ները զինել անվտանգության և հսկողության ժամանակակից ինժեներատեխնիկական միջոցներով, ապահովել կառավարման արդյունավետ մեխանիզմներ և այլն: Մշակել ներքին հսկողության մեխանիզմ՝ կալանավորված անձանց, դատապարտյալների, ՔԿՀ-ի անձնակազմի կողմից կատարված խախտումները բացահայտելու և արձագանքելու համար:

Improvement of conditions for keeping persons deprived of liberty, upgrade of the management systems of penitentiary institutions; main directions of penitentiary sector for 2024-2026 predetermined
03/11/2023
By the order of Minister of Justice Grigor Minasyan, the main directions of the Penitentiary Sector for 2024-2026 have been approved, within the scope of which it is envisaged to review the system of conditional early release from serving punishment in accordance with the principles of safety, security and social re-integration.
Ensuring proper conditions for keeping persons deprived of liberty is in the focus of the Ministry of Justice. Accordingly, the closure of four penitentiary institutions and the construction of a new penitentiary institution meeting international standards are envisaged.
It is envisaged to ensure access to justice and quality medical services, suitable environment meeting international standards for persons with disabilities, as well as for persons with mental health problems.
It is envisaged to ensure decent living conditions for detained women and convicts by improving the bathroom and other premises, as well as to create other gender-sensitive conditions (mother and child department, expansion of female personnel, including female administrators).
It is envisaged to ensure suitable conditions for the cells, lodgings and other necessary areas of penitentiary institutions envisaged for persons with disabilities (ramps, handles, accessible water taps, etc.), as well as to ensure accessible conditions through reasonably adjusted resources (special rehabilitation equipment or auxiliary devices intended for convicts with problems with hearing, vision or speech).
It is envisaged to continue the programmes for re-socialisation in predetermined areas and to assess the needs of convicts for vocational education, as well as to ensure continuity of the right to education and to introduce new educational programmes.
Within the scope of upgrade of the management system of penitentiary institutions, it is envisaged to improve the electronic management system within penitentiary institutions and within the Probation Service, to arm penitentiary institutions with state-of-the-art engineering and technical resources for security and surveillance, to ensure effective mechanisms for management, etc.. It is envisaged to develop an internal control mechanism in order to reveal and react to the violations committed by detained persons, convict and staffs of penitentiary institutions.