Վենետիկի հանձնաժողովի փորձագետներին է ներկայացվել Դատավորների ընդհանուր ժողովի Էթիկայի և կարգապահական հարցերի հանձնաժողովի արդյունավետության բարձրարացմանն ուղղված նոր մեխանիզմները
09/11/2023
Արդարադատության նախարարության «Օրենսդրության զարգացման կենտրոն» հիմնադրամի տնօրեն Տիգրան Դադունցը և Վերահսկողական վարչության պետ Հայկ Սանոյանն առցանց հանդիպում են ունեցել Եվրոպայի խորհրդի ներկայացուցիչների և Վենետիկի հանձնաժողովի փորձագետների հետ:
Հանդիպման նպատակն էր պարզաբանումներ ներկայացնել նոր հայեցակարգային նախաձեռնության վերաբերյալ, որի առնչվությամբ ակնկալվում է Վենետիկի հանձնաժողովից փորձագիտական կարծիքը: Հայեցակարգով նախատեսվում է լուծումներ գտնել Դատավորների ընդհանուր ժողովի Էթիկայի և կարգապահական հարցերի հանձնաժողովի հզորացման և արդյունավետությունը բարձրացնելու, հանձնաժողովի ձևավորման կարգը կատարելագործելու և հանրային վերահսկողության մեխանիզմները բարելավելու համար` հաշվի առնելով Վենետիկի հանձնաժողովի վերջին տարիների ներկայացրած դիրքորոշումները:
Ներկայացվել են նախաձեռնության նախապատմությունը, պատճառները և հիմնական լուծումները, ինչպես նաև պրակտիկայում դատավորների կարգապահական պատասխանատվության վարույթներում Արդարադատության նախարարության դերակատարման հարցերը, նախարարության ու Էթիկայի և կարգապահական հարցերի հանձնաժողովի հարուցած վարույթների վիճակագրությունը, ինչպես նաև խնդիրները, որոնք պրակտիկայում ծագում են այս ոլորտում և հիմք են հանդիսացել նախաձեռնությամբ Վենետիկի հանձնաժողովին դիմելու համար:
Զեկուցումներից հետո տեղի է ունեցել հարցուպատասխան և Վենետիկի հանձնաժողովի փորձագետներին են ներկայացվել լրացուցիչ պարզաբանումներ:
Վենետիկի հանձնաժողովը նախաձեռնության վերաբերյալ իր դիրքորոշումը ներկայացնելու է այս տարվա դեկտեմբերին:

New mechanisms aimed at increasing efficiency of the Ethics and Disciplinary Committee of the General Assembly of Judges presented to experts of the Venice Commission
09/11/2023
Director of the "Centre for Legislation Development” Foundation of the Ministry of Justice Tigran Dadunts and Head of the Control Department Hayk Sanoyan held an on-line meeting with representatives of the Council of Europe and experts of the Venice Commission.
The aim of the meeting was to make clarifications with regard to the new conceptual initiative, in relation to which the Venice Commission is expected to provide an expert opinion. The concept paper envisages finding solutions for empowering the Ethnics and Disciplinary Committee of the General Assembly of Judges and increasing its efficiency, for improving the procedure for formation of the Committee and enhancing public control mechanisms, taking into consideration the positions that the Venice Commission has presented in recent years.
The background, reasons and main solutions of the initiative, as well as the issues related to the role of the Ministry of Justice in the disciplinary liability proceedings of judges, the statistics for proceedings initiated by the Ministry of Justice and the Ethics and Disciplinary Committee, as well as the problems which arise in practice in this sphere and which served as a basis for applying to the Venice Commission under the initiative, were presented.
After the reports, a question-and-answer session was held, and additional clarifications were presented to the experts of the Venice Commission.