Անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալությունը շարունակում է խիստ հսկողություն իրականացնել անձնական տվյալներ մշակողների նկատմամբ
08/04/2024
Անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալությունն՝ օրենքով սահանված իր լիազորությունների շրջանակներում, իրականացնում է անձնական տվյալների մշակման օրինականության նկատմամբ խիստ հսկողություն։
Մասնավորապես, Գործակալությունը մոնիթորինգ է իրականացնում կենսաչափական և հատուկ կատեգորիայի անձնական տվյալներ մշակողների կողմից տվյալների մշակման պահանջների պահպանման նկատմամբ:
Այդ մշտադիտարկումների արդյունքում հայտնաբերված խախտումներով պայմանավորված՝ 2024 թվականի առաջին եռամսյակում հարուցվել են մեկ տասնյակից ավելի վարչական իրավախախտման վերաբերյալ վարույթներ: Արդյունքում 8 կազմակերպության նկատմամբ կիրառվել է վարչական տույժ՝ տուգանք նշանակելու ձևով:
Անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալությունը հորդորում է բոլոր անձնական տվյալներ մշակողներին խստորեն հետևել անձնական տվյալների մշակելու կանոններին: Հիշեցնում ենք, որ «Անձնական տվյալների պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքի պահանջները չպահպանելն առաջացնում է Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքով սահմանված վարչական պատասխանատվություն՝ 200-500 հազ. ՀՀ դրամի չափով:

The Personal Data Protection Agency, within the scope of its powers prescribed by law, exercises strict control over the lawfulness of personal data processing.
In particular, the Agency conducts monitoring to see whether persons processing biometric data and personal data of a special category, comply with the data processing requirements.
Due to the violations detected after the monitoring, proceedings regarding a dozen cases of administrative offences were initiated in Q1 of 2024. As a result, administrative penalties were applied against 8 organisations in the form of imposition of fines.
The Personal Data Protection Agency urges all persons processing personal data to strictly comply with the rules of personal data processing. Let us remind that failure to comply with the requirements of the Law of the Republic of Armenia "On Personal Data Protection" entails administrative liability prescribed by the Code of the Republic of Armenia on Administrative Offences in the amount of AMD 200-500 thousand.