Կոռուպցիոն հանցանքների ցանկը վերանայելու շուրջ քննարկում է անցկացվել հասարակական սեկտորի հետ
Արդարադատության նախարարությունում տեղի է ունեցել աշխատանքային քննարկում պետական մարմինների և հասարակական սեկտորի ներկայացուցիչների միջև՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 1-ին հավելվածով սահմանված կոռուպցիոն հանցանքների ցանկի վերանայման և այդ հանցանքների քննության քննչական ենթակայության վերաբերյալ:
Քննարկումը վերաբերում էր «Իրավաբանների հայկական ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպության կողմից Հակակոռուպցիոն քաղաքականության խորհրդի առաջիկա նիստի քննարկմանը առաջարկված հարցերին։ Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել ՄԱԿ «Կոռուպցիայի դեմ կոնվենցիա»-ով սահմանված կոռուպցիոն հանցանքներին, որոնք ամբողջովին արտացոլված են ՀՀ քրեական օրենսգրքում, ինչպես նաև ՏՀԶԿ կողմից Հայաստանի գնահատման 3-րդ և 4-րդ շրջափուլերի արդյունքում տրված գնահատականներին։
Քննարկման արդյունքում՝ առաջարկվել է վերանայել կոռուպցիոն հանցանքների ցանկը և ըստ այդմ` քննչական ենթակայությունը՝ հիմք ընդունելով միջազգային ստանդարտները և ներպետական կարիքները։
Հանդիպման ավարտին որոշվել է իրականացնել բազմակողմ հետազոտություն և շարունակել աշխատանքային քննարկումները՝ բարձրացված հարցերին լուծում տալու համար։
Քննարկմանը ներկա էին Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Կարեն Զադոյանը, ներկայացուցիչներ Դատական դեպարտամենտից, Գլխավոր դատախազությունից և Հակակոռուպցիոն կոմիտեից։

Discussion on reviewing list of corruption offences held with public sector
The Ministry of Justice held a working discussion with representatives of state bodies and the public sector in regard to review of the list of corruption offences laid down in Annex 1 to the Criminal Code of the Republic of Armenia and the investigative subordination for these offences.
The discussion concerned the issues that the "Armenian Lawyers’ Association" NGO has proposed for consideration during the upcoming session of the Anti-Corruption Policy Council. In particular, the corruption offences defined by the UN Convention against Corruption and fully reflected in the Criminal Code of the Republic of Armenia, as well as the evaluations provided to Armenia by the OECD during its Third and Fourth Round Evaluations, were touched upon.
After the discussion, it was proposed to review the list of corruption offences and, accordingly, the investigative subordination, based on international standards and domestic needs.
At the end of the meeting, it was decided to conduct multifaceted examination and continue the working discussions to provide solutions to the issues raised.
President of the "Armenian Lawyers’ Association" Karen Zadoyan, representatives from the Judicial Department, the Prosecutor General's Office and the Anti-Corruption Committee were attending the discussion.