Հեշտացվում է երեխայի ծննդի միանվագ դրամական նպաստ ստանալու գործընթացը
Երևանում այսօր տեղի է ունեցել երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստի դիմումն առցանց ներկայացնելու ծրագրի շնորհանդեսը, որն իրականացվել է  ՀՀ արդարադատության նախարարության ու ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության սոցիալական ապահովության ծառայության էլեկտրոնային համակարգերի համակցման արդյունքում:
Միջոցառմանը մասնակցել են ՀՀ արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը, աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը, Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող, ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Բրեդլի Բուզետտոն, ԵՄ ներկայացուցիչ Գրեգորի Ցուրիսը, ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանը, Սոցիալական ապահովության ծառայության պետ Հովհաննես Սահակյանը, այլք:
Դավիթ Հարությունյանը, կարևորելով նախաձեռնության իրականացումը, նշել է, որ երկու համակարգերի համակցման առաջին փուլում հնարավորություն է ընձեռնվում քաղաքացիներին  ծննդյան նպաստների դիմումները ներկայացնել էլեկտրոնային եղանակով՝ Քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման մարմիններում: Նախարարը հավելել է, որ  արդարադատության և սոցիալական ոլորտների էլեկտրոնային համակարգերի համակցումը հանգեցնելու է վարչարարության և կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցմանը, պետական մարմինների կողմից մատուցվող ծառայությունների որակի նկատմամբ քաղաքացիների գոհունակության բարձրացմանը, ինչպես նաև ժամանակի խնայողությանը:
«Արդարադատության նախարարությունը էլեկտրոնային կառավարման համակարգերի շարունակական ներդրման քաղաքականության ջատագովներից է, ինչի մասին է վկայում էլեկտրոնային կառավարման ոլորտում մի շարք նոր համակարգերի գործարկումը: Վառ օրինակ է www.e-draft.am կայքը, որն ապահովում է նորմատիվ իրավական ակտերի նախագծերի վերաբերյալ առցանց հանրային քննարկում կազմակերպելու և քաղաքացիական հասարակության  ներկայացրած առաջարկներն ամփոփելու գործընթացը»,- ասել է արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը և գոհունակությամբ հավելել, որ ավարտին են մոտենում նաև e-apostille.am, e-license և e-hotline համակարգերի գործարկման աշխատանքները:
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը նշել է, որ առաջիկայում նախատեսում են ընդլայնել մատուցվող ծառայությունների ցանկը և 2018 թվականի հունվարից անցում կատարել նաև երրորդ և հաջորդ երեխաների ծննդյան միանվագ նպաստն այս եղանակով տրամադրելուն:
Նշենք, որ ծրագիրը կյանքի է կոչվել ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի աջակցությամբ իրականացված «Հանրային նորարարություն» մրցույթին ներկայացված գաղափարն իրականացնելու արդյունքում և Եվրամիության օժանդակությամբ:

The presentation of the system for on-line submission of applications for lump-sum childbirth benefit took place in Yerevan; the system was realised by combining the electronic systems of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia and the Ministry of Labour and Social Affairs of the Republic of Armenia.
Minister of Justice of the Republic of Armenia Davit Harutyunyan, Minister of Labour and Social Affairs Artem Asatryan, UN Resident Coordinator/UNDP Resident Representative in Armenia Bradley Busetto, EU representative Gregory Tsouris, Deputy Minister of Justice of the Republic of Armenia Suren Krmoyan, Head of the State Social Security Service Hovhannes Sahakyan and others participated in the event.
Attaching importance to the initiative, Davit Harutyunyan noted that, in the first stage of combining the two systems, citizens are given an opportunity to submit to the Civil Status Acts Registration bodies the applications for childbirth benefits in an electronic format. The Minister added that combining the electronic systems of justice and social sectors will result in the reduction of administrative and corruption risks, in the enhancement of citizens' satisfaction with the quality of services being rendered by state bodies, as well as in the saving of time.
"The Ministry of Justice is one of the advocates for the policy of continuous introduction of electronic management systems, which is evidenced by the operation of a number of new systems in the area of electronic management. One of the vivid examples of this is the website www.e-draft.am, which ensures the process of organising on-line public consultations on draft regulatory legal acts and summarising proposals submitted by the civil society," Minister of Justice Davit Harutyunyan said and added with satisfaction that the activities connected with the operation of the systems “e-apostille.am, e-license and e-hotline” are coming to an end.
Minister of Labour and Social Affairs of the Republic of Armenia Artem Asatryan noted that it is envisaged to expand the list of rendered services in the nearest future and also shift, starting from January 2018, to granting in this way lump-sum childbirth benefit for the third and following children.
It is worth mentioning that the system was realised as a result of implementing the idea presented in the "Public Innovation" contest held with the support of the UNDP and with the assistance of the European Union.