Քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման ոլորտում բարեփոխումները շարունակվում են
ՀՀ արդարադատության նախարարությունը շարունակում է բարեփոխումները՝ ուղղված քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման ոլորտին:
2017-2018 թվականներին կատարված աշխատանքները հետևյալն են՝
- 1. Ծննդի և մահվան պետական գրանցման ոլորտում՝ առողջապահական էլեկտրոնային կառավարման ենթահամակարգի և «e-civil» քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման էլեկտրոնային կառավարման համակարգերի համակցման միջոցով պարզեցվել է այս ոլորտի վարչարարությունը՝ հնարավորություն ընձեռելով համապատասխան բժշկական հաստատություններում էլեկտրոնային համակարգի միջոցով լրացնել ծննդի և մահվան մասին բժշական վկայականները: Արդյունքում բացառվում է առողջապահական մարմիններից թղթային եղանակով բժշկական վկայականների ներկայացումը ՔԿԱԳ մարմիններ: ՔԿԱԳ տարածքային մարմին են ներկայացնում բժշկական վկայականի քաղվածքը, իսկ գրանցումը կատարվում է էլեկտրոնային համակարգում արդեն իսկ գեներացված տվյալների հիման վրա:
- 2. 2017 թվականին կատարվել է քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման էլեկտրոնային կառավարման «e-civil» համակարգի համակցումը ՀՀ սոցիալական ապահովման ծառայության էլեկտրոնային համակարգի հետ, որի արդյունքում, երեխայի ծնունդը գրանցելիս դիմողին հնարավորություն է ընձեռվել երեխայի ծննդյան միանվագ դրամական նպաստի դիմումը ներկայացնել ծնունդը գրանցող ՔԿԱԳ տարածքային մարմնում: Սույն համակարգերի համակցումը գտնվում է կատարելագործման փուլում և աշխատանքներ են տարվում երրորդ երեխայի ծննդի մասին իրական ռեժիմում տվյալների փոխանակման գործընթացները կարգավորելու նպատակով:
- 3. Վերջնական փուլում է գտնվում քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման էլեկտրոնային կառավարման «e-civil» համակարգի համակցումը ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության համակարգում գործող «e-consular» էլեկտրոնային հյուպատոս համակարգի հետ, որի արդյունքում մինչև մայիսի վերջ օտարերկրյա պետություններում օգտվող ՀՀ հյուպատոսական հիմնարկները հնարավորություն կունենա քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման էլեկտրոնային կառավարման «e-civil» համակարգում կատարել իրնեց գրանցումները և ստանալ պահանջող ակտային գրանցումները իրական ռեժիմով, ինչը հնարավորինս կնվազեցնի գործարքներ կատարելու ժամկետները:
- 4. 2018 թվականին ապրիլի 26-ին ՀՀ կառավարության կողմից ընդունվեց Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2005 թվականի ապրիլի 14-ի «Քաղաքացիական կացության ակտերի պետական գրանցումների վկայականների լրացման կարգը, դրանց նմուշները և քաղաքացիական կացության ակտերի պետական գրանցման փաստը հաստատող այլ փաստաթղթերի ձևաթղթերի նմուշները հաստատելու մասին» N469-Ն որոշման մեջ փոփոխություն կատարելու մասին որոշման նախագիծը, որի արդյունքում ամբողջովին փոփոխվեց քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման մասին պետական վկայականների ձևանմուշները: Մասնավորապես, այսուհետ, պետական վկայականը ունենալու մեկ ձևանմուշ բոլոր գրանցումների համար, որի սերիան և համարը գեներացվելու մեխանիկորեն «e-civil» համակարգում: Ավելին, վկայականի վրա նաև զետեղվելու է համակարգի միջոցով գեներացվող պետական վկայականի սերիան և համարը, ինչպես նաև իսկության ստուգման համար նախատեսված հատուկ համարանիշը և արագ արձագանքման (տեղեկացման) ծածկագիրը: Սույն փոփոխությունը հնարավորություն կտա հնարավորինս խուսափել պետական վկայականների կեղծումից, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ համացանցի միջոցով աշխարհի յուրաքանչյուր կետից հնարավոր կլինի ստուգել դրա իսկությունը:
- 5. Հիմք ընդունելով 2018 թվականի ապրիլի 26-ի N495-Ն որոշմամբ հաստատված հավելված 1-ի 5-րդ կետը, ներկայումս նախապատրաստվել է և ՀՀ արդարադատության նախարարի հաստատմանն է ներկայացվել Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարի 2005 թվականի հուլիսի 2-ի «Քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման վերաբերյալ վկայականների կրկնօրինակների և տեղեկանքների տրման կարգը և Քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման մատյանների ձևերը հաստատելու մասին» N 96-Ն հրամանում փոփոխություններ կատարելու մասին» ՀՀ արդարադատության նախարարի հրամանի նախագիծը, որը հնարավորություն կտա անձին պետական վկայականի կրկնօրինակ կամ տեղեկանք ստանալ յուրաքանչյուր ՔԿԱԳ տարածքային մարմնում, առանց մշտական բնակության վայրի կամ ակտային գրանցման վայրի սահմանափակման:
- 6. ՀՀ արդարադատության նախարարի 2018 թվականի փետրվարի 20-ի թիվ N 65-Ն հրամանով փոփոխություններ կատարվեցին Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարի 2007 թվականի մայիսի 14-ի «Քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցումների հետ կապված հրահանգչական ցուցումները հաստատելու մասին» N 97-Ն հրամանում, որի արդյունքում հստակեցվեց և պարզեցվեց քաղաքացիական կացության ակտային գրանցումներում փոփոխություններ կատարելու, ինչպես նաև ՀՀ տարածքում մշտապես բնակվող օտարերկրյա քաղաքացիների ամուսնության պատեական գրանցման գործընթացը:
Օտարերկրյա որդեգրման ոլորտ
- ՀՀ արդարադատության նախարարության նախաձեռնությամբ «ՀՀ ընտանեկան օրենսգրքում կատարվել են փոփոխություններ ուղղված օտարերկրյա որդեգրման ոլորտի թափանցիկության ապահովմանը, երեխայի լավագույն շահերի ապահովմանը, երեխայի և որդեգրողի համադրման ինստիտուտի ձևավորմանը, ինչպես նաև հետորդեգրյա վերահսկողության սահմանմանը, որը մինչև 2018 թվականը ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված չի եղել:
- Ընդլայնվել է համագործակցությունը միջազգային կազմակերպությունների հետ, մասնավորապես՝ ՄԱԿ-ի INICEF մանկական հիմնադրամի, օտարերկրյա որդեգրման գործընթացները կանոնակարգող Հաագայի կոնֆերանսի հետ, ինչպես նաև մի շարք պետությունների կենտրոնական մարմինների հետ, որոնց թվում են՝ ԱՄՆ, Իտալիա Հանրապետություն, Շվեյցարիայի, Ֆրանսիայի Հանրապետությունը:
- Մշակում է ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող երեխայի որդեգրման գործընթացը սահմանող ՀՀ կառավարության նոր որոշման նախագիծ, որը կներկայացվի ՀՀ կառավարություն մինչև 2018 թվականի հուլիսի 18-ը:
Երեխայի միջազգային առևանգման ոլորտ
- 1. Ընդլայնվել է համագործակցությունը միջազգային կազմակերպությունների հետ, մասնավորապես՝ երեխայի միջազգային առևանգման գործընթացները կանոնակարգող Հաագայի կոնֆերանսի հետ, ՄԱԿ-ի INICEF մանկական հիմնադրամի, ինչպես նաև IRZ հիմնադրամի հետ: 2018 թվականին նաև ԱՄՆ պետական դեպարտամենտը պաշտոնապես ճանաչեց Հայաստանի Հանրապետությանը որպես գործընկերներ երեխայի միջազգային առևանգման շրջանակներում, ինչը հնարավորություն կտա դիմումներ ընդունել և դրանց համապատասխան ընթացք տալ ԱՄՆ-ից անօրինական տեղափոխված և ՀՀ-ում պահվող և հակառակ ուղղությամբ երեխաների վերադարձի վերաբերյալ:
- 2. Մշակման փուլում է գտնվում «Երեխայի միջազգային առևանգման վարույթի մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը, որը կհստակեցնի գործընթացը և դրանում ընդգրկված մասնակիցների պարտականությունները:
ՀՀ պաշտոնական փաստաթղթերը ապոստիլով վավերացնելու ոլորտ
- ՀՀ արդարադատության նախարարությունում ներդրվեց և գործարկվեց «e-apostille» էլեկտրոնային կառավարման համակարգը, որի միջոցով ներկայում ընդունվում են բացառապես բոլոր դիմումները, իրականցվում է վավերացման հետ կապված փաստաթղթաշրջանառությունը և գեներացվում է ապոստիլը՝ հաշվի առնելով գրանցամատյանում առկա կնիքների և ստորագրությունների նմուշները: Գործակալությունը ձեռնամուխ եղավ ստանալ բոլոր այն մարմինների կնիքները և պաշտոնատար անձանց ստորագրությունների ձևանմուշները, որոնց կողմից տրված փաստաթղթերը ենթակա են ապոստիլով վավերացման:
- ՀՀ արդարադատության նախարարի 2017 թվականի նոյեմբերի 24-ի թիվ 592-Ն հրամանով կատարված փոփոխությունների արդյունքում, ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից ապոստիլը դրվում է միայն անգլերեն լեզվով, որը նվազեցրեց պահանջը այն հետագայում թարգմանելու նոտարական կարգով: Բացի այդ, ապոստիլի վրա նաև էլեկտրոնային կառավարման համակագի միջոցով մեխանիկորեն գեներացվում է իսկության ստուգման համար նախատեսված հատուկ համարանիշը և արագ արձագանքման (տեղեկացման) ծածկագիրը: Սույն փոփոխությունը հնարավորություն տվեց հնարավորինս խուսափել ապոստիլի կեղծումից, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ համացանցի միջոցով աշխարհի յուրաքանչյուր կետից հնարավոր է ստուգել դրա իսկությունը:

The Ministry of Justice of the Republic of Armenia continues reforms targeted at the civil status acts registration sector.
The following are the activities carried out in 2017-2018:
1. The administrative actions for state registration of births and deaths have been simplified through combination of the electronic healthcare governance sub-system and the “e-civil” electronic governance systems for civil status acts registration, providing the opportunity to complete birth and death medical certificates through an electronic system at relevant medical institutions. As a result, submission by healthcare authorities of hard copies of medical certificates to bodies of Civil Status Acts Registration is ruled out. The extract of the medical certificate is submitted to a territorial body of Civil Status Acts Registration, and registration is carried out based on the data already generated in the electronic system.
2. In 2017, the "e-civil" electronic governance system for civil status acts registration was combined with the electronic social security service system of the Republic of Armenia; as a result, the applicant has been provided with the opportunity to submit to a territorial body of Civil Status Acts Registration an application for lump-sum monetary allowance for the birth of a child when registering the birth of the child. The combination of these systems is being improved, and works are being carried out for the purpose of regulating the processes of exchange of data on birth of the third child in real-time regime.
3. Combination of the "e-civil" electronic governance system for civil status acts registration with the "e-consular" electronic consular system operating within the system of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia is in the final stage; as a result, by the end of May, consulates of the Republic of Armenia benefiting in foreign states will have the opportunity to register in the "e-civil" electronic governance system for civil status acts registration and obtain the required acts registrations in real-time regime, and this will minimise the time limits for making transactions as much as possible.
4. On 26 April 2018, the Government of the Republic of Armenia adopted the draft decision on making an amendment to Decision of the Government of the Republic of Armenia No 469-N of 14 April 2005 "On approving the procedure for completing certificates of state registrations of civil status acts, the samples thereof and the sample forms of other documents confirming the fact of state registration of civil status acts", as a result of which the sample forms of state certificates on civil status acts registration were completely changed. In particular, from now on, there will be one sample form of a state certificate for all registrations, the serial number of which will be automatically generated in the "e-civil" system. Moreover, the serial number of the state certificate generated through the system, as well as the special number and code for rapid response (informing) for verification of authenticity will also be inserted on the certificate. This change will provide the opportunity to avoid falsification of state certificates as much as possible, taking into consideration the fact that it will be possible to verify the authenticity of the state certificate through the Internet from any corner of the globe.
5. Having regard to point 5 of Annex No 1 approved by Decision No 495-N of 26 April 2018, currently, the draft Order of the Minister of Justice of the Republic of Armenia "On making amendments to Order of the Minister of Justice of the Republic of Armenia No 96-N of 2 July 2005 "On approving the procedure for issuing duplicates of certificates on civil status acts registration and statements of information on civil status acts registration and the forms of registers for Civil Status Acts Registration", which will provide a person with the opportunity to obtain the duplicate of or statement of information on a state certificate at every territorial body of Civil Status Acts Registration, without restriction on the permanent place of residence or the place of registration of the act, has been drafted and submitted to the Minister of Justice of the Republic of Armenia for approval.
6. By Order of the Minister of Justice of the Republic of Armenia No 65-N of 20 February 2018, amendments were made to Order of the Minister of Justice of the Republic of Armenia No 97-N of 14 May 2007 "On approving the directive instructions regarding civil status acts registrations", as a result of which the process of making changes in civil status acts registrations, as well as the process of state registration of marriage of foreign citizens permanently residing in the territory of the Republic of Armenia were specified and simplified.
International adoptions sector
1. On the initiative of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia, amendments aimed at ensuring transparency of the international adoptions sector, protecting the best interests of the child, establishing the institution of child and foster co-ordination, as well as establishing post-adoption oversight, which were not prescribed by the legislation of the Republic of Armenia before 2018, have been made to the Electoral Code of the Republic of Armenia.
2. Co-operation has been expanded with international organisations, particularly the UNICEF, the Hague Convention on Intercountry Adoption, as well as the central bodies of a number of states, including the United States of America, the Republic of Italy, Switzerland and the French Republic.
3. The draft of a new decision of the Government of the Republic of Armenia laying down the process of adoption of a child who is a citizen of the Republic of Armenia is being drafted and will be submitted to the Government of the Republic of Armenia before 18 July 2018.
International child abductions sector
1. Co-operation has been expanded with international organisations, particularly the Hague Abduction Convention, the UNICEF, as well as the IRZ. In 2018, the U.S. Department of State also officially recognised the Republic of Armenia as a partner within the framework of international child abduction; this will provide the opportunity to accept applications and appropriately process them for the return of children illegally removed from the United States of America and retained in the Republic of Armenia and return of children in the opposite direction.
2. The draft Law of the Republic of Armenia "On proceedings of international child abduction", which will specify the process and the obligations of participants involved therein, is in the stage of development.
Apostille certification of official documents of the Republic of Armenia
1. The Ministry of Justice of the Republic of Armenia introduced and launched the "e-apostille" electronic governance system through which exclusively all applications are accepted, circulation of documents on certification is conducted and the apostille is generated, taking into consideration the samples of seals and signatures existing in the register. The Agency undertook to obtain the seals and the samples of signatures of the officials of all the bodies, the documents issued by which are subject to apostille certification.
2. As a result of the amendments made by Order of the Minister of Justice of the Republic of Armenia No 592-N of 24 November 2017, the Ministry of Justice of the Republic of Armenia shall only place an apostille in English; this minimised the requirement for future translation of the apostille through notarial procedure. Besides, the special number and rapid response (informing) code intended for verification of authenticity are automatically generated on the apostille through the electronic governance system. This change provided the opportunity to avoid falsification of apostille as much as possible, taking into consideration the fact that it is possible to verify authenticity of the apostille through the Internet from any corner of the globe.