www.e-request.am-ը կնպաստի պետական մարմինների կողմից իրականացվող գործունեության և մատուցվող ծառայությունների որակի բարձրացմանը
08/05/2018
ՀՀ կառավարության 2018 թվականի ապրիլի 26-ի 524-Ն որոշմամբ ներդրվել է ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից վարվող հարցումների միասնական www.e-request.am հարթակը: Հարթակի նպատակն է քաղաքացիներին ընձեռել հնարավորություն էլեկտրոնային եղանակով ներկայացնել հարցում, դիմում կամ բողոք տեղեկատվություն տնօրինող պետական մարմիններին և էլեկտրոնային եղանակով ստանալ պատասխան:
Որոշման հիման վրա առաջիկա ամիսների ընթացքում նախատեսվում է արդիականացնել բոլոր պետական մարմինների էլեկտրոնային կայքերը՝ նախատեսելով միասնական պաատուհան էլեկտրոնային եղանակով հարցումներ ներկայացնելու համար: Նշված միասնական պատուհանի միջոցով քաղաքացիները մուտք կգործեն էլեկտրոնային հարցումների միասնական www.e-request.am հարթակ, որի միջոցով կուղարկեն համապատասխան հարցումներ, ինչպես նաև հնարավորություն կստանան գնահատել համապատասխան պետական մարմինի կողից մատուցվող ծառայությունների որակն ու ժամկետները:
Հատկանշական է, որ Հարթակում առկա վիճակագրական պատկերներից երկուսը ձևավորվում են քաղաքացիների կողմից ներկայացված կարծիքի հիման վրա՝ հաշվի առնելով իրենց գոհունակությունը տեղեկատվություն տնօրինող պետական մարմինների կողմից ներկայացված պատասխանի բովանդակությունից և պատասխան գրության ներկայացման ժամկետից:
Միաժամանակ, վիճակագրության ձևավորման այս մոդելը խթան կհանդիսանա պետական մարմինների կողմից իրականացվող գործունեության և մատուցվող ծառայությունների որակի բարձրացման համար:
Բացի այդ՝ հաշվի առնելով էլեկտրոնային կառավարման գործիքների զարգացման միտումները Հայաստանում, անխուսափելի է դառնում թղթային փաստաթղթաշրջանառությանը զուգահեռ էլեկտրոնային նորարար գործիքների ստեղծումը՝ դրանով իսկ նպաստելով վարչարարության ու կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցմանը:

www.e-request.am to help improve quality of activities carried out and services provided by state authorities
08/05/2018
By Decision of the Government of the Republic of Armenia No 524-N of 26 April 2018, the www.e-request.am unified portal for online requests, run by the Ministry of Justice of the Republic of Armenia, has been introduced. The purpose of the portal is to provide citizens with the opportunity to submit, by electronic means, a request, application or complaint to state authorities disposing information and to receive an answer by electronic means.
Upon a decision, it is envisaged to modernise the electronic websites of all state authorities over the next couple of months, preparing them for submission of requests to a single window by electronic means. Through the above-mentioned single window, citizens will enter the www.e-request.am unified portal for online requests through which they will send relevant requests, as well as have the opportunity to evaluate the quality and time period of the services provided by relevant state authorities.
It is worth mentioning that two of the images of statistics available on the Portal are formed based on the opinions expressed by citizens, taking into consideration their satisfaction with the content of the answers provided by state authorities disposing of information and with the time period of submission of the response letter.
At the same time, this model for formation of statistics will serve as an impetus for improving the quality of the activities carried out and services provided by state authorities.
Besides, taking into consideration the trends in the development of electronic management tools in Armenia, the creation of electronic innovative tools along with circulation of paper documents is becoming inevitable, thus contributing to reduction of administrative actions and corruption risks.