Կայացել է Հայաստան-ԵԽ 2015-2018թթ. գործողությունների ծրագրի ամփոփման միջգերատեսչական կոմիտեի հանդիպումը
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Վիգեն Քոչարյանն այսօր մասնակցել է Հայաստան–Եվրոպայի խորհուրդ 2015-2018 թվականների գործողությունների ծրագրի ամփոփիչ հանդիպմանը:
Իր ելույթում Վիգեն Քոչարյանը շնորհակալական խոսք է հղել ԵԽ գործընկերներին սերտ համագործակցության համար՝ ընդգծելով, որ ԵԽ երևանյան գրասենյակն առանցքային գործընկեր է Արդարադատության նախարարության կողմից վերջին տարիներին իրականացված բոլոր բարեփոխումների համար:
Փոխնախարար Քոչարյանը նշել է, որ ազգային մակարդակում մարդու իրավունքների եվրոպական չափանիշների արդյունավետ կիրառումը կարևոր օրախնդիր է Հայաստանի համար, որի ուղղությամբ Արդարադատության նախարարությունն իրականացրել է ծավալուն օրենսդրական աշխատանքներ: Փոխնախարարը միաժամանակ կարևորել է առկա օրենսդրական գործիքակազմի արդյունավետ կիրառման հմտությունների և հնարավորությունների զարգացումը՝ ընդգծելով այդ համատեքստում ևս ԵԽ գործընկերների հետ սերտ համագործակցության անհրաժեշտությունը:
Իր խոսքում փոխնախարար Քոչարյանն անդրադարձել է նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան քաղաքացիների բողոքների խնդրին, քրեական արդարադատության ոլորտում նոր օրենսդրական փոփոխությունների ընթացքին, խափանման միջոցների կիրառման հետ կապված հարցերին, կորուպցիայի դեմ պայքարին, ընտանեկան բռնության մասին ՀՀ օրենքով նախատեսված մեխանիզմների իրագործման, ինչպես նաև Անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալության ինտիտուցիոնալ կայացման և կարողությունների զարգացման անհրաժեշտություններին:
Վիգեն Քոչարյանը վստահեցրել է, որ առկա են բոլոր նախադրյալները համագործակցության մեծ ներուժն իրացնելու 2019-2022 թվականների Հայաստան-ԵԽ նոր գործողությունների ծրագրի շրջանակներում :

Meeting of Inter-agency Committee to sum up Council of Europe Action Plan for Armenia 2015-2018 was held
Today, Deputy Minister of Justice of the Republic of Armenia Vigen Kocharyan participated in the concluding meeting for the Council of Europe Action Plan for Armenia 2015-2018.
In his speech, Vigen Kocharyan extended his gratitude to the partners of the Council of Europe for the close co-operation, emphasising that the Council of Europe Office in Armenia had been a core partner for all the reforms carried out by the Ministry of Justice during recent years.
Deputy Minister Kocharyan noted that effective application of the European standards of human rights at the national level was an important priority issue for Armenia, for which the Ministry of Justice has carried out large-scale legislative activities. At the same time, the Deputy Minister attached importance to the development of skills and potential for effective application of the existing legislative instruments, also emphasising, in this context, the need for close co-operation with the partners of the Council of Europe.
In his speech, Deputy Minister Kocharyan also touched upon the issue of complaints of citizens to the European Court of Human Rights, the process of implementation of the new legislative amendments in the field of criminal justice, issues related to application of measures of restraint, the fight against corruption, the needs for implementation of mechanisms provided for by the Law of the Republic of Armenia "On domestic violence", as well as institutional establishment and capacity-building of the Personal Data Protection Agency for the protection of personal data.
Vigen Kocharyan assured that all the prerequisites exist for implementation of the great potential for co-operation within the scope of the new Council of Europe Action Plan for Armenia 2019-2022.