Քննարկում՝ նվիրված սնանկության ոլորտի բարեփոխմանը
Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ Արթուր Հովհաննիսյանը հուլիսի 5-6-ին մասնակցել է Ծաղկաձորում տեղի ունեցած քննարկմանը՝ ««Սնանկության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի և հարակից օրենքների լրամշակված նախագծերի վերաբերյալ:
ԱՄՆ ՄԶԳ աջակցությամբ ԱՆ «Օրենսդրության զարգացման և իրավական հետազոտությունների կենտրոն» հիմնադրամի կազմակերպած  հանդիպմանը մասնակցել են Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամներ, ՀՀ վճռաբեկ, վերաքննիչ և առաջին ատյանի դատարանների դատավորներ, Ֆինանսների նախարարության, ՀՀ կենտրոնական բանկի, Պետական եկամուտների կոմիտեի, Բանկերի միության ներկայացուցիչներ, սնանկության գործով կառավարիչներ, այլք:
Նախարարի առաջին տեղակալը շնորհակալություն է հայտնել բոլորին մասնակցության համար և նշել, որ ներկայում դատաիրավական համակարգի այս կարևոր ոլորտում բարեփոխումներ կատարելու լուրջ հնարավորություններ կան: «Մենք պետք է անենք առավելագույնը, որպեսզի բարձրացնենք ժողովրդի վստահությունը դատական համակարգի նկատմամբ»,- նշել է Արթուր Հովհաննիսյանը և հավելել, որ սնանկության ոլորտի բարեփոխումներն ուղղված են լինելու նաև «Doing Business»-ում  սնանկության վարույթներով պայմանավորված  վարկանիշի բարձրացմանը: Եվս մեկ անգամ կարևորելով նման ձևաչափով հանդիպման կազմակերպումը՝ փոխնախարար Հովհաննիսյանը վստահություն է հայտնել, որ շահագրգիռ բոլոր կողմերի մասնակցությամբ քննարկումը կլինի արդյունավետ:
Հիմնադրամի տնօրեն Տիգրան Մարկոսյանը ևս ողջունել է բոլորին և արդյունավետ քննարկում մաղթել հանդիպման մասնակիցներին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նախագծի մի շարք դրույթներ, որոնք, մասնավորապես, վերաբերել են սնանկության վերաբերյալ դիմումը վարույթ ընդունելուն, կառավարչի նշանակմանը, որակավորմանը, վերապատրաստմանը, կառավարիչների ինքնակարգավորվող կազմակերպության վերահսկողությանը, կարգապահական պատասխանատվությանը, գործունեության կասեցմանը, վարձատրությանը, պարտապանի ֆինանսական առողջացմանը և այլ հարցերի:

Discussion devoted to reform in bankruptcy sector
From 5-6 July, First Deputy Minister of Justice of the Republic of Armenia Artur Hovhannisyan participated in the discussion on the draft Law "On making amendments and supplements to the Law of the Republic of Armenia "On Bankruptcy"” and the drafts of related modified laws.
Members of the Supreme Judicial Council, judges of the Cassation Court, the Court of Appeal and the First Instance Court of the Republic of Armenia, representatives of the Ministry of Finance, the Central Bank of the Republic of Armenia, the State Revenue Committee and the Union of Banks, bankruptcy administrators and others participated in the discussion organised by the "Centre for Legislation Development and Legal Research" Foundation of the Ministry of Justice with the support of the USAID.
The First Deputy Minister expressed his gratitude to everyone for their participation and noted that there were currently serious opportunities for making reforms in this important sphere of the judicial-legal system. "We must do our best to build the trust of people in the judiciary," Artur Hovhannisyan noted and added that the reforms in the bankruptcy sector would also be aimed at raising the rating for "Doing Business" conditioned by bankruptcy proceedings. Attaching importance once again to the organising of a meeting in such a format, Deputy Minister Hovhannisyan expressed confidence that the discussion with the participation of all interested parties would be productive.
Director of the Foundation Tigran Markosyan also greeted everybody and wished the participants a productive discussion.
During the meeting, a number of provisions of the draft were discussed, particularly referring to accepting a bankruptcy application for proceedings, appointment, qualification, training of an administrator, control and disciplinary liability of a self-regulatory organisation of administrators, suspension of the activities and remuneration of the organisation, financial rehabilitation of the debtor and other issues.