Նախարար Զեյնալյանը ընդունել է Կարմիր Խաչի հայաստանյան պատվիրակության անդամներին
Արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը օգոստոսի 15-ին ընդունել է Հայաստանում Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Դոմինիկ Լիեգմի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Զեյնալյանը բարձր է գնահատել Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի գործունեությունը Հայաստանում և համագործակցության հետագա խորացման պատրաստակամություն է հայտնել:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են ազատազրկված անձանց իրավունքների պաշտպանության և իրավունքի զարգացմանն առնչվող մի շարք հարցերի:
Մասնավորապես՝ Դոմինիկ Լիեգմը անդրադարձել է Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի և Արդարադատության նախարարության կողմից համատեղ իրականացված պիլոտային ծրագրի շրջանակում «Աբովյան», «Վարդաշեն» և «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկներում օտարերկրյա դատապարտյալների համար ներդրված տեսազանգի հնարավորությանը՝ նշելով, որ այն դրական արդյունք է գրանցել և առաջիկայում նախարարության հետ համագործակցությունը շարունակելով՝ տեսազանգից օգտվելու հնարավորություն կներդրվի նաև այլ քրեակատարողական հիմնարկներում, ինչպես նաև կընդլայնվի այդ միջոցից օգտվող դատապարտյալների շրջանակը:
Այս համատեքստում Արտակ Զեյնալյանը ընդգծել է նաև, որ ընտանիքի հետ կապի ամրապնդման նկատառումներով կրկնապատկվել է ցմահ դատապարտյալների կարճատև տեսակցությունները, իսկ համապատասխան պայմանների ապահովման դեպքում կվերանայվի նաև երկարատև տեսակցությունների քանակը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև Տավուշի մարզի սահմանամերձ 18 համայնքներում Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերին և դրանց ընթացակարգերին:
Նախարար Զեյնալյանը Կարմիր Խաչի հայաստանյան պատվիրակության ներկայացուցիչներից հետաքրքրվել է նաև Ադրբեջանում ձերբակալված Տավուշի մարզի Բերդավան համայնքի 34-ամյա բնակիչ Կարեն Ղազարյանի վերաբերյալ Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի գործողություններից և խնդրել առավել հաճախակի տեսակցել նրան՝ հաշվի առնելով նրա առողջական վիճակը և այն հանգամանքը, որ նա լինելով քաղաքացիական անձ, Ադրբեջանի կոմից ներկայացվում է որպես զինվորական:
Հանդիպման ավարտին կողմերը փոխադարձ գոհունակություն են հայտնել առկա համագործակցության բարձր մակարդակի համար և այն խորացնելու պատրաստակամություն են հայտնել:

Minster Zeynalyan receives members of Delegation of the International Committee of Red Cross in Armenia
16/08/2018
On 15 August, Minister of Justice Artak Zeynalyan received the delegation headed by Temporary Acting Head of the Delegation of the International Committee of the Red Cross in Armenia Dominic Liegm.
Greeting the guests, Minister Zeynalyan highly appreciated the activities of the International Committee of the Red Cross in Armenia and expressed willingness for further deepening of the co-operation.
During the meeting, the parties touched upon a number of issues concerning protection of the rights of persons deprived of liberty and the development of law.
Particularly, Dominic Liegm touched upon the opportunity of video call introduced for foreign convicts at "Abovyan", "Vardashen" and "Nubarashen" Penitentiary Institutions within the scope of a pilot project jointly implemented by the International Committee of the Red Cross and the Ministry of Justice, noting that a positive result was recorded and that, by continuing the co-operation with the Ministry, an opportunity to benefit from video call will also be introduced at other penitentiary institutions and the scope of convicts benefiting from that means will be expanded in the near future.
In this context, Artak Zeynalyan also underlined that short visits of life-sentenced prisoners had been doubled for the purpose of strengthening family ties, and if relevant conditions are ensured, the number of long visits will be reviewed as well.
During the meeting, the projects being implemented with the support of the International Committee of the Red Cross in 18 borderline communities and the procedures for implementation of those projects were also touched upon.
Minister Zeynalyan also enquired from the representatives of the Delegation of the International Committee of the Red Cross in Armenia about the actions of the International Committee of the Red Cross relating to Karen Ghazaryan, a 34-year-old resident of Berdavan community of Tavush Marz arrested in Azerbaijan, and asked to visit him more frequently taking into consideration his health condition and the circumstance that Azerbaijan presents him as a military servicemen, even though he is a civilian.
At the end of the meeting, the parties expressed mutual satisfaction with the high level of the existing co-operation and expressed willingness to deepen it.