Ընտանեկան կարգավիճակի մասին տեղեկանքն այսուհետ հնարավոր է ստանալ նաև էլեկտրոնային տարբերակով
Արդարադատության նախարարությունը, նախապես հայտարարված թվային օրակարգի շրջանակում, գործարկել է e-services.moj.am հարթակը, որի միջոցով հնարավոր է դարձել առանց ՔԿԱԳ տարածքային մարմին այցելելու՝ ստանալ ընտանեկան կարգավիճակի մասին տեղեկանքը՝ էլեկտրոնային տարբերակով։
Այս հնարավորությունից օգտվել կարող են ՀՀ քաղաքացիները, ինչպես նաև Հայաստանի բնակչության պետական ռեգիստրում հաշվառում ունեցող կամ ունեցած օտարերկրյա քաղաքացիները կամ քաղաքացիություն չունեցող անձինք։
Նշենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունում տարեկան ընդունվում են մոտ տասը հազար դիմումներ՝ ընտանեկան կարգավիճակի տրամադրման համար, և այս դիմումների ընդունումը էլեկտրոնային ձևաչափով հնարավորություն կտա դիմող անձանց այլևս անձամբ կամ լիազորված անձի միջոցով չներկայանալ իրավասու մարմին համապատասխան դիմում լրացնելու համար: Իսկ տեղեկանքը, վարույթը ավարտելուց հետո, կներկայացվի էլեկտրոնային ձևաչափով:

Statement of information on family status can also be received electronically now
The Ministry of Justice, within the framework of the previously announced digital agenda, launched the e-services.moj.am platform, making it possible to receive a statement of information on family status electronically, without visiting the territorial body of the Agency for Civil Status Acts Registration.
Citizens of the Republic of Armenia, as well as foreign citizens who are or have been registered in the State Register of Population of Armenia or stateless persons can benefit from this opportunity.
Let us mention that the Republic of Armenia receives about ten thousand applications for provision of family status on an annual basis, and acceptance of these applications electronically will provide applicants with the opportunity to not appear before the competent body in person or through an authorised person in order to fill in the relevant application. As for the statement of information, it will be submitted electronically after the proceedings.
You can use this guide to have access to the system.
This guide provides information about how you can receive a statement of information on family status through the platform.