Դատավորի կողմից մի շարք գործերով թույլ են տրվել դատավարական իրավունքի նորմերի, ինչպես նաև դատավորի վարքագծի կանոնների խախտումներ. ԲԴԽ որոշմամբ՝ հայտարարվել է նկատողություն
06/11/2023
Արդարադատության նախարարի միջնորդության հիման վրա Բարձրագույն դատական խորհրդի կողմից Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քաղաքացիական դատարանի դատավոր Արմինե Սաֆարյանին հայտարարվել է նկատողություն:
Սույն թվականի հոկտեմբերի 5-ին արդարադատության նախարարը միջորդություն էր ներկայացրել ԲԴԽ-ին՝ դատավորի կողմից մի քանի դատական գործերով ակնհայտ խախտման համար: Բարձրագույն դատական խորհուրդը դատական նիստերի ժամանակ արձանագրել է, որ դատավորի կողմից մի շարք գործերով թույլ են տրվել դատավարական իրավունքի նորմերի, ինչպես նաև դատավորի վարքագծի կանոնների խախտումներ, մասնավորապես՝ դատավորը հայցադիմումը վերադարձնելու մասին որոշումները դրանք կայացնելու պահից ավելի քան 1 տարի 4 ամսից մինչև 1 տարի 9 ամիս անց է ուղարկել դատավարության կողմերին, մեկ այլ գործով՝ գործի վարույթը կարճելու մասին որոշումները հրապարակման նշանակված օրվանից ավելի քան 1 տարի 2 ամսից մինչև 1 տարի 4 ամիս անց է տրամադրել դատավարության կողմին, այլ դեպքով՝ հրապարակման նշանակված օրվանից ավելի քան 1 տարի 4 ամիս անց դատավարության կողմին չի տրամադրել, վճռների հրապարակման նշանակված օրվանից ավելի քան 8 ամսից մինչև 1 տարի 5 ամիս անց է «Datalex» դատական տեղեկատվական համակարգում հրապարակել կամ վճիռների հրապարակման նշանակված օրվանից ավելի քան 1 տարի 9 ամիս անց «Datalex» դատական տեղեկատվական համակարգում հրապարակված չի եղել, ինչպես նաև վճիռների հրապարակման նշանակված օրվանից ավելի քան 7 ամսից մինչև 1 տարի 5 ամիս անց դատավարության կողմին չի տրամադրել կամ հրապարակման նշանակված օրվանից ավելի քան 1 տարի 5 ամսից մինչև 1 տարի 8 ամիս անց դատավարության կողմին չի տրամադրել, կատարողական թերթերը կատարողական թերթ տալու օրենքով սահմանված ժամկետից 10 օրից մինչև 6 ամիս անց է տրամադրել:

Judge has committed violations of norms of procedural rights, as well as the Code of Conduct of judges under a number of judicial cases; Warning has been declared upon decision of Supreme Judicial Council
06/11/2023
Based on the motion of the Minister of Justice, the Supreme Judicial Council (SJC) has declared a warning against Judge Armine Safaryan of the Civil Court of First Instance of General Jurisdiction of Yerevan.
On 5 October of this year, the Minister of Justice submitted a motion to the SJC for an obvious violation by the judge in a number of judicial cases. During court sessions, the Supreme Judicial Council reported that in a number of judicial cases the judge violated norms of procedural rights, as well as the Code of Conduct of judges. In particular, the judge sent the decisions on returning statement of claim to the parties to the trial more than 1 year 4 months to 1 year 9 months from the moment that the decisions were rendered; in another judicial case, the judge provided the decisions on dismissing the proceedings of the case to the party to the trial more than 1 year 2 months to 1 year 4 months after the designated day of publication; in another case, the judge failed to provide to the party to the trial more than 1 year 4 months after the designated day of publication, published on "Datalex" Judicial Information System more than 8 months to 1 year 5 months after the designated day of publication of judgements or was not published on "Datalex" Judicial Information System more than 1 year 9 months after the designated day of publication of judgements, or did not provide to the party to the trial more than 7 months to 1 year 5 months after the designated day of publication of judgements or failed to provide to the party to the trial more than 1 year 5 months to 1 year 8 months after the designated day of publication, issued the writs of execution 10 days to 6 months after the term prescribed by the law on issuing a writ of execution.