Պաշտոնատար անձանց բարեվարքության ստուգում (վեթինգ) լինելու է․ ԱՆ հարց ու պատասխանն՝ այս թեմայի վերաբերյալ
15/04/2020
-Կառավարությունը հայտարարել էր վեթինգ իրականացնելու մասին: Ի՞նչ քայլեր են կատարվել այս ուղղությամբ և ո՞ր մարմինն է իրականացնելու այդ գործառույթը։
-Հանրության շրջանում լայն տարածում ստացած «վեթինգ» հասկացությունը Սահմանադրությանը համահունչ արտացոլված է Ազգային ժողովի կողմից ընդունված և ՀՀ նախագահի ստորագրմանը սպասող «Դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում և հարակից օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքների նախագծերի փաթեթում։
Որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելուն հավակնող  թեկնածուների դեպքում դա նկարագրված է բարեվարքության ստուգման, իսկ արդեն իսկ գործող որոշ պաշտոնատար անձանց, այդ թվում՝  դատավորների դեպքում՝ հայտարարագրերի վերլուծության, կամ այլ խոսքով՝ գույքային դրության ստուգման մեխանիզմում։
Բարեվարքության և գույքային դրության ստուգման լիազորությամբ օժտված է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը (ԿԿՀ)։ Հանձնաժողովն օրենքով սահմանված դեպքերում ու կարգով Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամների թեկնածուների, Սահմանադրական դատարանի դատավորների թեկնածուների,  դատավորների թեկնածուների հավակնորդների, Հանրային ծառայության օրենքով նախատեսված կարգով նշանակման ենթակա անձանց, ինչպես նաև օրենքով սահմանված այլ դեպքերում իրականացնում է բարեվարքության վերաբերյալ ուսումնասիրություններ և դրանց արդյունքներով ներկայացնում է խորհրդատվական  եզրակացություններ։ Թեև  Հանձնաժողովի  եզրակացությունն ունի խորհրդատվական բնույթ, այն կարող է հիմք հանդիսանալ թեկնածուների՝ տվյալ պաշտոնում չնշանակվելու համար։
-Արդյո՞ք բարեվարքության ստուգումը վերաբերում է միայն դատավորների թեկնածուներին և գործող դատավորներին այն չի առնչվելու:
-Ինչ վերաբերում է գործող դատավորներին, Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամներին և Սահմանադրական դատարանի դատավորներին, ապա օրենսդրական փաթեթով սահմանվել է Հանձնաժողովի լիազորությունը, համաձայն որի՝ Հանձնաժողովը ստուգելու է վերջիններիս հայտարարագրերը, ընդ որում՝ խոսքը այս տարիների ընթացքում ներկայացված բոլոր հայտարարագրերի մասին է:
Այսինքն՝ Հանձնաժողովը ստուգելու է նշված սուբյեկտային կազմի գույքային դրությունը՝ հայտարարագրերի մանրամասն վերլուծության և տվյալների համադրման միջոցով։ Նշենք, որ օրենսդրական փաթեթով նախատեսված ընդլայնված գործիքակազմը Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը կարող է կիրառել 2017 թվականի հուլիսի մեկից հետո ներկայացված հայտարարագրերի վերլուծության ընթացքում, իսկ մինչ այդ ներկայացված հայտարարագրերը կարող է վերլուծության ենթարկել ներկայում գործող իրավակարգավորումներին համապատասխան։ Հայտարարագրերի վերլուծության արդյունքում խախտումների հայտնաբերման դեպքում Հանձնաժողովը պետք է ձեռնարկի համապատասխան միջոցներ, որոնց թվում է նաև իրավապահ  մարմիններին հնարավոր քրեական իրավախախտման վերաբերյալ հայտնելը։ Վերջին գործողությունը համապատասխան պայմանների, այսինքն՝ հնարավոր քրեական իրավախախտման վերաբերյալ կասկածի առկայության դեպքում պետք է կատարվի ցանկացած ժամանակահատվածում ներկայացված հայտարարագրի վերլուծության դեպքում՝ անկախ  նրանից, թե որ տարեթվի հայտարարագիր է վերլուծության ենթարկվում:
Հատկանշական է, որ ՀՀ նախագահի ստորագրմանը սպասող օրենսդրական փաթեթի կարգավորումների ուժի մեջ մտնելուց հետո, ի տարբերության այլ պաշտոն զբաղեցնող անձանց՝ նշյալ խումբ պաշտոնատար անձանց համար հայտարարագրման դրույթների էական խախտումը կարող է հանգեցնել նաև կարգապահական պատասխանատվության և հիմք հանդիսանալ վերջիններիս լիազորությունների դադարեցման համար։
Նշենք նաև, որ կատարելագործվել է դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու ընթացակարգը: Այսպես, կարգապահական վարույթ հարուցելու լիազորություն ունեցող մարմինների թվին ավելացել է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը՝ գույքի, եկամուտների և շահերի հայտարարագրերում խնդիրներ հայտնաբերելու դեպքում: Ավելին,  միայն դատավորներից բաղկացած Կարգապահական հանձնաժողովը նախատեսվում է փոխարինել  Էթիկայի և կարգապահական հարցերի հանձնաժողովով, որի կազմում, բացի դատավորներից, կընդգրկվեն նաև հասարակական կազմակերպությունների կողմից առաջադրված, բարձր մասնագիտական որակներով օժտված իրավաբանների:
Մանրամասն կարգավորում է ստացել նաև դատավորների գործունեության գնահատումը: Դատավորների գործունեության գնահատման իրավասությունը ԲԴԽ-ի փոխարեն տրվել է հատուկ այդ գործառույթի իրականացման համար ձևավորվող դատավորների գործունեության գնահատման հանձնաժողովին, որը բաղկացած կլինի դատավորներից և իրավաբան-գիտնականներից: Եթե հանձնաժողովը դատավորների գործունեության գնահատման արդյունքում հայտնաբերի կարգապահական խախտում, ապա կարող է դիմել Էթիկայի և կարգապահական հարցերի հանձնաժողովին` դատավորի նկատմամբ վարույթ հարուցելու համար:
-Ինչպե՞ս է իրականացվելու թեկնածուների բարեվարքության ստուգումը։
-Թեկնածուների դեպքում գործելու է հետևյալ մեխանիզմը.  անձինք այլ փաստաթղթերի հետ իրավասու մարմին են ներկայացնելու նաև ԿԿՀ-ի սահմանած ձևափաչափով լրացված բարեվարքության հարցաթերթիկը, որը ներառելու է տվյալներ անձի գույքային դրության, կրթության, աշխատանքային գործունեության, նախկինում քրեական, վարչական, կարգապահական պատասխանատվության  ենթարկված լինելու, քրեական ենթամշակույթին հարելու վերաբերյալ, իսկ Հանձնաժողովն էլ տվյալների բազաների հետ համադրելու, իրավասու մարմիններին հարցումներ կատարելու, անձի վերաբերյալ զանգվածային լրատվության միջոցներում, ինչպես նաև սոցիալական ցանցերում հրապարակված  տեղեկությունների ուսումնասիրության միջոցով  կազմելու և նշանակման իրավասություն ունեցող անձին  ներկայացնելու է խորհրդատվական եզրակացություն։
Ինչ վերաբերում է արդեն իսկ պաշտոնավարող անձանց, ապա  ինչպես նշեցինք, Հանձնաժողովը, քննարկվող օրենսդրական փաթեթն ուժի մեջ մտնելուց հետո օրենքով սահմանված ժամկետներում պետք է ստուգի ՍԴ դատավորների, ԲԴԽ անդամների և բոլոր դատավորների մինչև ստուգման պահը ներկայացված բոլոր հայտարարագրերը:  Այսինքն՝ պաշտոնատար անձանց այս խմբի գույքային դրության համապարփակ ստուգումը պետք է կատարվի միայն նրա համար, որ վերջիններս զբաղեցնում են համապատասխան պաշտոնները, այսինքն՝ ընտրված մեխանիզմը ոչ այլ ինչ է քան վեթինգ՝ անձանց գույքային դրությունը ստուգելու նպատակով: Հատկանշական է այն հանգամանքը, որ եթե թեկնածուների բարեվարքության ստուգման արդյունքում Հանձնաժողովը կայացնելու է խորհրդատվական եզրակացություն և ներկայացնելու է թեկնածուին պաշտոնին նշանակման լիազորություն ունեցող մարմնին, ապա այս՝ գույքային դրության նման թիրախավորված և համակարգային ստուգման արդյունքում հանձնաժողովը հայտնաբերած իրավախախտումները պետք է փոխանցի քրեական հետապնդման մարմիններին, իսկ  եթե առկա են վարչական իրավախախտման հատկանիշներ՝ օրենքով սահմանված ժամկետներում դրանց հայտնաբերման դեպքում հարուցի նաև վարչական իրավախախտման վերաբերյալ վարույթ։ Այսինքն, այս դեպքում մեծանում է խախտումների հայտնաբերման հնարավորությունը, իսկ հետևանքի տեսանկյունից նման խախտումների հայտնաբերումը կարող է ընդհուպ հանգեցնել քրեական պատասխանատվության:
Եվս մեկ անգամ հարկ է ընդգծել, որ օրենսդրական փաթեթով նախատեսվել  են կարգապահական վարույթ հարուցելու նոր հիմքեր՝ կապված հայտարարագրերի պահանջների խախտման հետ, որոնց հիման վրա օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո  կարող են հարուցվել կարգապահական վարույթներ։  Ապագայում տվյալ գործիքը հանդիսանալու է վեթինգի կարևոր բաղադրատարր՝ ուղղված խախտումների դեպքում գործող դատավորների լիազորությունների դադարեցման հնարավորության ստեղծմանը։
-Իր լիազորություններն իրականացնելու համար ի՞նչ գործիքակազմով է օժտված Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը։
-Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը գործող օրենքով իր լիազորությունների պատշաճ իրականացման, այդ թվում՝ հայտարարագրերի վերլուծության նպատակով իրավասու է պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններից, Կենտրոնական դեպոզիտարիայից և արժեթղթերի սեփականատերերի ռեեստրի վարման իրավունք ունեցող այլ անձանցից, վարկային բյուրոներից պահանջելու և ստանալու  հայտարարատու պաշտոնատար անձի և նրա ընտանիքի կազմի մեջ մտնող անձանց առնչվող տեղեկություններ, փաստաթղթեր՝ բացառությամբ «Բանկային գաղտնիքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով նախատեսված դեպքերի:
Ինչ վերաբերում է ԱԺ կողմից ընդունված օրենսդրական փաթեթին, ապա դրանում նախատեսված կարգավորումների ուժի մեջ մտնելուց հետո հայտարարագրերի վերլուծության գործընթացում հանձնաժողովն իրավասություն է ունենալու նաև  ՀՀ կենտրոնական բանկին ուղղված հարցման միջոցով պահանջելու և ստանալու բանկային, ապահովագրական գաղտնիք կազմող տեղեկություններ, վարկային տեղեկություններ և այլն։ Ընդ որում, Հանձնաժողովը հնարավորություն է ունենալու նաև իրացնել վերը նշված լիազորությունն արդեն իսկ օրենսդրորեն սահմանված հստակ ընթացակարգ ունեցող բարեվարքության ստուգման ընթացքում։ Հանձնաժողովի ոչ պակաս կարևոր գործառույթը կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների, մասնավորապես՝ պաշտոնատար անձանց և վերջիններիս ընտանիքի անդամների  ապօրինի հարստացման դեպքերի բացահայտումն է։ Այս առումով, Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը՝ որպես Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի իրավահաջորդ, իրավասու է վերլուծել ցանկացած հայտարարագիր, իսկ 2017 թվականի հուլիսից (հայտարարագրման նորմերի խախտման համար պատասխանատվություն սահմանող և ապօրինի հարստացումը քրեականացնող հոդվածներն ուժի մեջ են մտել 2017 թվականի հուլիսի 1-ից) հետո ներկայացված հայտարագրերը՝ օրենսդրական փաթեթով սահմանվող գործիքակազմով։
Այս առումով նշենք, որ 2017 թվականի հուլիսի 1-ից հետո ներկայացված ցանկացած հայտարարագրի վերլուծության արդյունքում, եթե Հանձնաժողովը հանգի այն հետևության, որ կատարված արարքում առկա են կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների առերևույթ հատկանիշներ, անհապաղ գործի նյութերը պետք է ներկայացնի Գլխավոր դատախազություն։ Գործի հետագա ընթացքը, ապացուցման հարցերն իրավապահ մարմինների դաշտում են, բայց հիմնական ազդակը պետք է գնա Հանձնաժողովից։
Ինչպես արդեն նշվեց, Հանձնաժողովն իրավասու է վերլուծել նաև նախկինում` 2017 թվականի հուլիսի 1-ից առաջ,  ներկայացված հայտարարագրերն այն տարբերությամբ, որ դրանց վերլուծության ընթացքում կիրառելի չեն լինի վերլուծության՝ օրենսդրական փաթեթով նախատեսվող լրացուցիչ գործիքները, ինչպես նաև ՀՀ քրեական օրենսգրքի 2017 թվականի հուլիսի 1-ից հետո ուժի մեջ հոդվածները, ինչը սակայն չի բացառում ներկայում գործող կարգավորումներին համահունչ հայտարարագրերի վերլուծության ընթացքում քրեաիրավական բնույթի այլ խախտումների վերաբերյալ կասկածներ ունենալու, ինչպես նաև 2017 թվականից հետո ներկայացված հայտարարագրի հետ ակնհայտ անհամապատասխանության հնարավորությունը, որպիսի պայմաններում Հանձնաժողովը, ինչպես ցանկացած պետական մարմին, պետք է դիմի իրավապահ մարմիններին։
Վերջում անհրաժեշտ է հիշատակել ևս մեկ կարևոր գործիքի մասին, որը Հանձնաժողովին տրամադրվել է վերոնշյալ փաթեթով։ Մասնավորապես, եթե հայտարարագրերի վերլուծության արդյունքում մնում են կասկածներ, որ հայտարարատու պաշտոնատար  անձի կամ իր ընտանիքի կազմի մեջ մտնող անձի գույքի էական փոփոխությունը ողջամտորեն չի հիմնավորվում օրինական եկամուտներով, կամ վերջիններիս մոտ առկա է չհայտարարագրված կամ ոչ ամբողջական հայտարարագրված գույք, կամ եկամտի աղբյուրն օրինական կամ արժանահավատ չէ, ապա Հանձնաժողովն իրավասու է հայտարարատուի հետ մերձավոր ազգակցությամբ կամ խնամիությամբ կապված անձից, հայտարարագրված կամ հայտարարագրման ենթակա գործարքի կողմ հանդիսացող յուրաքանչյուր անձից կամ այն անձից, ում սեփականության իրավունքով կարող է պատկանել հայտարարատուի կողմից փաստացի տիրապետվող  կամ օգտագործվող անշարժ գույքը, տրանսպորտային միջոցը կամ «Հանրային ծառայության մասին» օրենքի իմաստով թանկարժեք գույքը, պահանջել ներկայացնել գույքի և եկամուտների իրավիճակային հայտարարագիր։ Այս ինստիտուտը կոչված է վերացնելու նախկինում երրորդ անձանց անունով գույքը գրանցելու արատավոր երևույթը և գործնականում բարձրացնելու հայտարարագրերի ստուգման համակարգի արդյունավետությունը։

There will be Integrity Check (vetting) of officials: Q&A with the Ministry of Justice on this topic
15/04/2020
-The Government has announced about implementing a vetting. What steps have been carried out, and which institution will be implementing this function?
-The term “Vetting” which received large acknowledgment among the public, in line with the Constitution is projected in the package of amendments to the Constitutional Law “Judicial Code” and related laws which has been adopted by the National Assembly and is with signature by the President of Armenia.
In case of candidates claiming certain positions, it is described within the integrity check mechanism, and in case of some officials, including judges, within the mechanism of declarations analysis, or, in other words, check of property status.
The Commission for the Prevention of Corruption (CPC) is responsible for integrity check and check of property status. In cases and in accordance with the procedure established by the law, the Commission shall conduct analysis on integrity of candidates for members of the Supreme Judicial Council, candidates for judges of the Constitutional Court, persons subject to appointment due to the Law on Public Service, and as a result present corresponding recommendations. Though the recommendations of the Commission are of an advisory nature, they can become a basis for the candidates not to be appointed to a certain position.
- Does integrity check apply only to candidates for judges? Won't it apply to the acting judges?
- As for the acting judges, members of the Supreme Judicial Council and the judges of the Constitutional Court, competencies of the Commission have been defined in the legislative package, according to which the Commission will check the declarations of the abovementioned persons: it should be noted that this process will involve all the declarations submitted during these years.
In other words, the Commission will check the property status of the mentioned persons by detailed analysis of the declarations and data comparison. It should be noted that the expanded toolkit envisaged by the legislative package may be applied by the Commission for the analysis of the declarations submitted after 1 July 2017, and the declarations submitted before that period may be analyzed in accordance with the current legislative regulations. In case of detection of violations as a result of the analysis of the declarations, the Commission is to take appropriate measures, as well as notifying the law enforcement bodies about a possible criminal offense. The latter must be implemented in case of doubt about the possibility of a criminal offense concerning an analysis of the declaration submitted within any period, regardless of the date of the declaration being analyzed.
It is noteworthy that after the entry into force of the legislative package awaiting the signature of the President of RA, the substantial violation of the provisions of the declaration may lead to disciplinary liability and become basis for termination of the powers of the mentioned group of officials. It should be highlighted that the procedure of imposing disciplinary liability for a judge has been improved. Thus, the CPC has been included in the list of bodies authorized to initiate disciplinary proceedings - in case of detection of problems with declarations on property, income and interests. Moreover, the Disciplinary Committee consisting of judges only will be replaced by the Ethics and Disciplinary Commission, which will include not only judges but also lawyers with high professional qualities nominated by non-governmental organizations.
Procedure of the integrity check of the judges has also been regulated. Instead of SJC, the right to the evaluation has been given to the commission set up specifically for integrity check of judges, which will consist of judges and lawyers-scientists. If the commission finds a disciplinary violation as a result of the integrity check, it may apply to the Ethics and Disciplinary Commission to initiate proceedings against a judge.
- How will the integrity check of the candidates be carried out?
-The following mechanism will be applied: Persons, along with other documents, will submit to the competent authority an integrity check questionnaire filled in as defined by the CPC, which will include data on the person's property status, education, employment, the fact of having been brought to criminal, administrative, disciplinary liability, adherence to criminal subculture, and the Commission will file a recommendation to the person authorized to compile the databases, make inquiries to the competent bodies, compile information about a person through mass media, as well as through the study of the information published on social networks.
As for the acting officials, the Commission, within the terms defined by law after the entry into force of the legislative package, should check all the declarations submitted by the judges of the Constitutional Court, SJC members and all judges before the check. In other words, the comprehensive check of the property status of this group of officials should be carried out only because the latters hold relevant positions, i.e. the chosen mechanism is nothing but a vetting to check the property status of the persons. It is noteworthy that if, as a result of a candidates' integrity check, the Commission will make a recommendation and present it to the body authorized to appoint the candidate, then the Commission must provide the violations detected while a targeted and systematic check of property status to the criminal prosecution bodies, and in case of detection of an administrative offense within the terms established by law, it should initiate proceeding on an administrative offense. In other words, in this case, the possibility of detecting violations increases, and from the point of view of consequences, the detection of such violations can even lead to criminal liability.
It should be emphasized once again that the legislative package envisages new grounds for initiating disciplinary proceedings regarding the violation of the requirements of the declarations, on the basis of which disciplinary proceedings may be initiated. In the future, this tool will be an important component of the vetting aimed at creating the possibility of terminating the powers of acting judges in case of violations.
- What toolkit does the CPC have for brining into force its powers?
For the proper implementation of its powers under current law and for the analysis of declarations, the CPC is authorized to request and receive from state and local self-government bodies, Central Depository and other persons entitled to run the Personal Property Securities Register, credit bureaus information and documents related to the declarant and members of his/her family, except for the cases envisaged by the Law of the Republic of Armenia “On Banking Secrecy”.
As for the legislative package adopted by the National Assembly, after the entry into force of the regulations envisaged by it, the Commission within the process of analyzing declarations will have the right to request and receive information constituting bank and insurance secrecy, credit information, etc. from the Central Bank of Armenia. At the same time, the Commission will have the opportunity to exercise the above-mentioned competencies during the integrity check, which already has a clear procedure established by law. One of the core functions of the Commission is the detection of corruption crimes, in particular, cases of illegal enrichment of the officials and their family members.
In this regard, the CPC, as the legal successor of the Commission on Ethics of High-Ranking Officials, has the right to analyze any declaration, and the declarations submitted after July 2017 (articles establishing liability for violation of declaration norms and criminalizing illicit enrichment came into force on 1 July 2017), with the tools defined by the legislative package.
In this regard, it should be noted that if as a result of the analysis of any declaration submitted after 1 July 2017 the Commission concludes that there are obvious features of corruption, the case should be immediately submitted to the Prosecutor General's Office. The further developments of the case are under the law enforcement bodies, but the main signal should come from the Commission.
As already mentioned, the Commission has the right to analyze the declarations submitted before 1 July 2017, with the difference that during their analysis the additional tools for the analysis envisaged by the legislative package, as well as the articles of the RA Criminal Code entered in force after 1 July 2017 will not be applicable. However, this does not exclude the possibility of doubts about other criminal violations during the analysis of the declarations in line with the current regulations, as well as the possibility of obvious inconsistency with the declaration submitted after 2017, in this cases the Commission, like any state body, should apply to law enforcement bodies.
In the end, it is necessary to mention one more important tool, which was provided to the Commission within the scope of the above-mentioned package. In particular, if, as a result of the analysis of the declarations, there are doubts that the significant changes in the property status of a declarant or a member of his/her family are not reasonably and legally justified, or there is an undeclared or incompletely declared property, or the source of income is not legal or credible, then the Commission is authorized to request a situational declaration of property and income from a close relative or relative-in-law of the declarant, from any person who is a party to declared transaction or transaction subject to declaration, from a person who may own the real estate, vehicle or expensive property within the meaning of the Law on Public Service of the declarant. This institute is called to eliminate the vicious practice of registering property in the name of third parties and to increase the efficiency of the declaration system.