Հայաստանի Հանրապետության կառավարության պահանջները Փերինչեքի գործով ամբողջությամբ բավարարվեցին Եվրոպական դատարանի կողմից
15/10/2015
2015թ. հոկտեմբերի 15-ին հրապարակվեց Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի գործով վճիռը: Գործին մասնակցելով երրորդ կողմի կարգավիճակում՝ ՀՀ-ն ակնկալում էր, որպեսզի Եվրոպական դատարանի վճռից բացառվեն ձևակերպումներ, որոնք կարող են որևէ կերպ կասկածի տակ առնել Հայոց ցեղասպանության փաստը:
Այսօր հրապարակված վճռում դատարանը նշեց, որ իր խնդիրը չէ որոշել՝ արդյոք հայ ժողովրդի նկատմամբ կատարված զանգվածային կոտորածներն ու տեղահանումները կարող են որակվել ցեղասպանություն: Դատարանի Մեծ պալատը նաև սահմանեց, որ չունի որևէ իրավասություն անելու իրավական հայտարարություններ այս հարցի վերաբերյալ՝ անկախ նրանից, թե որ տեսնակյունից է դա արվում:
Դատարանը նաև արձանագրեց, որ հայերն ունեն իրենց և իրենց նախնիների արժանապատվության նկատմամբ հարգանքի իրավունք, այդ թվում՝ այն շրջանակներում, որն առնչվում է ցեղասպանության հետևանքով վնաս կրած հայկական համայնքի ինքնությանը: Դատարանը նաև դրանով արձանագրեց, որ հայերի այդ համոզմունքները և դրա հետ կապված՝ նրանց արժանապատվությունը ենթակա են պաշտպանության կոնվենցիոն չափանիշների շրջանակներում:

Republic of Armenia Government requirements in the case of Perinçek were fully satisfied by the European Court
15/10/2015
On 15 October 2015 the judgment in the case of Perinçek v. Switzerland was delivered. Intervening as a third party, the RA anticipated formulations that could cast doubt on the reality of the Armenian Genocide to be excluded from the European Court’s judgment. In the judgment delivered today, the Court noted that it was not to determine whether the massacres and mass deportations suffered by the Armenian people could be characterised as genocide. The Court's Grand Chamber further established that the Court had no authority to make legally binding pronouncements, one way or the other, on this point. The Court also held that the Armenians have the right to respect for their and their ancestors’ dignity, including their right to respect for their identity constructed around the understanding that their community has suffered genocide. The Court herewith established that these beliefs of the Armenians alongside with the dignity associated with them are subject for protection under the Convention standards. For further details visit: www.agent.echr.am