Քննարկվել է «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը
22/01/2016
ՀՀ արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ Արսեն Մկրտչյանը հունվարի 22-ին մասնակցել է «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծին նվիրված կլոր սեղան-քննարկմանը: Այն կազմակերպվել էր Եվրոպական միության և Եվրոպայի խորհրդի կողմից՝ «Հայաստանի արդարադատության համակարգի անկախության, պրոֆեսիոնալիզմի և հաշվետվողականության ամրապնդման ծրագրի» շրջանակներում:
Արսեն Մկրտչյանը շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպական միությանն ու Եվրոպայի խորհրդին գործուն աջակցություն ցուցաբերելու համար և հույս հայտնել, որ քննարկման արդյունքները կլինեն գոհացուցիչ՝ նպաստելով ավելի արդյունավետ որոշման կայացմանը: Կարևորելով նախագծի մշակման ընթացքում հանրային քննարկումների դերը և դրանց արդյունքում հնչած առաջարկություններն ու դիտարկումները՝ նախարարի տեղակալն ընդգծել է, որ աշխատանքային խմբում ներգրավվել են փորձագետներ թե՛ պրակտիկ և թե՛ ակադեմիական շրջանակներից՝ փորձելով Քաղաքացիական օրենգիրքը համապատասխանեցնել միջազգային լավագույն պրակտիկային:
ԵԽ փորձագետ Գրիգոր Բեքմեզյանը ներկայացրել է նախագծով սահմանված մի շարք կարգավորումներ, որոնք վերաբերում են վնասի հատուցման ինստիտուտին, ռեգրեսիվ պահանջ և տուժողի մեղք հասկացություններին՝ նշելով, որ նոր կարգավորմամբ վնասի հատուցման պարտականությունը դրվում է գույքի տիրապետողի վրա՝ միևնույն ժամանակ բարձրացնելով վնասի հատուցման նվազագույն շեմը:
Աշխատանքային հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև Քաղաքացիական օրենսգրքում սերվիտուտի իրավունքը նախատեսող հոդվածները, որոնք սահմանում են անձնական սերվիտուտի ինստիտուտը և Քաղաքացիական օրենսգրքում իրավաբանական անձանց վերաբերյալ գլխի փոփոխված տարբերակը, որը նախատեսում է մասնավոր և հանրային իրավունքի իրավաբանական անձանց տեսակներ ու դրանց հետ կապված այլ կարգավորումներ:

Draft Law of the Republic of Armenia “On making amendments and supplements to the Civil Code of the Republic of Armenia” is discussed
22/01/2016
On 22 January, First Deputy Minister of Justice of the Republic of Armenia Arsen Mkrtchyan participated in a round-table discussion dedicated to the draft Law of the Republic of Armenia “On making amendments and supplements to the Civil Code of the Republic of Armenia”. The discussion was organised by the Council of Europe within the framework of “Strengthening the Independence, Professionalism and Accountability of the Judicial System in Armenia” project.
Arsen Mkrtchyan extended thanks to the European Union and the Council of Europe for the active support and expressed hope that the results of the discussion would be satisfying and would help make a more effective decision. Attaching importance to the role of public consultations in the development of the draft and the recommendations and comments made as a result of those public consultations, the Deputy Minister emphasised that the Working Group includes experts from practical and academic circles in an attempt to make the Civil Code correspond to the best international practice.
Expert of the Council of Europe Grigor Bekmezyan presented several regulations established by the draft that are related to the institute of reimbursement of damages, the concepts of recourse claim and fault of the victim, mentioning that the new regulation puts the obligation for reimbursement of damages on the person possessing property and raises the minimum threshold for reimbursement of damages at the same time.
During the working meeting, the articles of the Civil Code provided for the right to servitude were also discussed. The articles prescribe the institute of personal servitude and the modified version of the chapter on legal persons in the Civil Code, providing for the types of legal persons in public law and private law and other regulations connected therewith.