Տեղի է ունեցել ապօրինի հարստացման քրեականացման նպատակահարմարության վերաբերյալ վերլուծություն իրականացնող աշխատանքային խմբի առաջին նիստը
26/02/2016
ՀՀ արդարադատության նախարարությունում փետրվարի 25-ին տեղի է ունեցել ապօրինի հարստացման քրեականացման նպատակահարմարության վերաբերյալ վերլուծություն իրականացնելու նպատակով ՀՀ արդարադատության նախարարի 2016 թվականի հունվարի 22-ի հրամանով ստեղծված աշխատանքային խմբի առաջին նիստը:
Աշխատանքային խմբում ընդգրկված են «Հայաստանի երիտասարդ իրավաբանների ասոցիացիա», «Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոն», «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» հասարակական կազմակերպությունների, ինչպես նաև Արդարադատության նախարարության ներկայացուցիչները:
Նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանը ողջունել է աշխատանքային քննարկման մասնակիցներին և հորդորել, որ Հայաստանի Հանրապետության հակակոռուպցիոն ռազմավարության և պետություն-քաղաքացիական հասարակություն աշխատանքային հարթակի հիման վրա ստեղծված ապօրինի հարստացման քրեականացման նպատակահարմարության վերաբերյալ վերլուծություն իրականացնող աշխատանքային խումբն ուսումնասիրի ապօրինի հարստացման դեմ պայքարի առաջադեմ երկրների ողջ իրավական տիրույթը, որպեսզի վերլուծությունների արդյունքում հնարավոր լավագույն լուծումներն առաջարկվեն Քրեական նոր օրենսգիրքը մշակող աշխատանքային խմբին:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ արդարադատության նախարարության աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ, աշխատանքային խմբի ղեկավար Կարեն Հակոբյանի գլխավորությամբ սահմանվել է աշխատանքի բաշխում՝ տարբեր երկրներում կիրառվող օրենսդրության ուսումնասիրության մասով և ուսումնասիրությունների ամփոփման համար, աշխատանքային խմբի անդամների համաձայնությամբ, նախանշվել է մեկամսյա ժամկետ:

First sitting of the Working Group conducting analysis on appropriateness of criminalising illicit enrichment is held
26/02/2016
On 25 February, the first sitting of the Working Group — established by the Order of the Minister of Justice of the Republic of Armenia of 22 January 2016 with the aim of conducting analysis on appropriateness of criminalising illicit enrichment — was held at the Ministry of Justice of the Republic of Armenia.
Representatives of the "Armenian Young Lawyers Association", "Freedom of Information Centre of Armenia", "Protection of Rights without Borders" non-governmental organisations, as well as of the Ministry of Justice are included in the Working Group. Deputy Minister of Justice Suren Krmoyan welcomed the participants of the workshop and urged the Working Group — established based on the Republic of Armenia Anti-corruption Strategy and the State-Civil Society Working Platform for conducting analysis on appropriateness of criminalising illicit enrichment — to study the entire legal framework of advanced countries in order to suggest the Working Group developing the new Criminal Code the best possible solutions conducting the analysis.
During the meeting the work was distributed under the direction of Deputy Chief of Staff of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia, Head of the Working Group Karen Hakobyan with the aim of studying the legislation applied in different countries and summarising the studies conducted; upon consent of the members of the Working Group a one-month period has been fixed.