Տեղի է ունեցել կոռուպցիայի դեմ պայքարի ինստիտուցիոնալ համակարգի վերաբերյալ ուսումնասիրություն իրականացնող աշխատանքային խմբի առաջին նիստը
01/03/2016
ՀՀ արդարադատության նախարարությունում փետրվարի 29-ին նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանի մասնակցությամբ տեղի է ունեցել կոռուպցիայի դեմ պայքարի ինստիտուցիոնալ համակարգի վերաբերյալ ուսումնասիրություն իրականացնելու նպատակով ՀՀ արդարադատության նախարարի 2016 թվականի հունվարի 22-ի հրամանով ստեղծված աշխատանքային խմբի առաջին նիստը:
Աշխատանքային խմբում ընդգրկված են «Հայաստանի երիտասարդ իրավաբանների ասոցիացիա», «Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոն», «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» հասարակական կազմակերպությունների, ինչպես նաև Արդարադատության նախարարության ներկայացուցիչներ:
Աշխատանքային քննարկման ընթացքում Սուրեն Քրմոյանը հորդորել է աշխատանքային խմբի անդամներին ուսումնասիրել կոռուպցիայի դեմ պայքարող անկախ մարմինների միջազգային փորձը և դիտարկել դրանց մոդելների կիրառելիության նպատակահարմարությունը Հայաստանի Հանրապետությունում:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ արդարադատության նախարարության աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ, աշխատանքային խմբի ղեկավար Կարեն Հակոբյանի գլխավորությամբ սահմանվել է աշխատանքի բաշխում՝ տարբեր երկրներում գործող հակակոռուպցիոն մարմիններն ըստ մոդելների ու գործառույթների ուսումնասիրելու նպատակով՝ ուսումնասիրությունների ամփոփման համար նախանշելով մեկամսյա ժամկետ:

First sitting of the Working Group conducting a study on institutional system for fight against corruption is held
01/03/2016
The first sitting of the Working Group — established by the Order of the Minister of Justice of the Republic of Armenia of 22 January 2016 with the aim of conducting a study on institutional system of fight against corruption — was held at the Ministry of Justice of the Republic of Armenia on 29 February, with the participation of Deputy Minister Suren Krmoyan.
The representatives of the "Armenian Young Lawyers Association", "Freedom of Information Centre of Armenia", "Protection of Rights without Borders" non-governmental organisations, as well as of the Ministry of Justice are included in the Working Group. During the workshop Suren Krmoyan urged members of the Working Group to study the international practice of independent anti-corruption bodies and to consider the appropriateness of applying their models in the Republic of Armenia.
During the meeting, the work was distributed under the direction of Deputy Chief of Staff of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia, Head of the Working Group Karen Hakobyan with the aim of studying the activities of anti-corruption bodies operating in various countries, according to their models and functions, fixing a one-month period for summarising the studies conducted.