Արդարադատության նախարարն ընդունել է ԵՄ ներկայացուցիչ Մաթիո Բուսքեթի գլխավորած պատվիրակությանը
ՀՀ արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանն այսօր ընդունել է Եվրոպական Միության Հարևանության և բանակցությունների ընդլայնման հարցերով գլխավոր տնօրինության Արևելյան հարևանության հարցերով բաժնի ղեկավար Մաթիո Բուսքեթի գլխավորած պատվիրակությանը:
Նախարարը կարևորել է հանդիպման համար նախատեսված թեմաների քննարկումը և բարձր գնահատել ԵՄ աջակցությունը՝ հատկապես արդարադատության ոլորտում իրականացվող ծրագրերին:
Արփինե Հովհաննիսյանը վստահեցրել է, որ սահմանադրական բարեփոխումների արդյունքում ոլորտում իրականացվելու են որակապես նոր քայլեր, որտեղ իրավական քաղաքականության համար պատասխանատուն և գլխավոր դերակատարը Արդարադատության նախարարությունն է:
Մաթիո Բուսքեթը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և անդրադարձել ԵՄ ֆինանսավորմամբ իրականացված ծրագրերի արդյունքներին:
Հանդիպման ընթացքում նախարարը ներկայացրել է արդարադատության ոլորտի ձեռքբերումներն ու անելիքները՝ ընդգծելով «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի բացումը, Պրոբացիոն ծառայության ներդրմանն ուղղված աշխատանքների իրականացումը, ինչպես նաև արդարադատության համակարգի անկախությանը, հաշվետվողականությանն ու թափափանցիկությանն ուղղված ծրագրերի շարունակականության ապահովումը:
Արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը նշել է, որ արդարադատության համակարգի հզորացման և բարելավման առումով կա մեծ ներուժ և վստահեցրել, որ միջազգային գործընկերների աջակցությամբ նախարարությունը կանի առավելագույնը՝ համակարգի նկատմամբ հասարակական վստահությունը բարձրացնելու համար:

Minister of Justice receives delegation led by EU representative Mathieu Bousquet
Minister of Justice of the Republic of Armenia Arpine Hovhannisyan today received the delegation led by Mathieu Bousquet, Head of the Unit for Neighbourhood East, Directorate-General for Neighbourhood and Enlargement Negotiations (DG NEAR).
The Minister emphasised the importance of discussing the agenda of the meeting and highly appreciated EU support, especially to the programmes carried out in the justice sector.
Arpine Hovhannisyan assured that the constitutional reforms will lead to qualitatively new steps in the sector with the Ministry of Justice as the agency in charge of legal policies and as the main role-player.
Mathieu Bousquet expressed his gratitude for the reception and addressed the results of programmes funded by the EU.
During the meeting, the Minister presented the achievements and plans in the justice sector, emphasising the opening of "Armavir" penitentiary institution, the implementation of activities aimed at introducing the Probation Service, as well as the efforts to ensure continuity of the programmes aimed at independence, accountability, and transparency of the justice system.
Minister of Justice Arpine Hovhannisyan noted that there is great potential for further development and enhancement of the justice system and assured that the support of the international partners will help the Ministry do its best to increase public confidence in the system.