Երեխաների անձնական տվյալներ հրապարակելիս պետք է ցուցաբերել հատուկ զգուշավորություն
«Երեխայի անձնական տվյալներ մշակողները, այդ թվում՝ պետական մարմինները և լրատվամիջոցները, անձնական տվյալները պետք է հրապարակայնացնեն միայն օրինական նպատակով՝ նպատակին հասնելու համար պիտանի, անհրաժեշտ և չափավոր ծավալով»,- այս մասին նշված է ՀՀ արդարադատության նախարարության Անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալության մարտի 21-ին հրապարակած խորհրդատվական որոշման մեջ (http://moj.am/storage/uploads/Save-the-Children-FINAL-1.pdf ): Վերջինի համար հիմք է հանդիսացել Save the Children միջազգային հասարակական կազմակերպության հայաստանյան ներկայացուցչության կողմից գործակալությանն ուղղված գրությունը՝ վերջերս մամուլում հայտնված հրապարակումներից մեկի՝ Երևանի թիվ 2 գիշերօթիկ հաստատությունում տեղի ունեցած դեպքի լուսաբանման հետևանքով երեխաների անձնական տվյալների հանրայնացման վերաբերյալ:
ՀՀ ԱՆ Անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալությունը կոչ է անում պետական մարմիններին և լրատվամիջոցներին երեխաների անձնական տվյալներ հրապարակելիս ցուցաբերել հատուկ զգուշավորություն երեխաներին չվնասելու համար՝ օգտագործելով անձնական տվյալներն ապանձնավորելու միջոցներ (փոխել երեխայի անունը, օգտագործել միայն անվան առաջին տառերը, փակել լուսանկարում երեխայի դեմքը և այլն), երեխաների անձնական տվյալները հրապարակել միայն այն բացառիկ դեպքերում, երբ հրապարակումը խիստ կարևոր է երեխայի լավագույն շահը պաշտպանելու համար և ապանձնավորված կերպով հնարավոր չէ հասնել այդ նպատակին:

“Developers of children’s personal data, including state bodies and the media must publish personal data only for lawful purposes, to an adequate, necessary and reasonable extent for achieving the goal,” says the Advisory Decision of the Agency for Personal Data Protection under the Ministry of Justice of the Republic of Armenia, published on 21 March (http://moj.am/storage/uploads/Save-the-Children-FINAL-1.pdf). It is based on the letter addressed to the Agency by Save the Children International Armenia Representative Office with regard to publication of children’s personal data as a result of coverage of the incident that took place in Boarding School No 2 of Yerevan.
The Agency for Personal Data Protection under the Ministry of Justice of the Republic of Armenia calls on state bodies and the media to take special precaution when publishing children’s personal data in order not to hurt the children, using depersonalisation means of personal data (changing the child’s name, using only the initials, not showing the child’s face in the photo, etc.), publishing children’s personal data only in such special cases when publication is extremely important for protecting the child’s best interest and when that goal cannot be achieved by way of depersonalisation.