Քննարկվել է «ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը
28/04/2016
ՀՀ արդարադատության նախարարությունում ապրիլի 28-ին քննարկվել է «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը:
Քննարկումը կազմակերպվել էր «Գերմանիայի միջազգային համագործակցության» ընկերության (GIZ) աջակցությամբ: Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ Արսեն Մկրտչյանը, GIZ «Հարավային Կովկասում եվրոպական չափորոշիչներին իրավական համապատասխանեցում» ծրագրի ղեկավար Թոմաս Մայերը, պրոֆեսոր, GIZ փորձագետ Ռոլֆ Քնիպերը, ԵՊՀ քաղաքացիական իրավունքի ամբիոնի դասախոս Լիպարիտ Մելիքջանյանը, Արդարադատության նախարարության այլ ներկայացուցիչներ:
Արսեն Մկրտչյանը, բարձր գնահատելով «Գերմանիայի միջազգային համագործակցության» ընկերության ներդրումը ՀՀ օրենսդրության բարեփոխումների ոլորտում, համոզմունք է հայտնել, որ այդ ուղղությամբ համագործակցությունը կլինի շարունակական: Նախարարի առաջին տեղակալի խոսքով՝ ՀՀ արդարադատության նախարարությունը շահագրգռված է GIZ-ի փորձագետների ներգրավմամբ ունենալ լավ աշխատող և արդյունավետ իրավակարգավորումներով օրենսգիրք:
Թոմաս Մայերը, շնորհակալություն հայտնելով արդյունավետ համագործակցության համար, նշել է, որ իրենք պատրաստ են շարունակելու աջակցությունը քաղաքացիական օրենսգրքի բարեփոխման ուղղությամբ:
Քննարկման ընթացքում գերմանացի գործընկերները ներկայացրել են Գերմանիայի փորձը ոլորտի կատարելագործման ուղղությամբ, որի հիման վրա մի շարք շտկումներ ու փոփոխություններ են մտցվել նախագծային դրույթներում: Լրամշակվել են ուրիշի գույքից սահմանափակ օգտվելու (սերվիտուտ) ինստիտուտին վերաբերող հոդվածները, հստակեցվել են կամավոր և հարկադիր գույքային սերվիտուտ հասկացությունները, դրանց հետ կապված իրավակարգավորումները և այլն:

Draft law of the Republic of Armenia “On making amendments and supplements to the Civil Code of the Republic of Armenia” was discussed
28/04/2016
On 28 April draft law of the Republic of Armenia “On making amendments and supplements to the Civil Code of the Republic of Armenia” was discussed at the Ministry of Justice of the Republic of Armenia.
The discussion was organised with the support of the German Society for International Cooperation [Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit] (GIZ). First Deputy Minister of the Republic of Armenia Arsen Mkrtchyan, project manager of GIZ Legal approximation towards European standards in the South Caucasus Thomas Meyer, professor, GIZ expert Rolf Knieper, lecturer at the Chair of Civil Law of Yerevan State University Liparit Melikjanyan, other representatives of the Ministry of Justice attended the meeting.
Arsen Mkrtchyan, highly appreciating the contribution of the GIZ in the sector of legislative reforms of the Republic of Armenia, expressed confidence that the co-operation in that direction will be of continuous nature. According to the First Deputy Minister, the Ministry of Justice of the Republic of Armenia is interested in having — through the engagement of GIZ experts — a well functioning Code with effective legal regulations.
Thomas Meyer, expressing his gratitude for the effective co-operation, noted that they are ready to continue providing support aimed at the reforms of the Civil Code.
During the discussion, German partners introduced the German experience related to the improvement of the sector, based on which a range of corrections and amendments were made to draft provisions. Articles related to the institute of limited use of another person's property (servitude) have been supplemented, concepts of voluntary and involuntary servitude over property, legal regulations related thereto have been clarified.