Տեղի է ունեցել Հայաստանի իրավակարգավորման բարեփոխումների ճանապարհային քարտեզի վերաբերյալ եզրափակիչ աշխատաժողովը
30/05/2016
ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ), ՀՀ արդարադատության նախարարության և ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի կողմից մայիսի 27-28-ը Ծաղկաձորում համատեղ կազմակերպվել է աշխատաժողով, որի գլխավոր առանցքը Հայաստանի իրավակարգավորման բարեփոխումների ճանապարհային քարտեզի ամփոփումն էր:
Հանդիպմանը ներկա են եղել ՀՀ արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ Արսեն Մկրտչյանը, ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի օրենսդրական աջակցության բաժնի պետ Էլիս Թոմասը, ԺՀՄԻԳ-ի փորձագետ Ալան Փեյջը, ՀՀ Ազգային Ժողովի Պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը, ԵԱՀԿ փորձագետներ, Գերմանական միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ), Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչներ, Ազգային Ժողովի, ՀՀ Կառավարության, Ֆինանսների, Էկոնոմիկայի նախարարությունների, քաղաքացիական հասարակության և այլ պետական կառույցների աշխատակիցներ:
Աշխատաժողովի ընթացքում քննարկվել են քաղաքականության մշակման և օրենսդրական պլանավորման, հանրային քննարկումների և կարգավորման ազդեցության գնահատման, ինչպես նաև օրենսդրության կիրառման մշտադիտարկման և գնահատման վերաբերյալ մի շարք հարցեր:
Երկօրյա աշխատանքային քննարկման նպատակն է իշխանության գործադիր, օրենսդիր ոլորտների անդամներին, քաղաքացիական հասարակության, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին և փորձագետներին հնարավորություն տալ փոխանակելու սեփական փորձն ու փնտրելու նոր ուղիներ երկրում օրենսդրական դաշտը և մի շարք գործընթացներ բարելավելու համար:
Այս առիթով, Արսեն Մկրտչյանը նշել է, որ Հայաստանը նախաձեռնել է բարեփոխումներ՝ Ճանապարհային քարտեզի նախագծում սահմանված կարգով, իսկ աշխատաժողովը կօգնի ամփոփել փաստաթուղթը, ինչն էլ օգտակար կլինի բարեփոխման լրացուցիչ գործընթացներ ծրագրավորելու և իրականացնելու գործում, ինչպես նաև Հայաստանի օրենսդրական գործընթացը կլինի ավելի քիչ ծանրաբեռնված, առավել ծրագրավորված, թափանցիկ և կդառնա ավելի մասնակցային:
Այս համատեքստում քննարկվել են նաև 2014-2015 թվականների ընթացքում «Հայաստանում անցկացված նախկին թեմատիկ օրինաստեղծ աշխատաժողովների ընթացքում ներկայացված Հայաստանում օրենսդրական ընթացակարգի համակողմանի գնահատում» զեկույցում ներկայացված բարեփոխման վերաբերյալ առաջարկները:
ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի օրենսդրական աջակցության բաժնի պետ Էլիս Թոմասի խոսքով՝ Իրավակարգավորման բարեփոխումների ճանապարհային քարտեզի նախագծում ներկայացված առաջարկները կենտրոնանում են արդյունավետ լուծումների հայտնաբերման վրա և մշակվել են հայաստանյան հիմնական շահագրգիռ դերակատարների կողմից մի շարք քննարկումների ընթացքում: Ըստ նրա՝ Ճանապարհային քարտեզի նախագիծն իրենից ներկայացնում է տեղում մշակված գործողությունների ծրագիր՝ հասցեագրելու Հայաստանի օրինաստեղծ համակարգում 2015 թվականին համատեղ կայացած աշխատաժողովների ընթացքում բացահայտված թերությունները:
ՀՀ Աժ Պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը ընդգծել է, որ Հայաստանում հաճախ տեղի են ունենում բազմաթիվ քննարկումներ համապատասխան ոլորտի քաղաքականության մշակման և օրենսդրության առավել արդյունավետ պլանավորման վերաբերյալ, ինչն էլ միտված է զարգացնել Հայաստանի իրավական համակարգի ներկայիս վիճակը:
Հանդիպմանը զեկույցներով հանդես են եկել համապատասխան ոլորտի մասնագետներ, որոնք խոսել են Հայաստանում հանրային քննարկումների ներկայիս վիճակի, գլխավոր հիմնախնդիրների մասին:

Consolidating workshop on Regulatory Reform Roadmap for Armenia was held
On 27-28 May, the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (OSCE/ODIHR), the Ministry of Justice of the Republic of Armenia and the OSCE Office in Yerevan jointly organised a workshop in Tsaghkadzor, the main focus of which was the finalisation of a Regulatory Reform Roadmap for Armenia.
First Deputy Minister of Justice of the Republic of Armenia Arsen Mkrtchyan, Chief of the Legislative Support Unit of the OSCE/ODIHR Alice Thomas, ODIHR expert Alan Page, Chairperson of the Standing Committee on State and Legal Affairs of the National Assembly of the Republic of Armenia Hovhannes Sahakyan, OSCE experts, representatives of the German Society for International Cooperation (GIZ) and the World Bank, employees of the National Assembly, the Government of the Republic of Armenia, the Ministries of Finance and Economy, civil society and other state structures attended the workshop.
Topics discussed during the workshop included policy-making and legislative planning, public consultations and regulatory impact assessment, as well as monitoring and evaluation of the legislation.
The purpose of the two-day workshop discussions is to provide an opportunity for participants from the executive branch, the legislature, civil society and international organisations to exchange views on how to improve the overall process of lawmaking, as well as several processes in the country.
On this occasion, Arsen Mkrtchyan said that Armenia has already begun initiating reforms as indicated in the draft Roadmap, and this workshop will help finalise the document, which will be very useful in helping to plan and implement additional reform processes to make the legislative process less burdensome and more planned, transparent, and participatory.
In this context, the recommendations in the report on “Comprehensive Assessment of the Legislative Procedure in Armenia submitted during the previous thematic lawmaking workshops conducted in Armenia in 2015-2015” were also discussed. ”The recommendations in the draft Regulatory Reform Roadmap focus on identifying workable solutions and were developed by key Armenian stakeholders during a series of discussions” said Alice Thomas, Chief of the Legislative Support Unit of the OSCE/ODIHR. According to her, "the draft Roadmap thus constitutes a home-grown plan for action to address weaknesses identified in the Armenian lawmaking system during discussions at our 2015 workshops".
Chairperson of the Standing Committee on State and Legal Affairs of the National Assembly of the Republic of Armenia Hovhannes Sahakyan emphasised that numerous discussions on making a policy of the corresponding sector and more effective legislative planning are often held in Armenia, which is aimed at improving the current state of the legal system in Armenia.
During the workshop, specialist of the relevant field delivered speeches, talking about the current state of public consultations, major issues in Armenia.