Ներկայացվել են ՀՀ արդարադատության ոլորտում 25 տարիների ընթացքում իրականացված բարեփոխումները
Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանն այսօր մասնակցել է «Հայաստանի Հանրապետությունում արդարադատության ոլորտում 25 տարիների ընթացքում իրականացված բարեփոխումները» թեմայով համաժողովին: Եվրոպական միության աջակցությամբ կազմակերպված համաժողովի նպատակը արդարադատության ոլորտում անցած 25 տարիների ընթացքում իրականացրած բարեփոխումներն արձանագրելը, ոլորտին առնչվող առկա խնդիրների վերհանելն ու ապագայի քայլերը նախանշելն էր:
Համաժողովին ներկա են եղել նաև Հայաստանի Հանրապետությունում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին, ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանը, հասարակական կազմակերպությունների ղեկավարները, այլոք:
Նախարարի խոսքով՝ Հայաստանը երկար ճանապարհ է անցել 25 տարիների ընթացքում արդարադատության ոլորտում՝ արդարադատության մատչելիությունը, օրենքի գերակայությունը և մարդու իրավունքների ճանաչումն ապահովելու համար: «Այս գործընթացը դեռ ունի մարտահրավերներ և բացթողումներ: Դրանց որոշ մասն իրենց լուծումները կգտնեն նախքան բարեփոխումների ընթացիկ փուլի ավարտը՝ 2016թ-ի վերջին, մյուսներին կանդրադառնանք բարեփոխումների նոր փուլում»,- ասել է Արփինե Հովհաննիսյանը՝ ներկաներին բաց ու անկեղծ քննարկման կոչ անելով:
ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին նշել է, որ Եվրամիությունը շահագրգռված է դատաիրավական բարեփոխմանն ուղղված ծրագրերին աջակցելու հարցում: Նրա խոսքով՝ Կենտրոնական և Արևմտյան եվրոպական երկրների փորձը ցույց է տալիս, որ առանց արդյունավետ արդարադատության համակարգի անհնար է գնալ դեպի ավելի ազատական համակարգեր, որոնք հիﬓված են ընդհանուր արժեքների վրա՝ ժողովրդավարություն, իրավունքի գերակայություն և մարդու իրավունքներ:
Արփինե Հովհաննիսյանը շնորհակալություն է հայտնել ոլորտի բարեփոխումների առանցքային գործընկերոջը՝ Հայաստանում ԵՄ պատվիրակությանը, ինչպես նաև բոլոր շահագրգիռ կողմերին և հաստատություններին՝ ցուցաբերվող աջակցության և արդյունավետ համագործակցության համար:

Reforms implemented in the justice sector of the Republic of Armenia over 25 years presented
Today, Minister of Justice of the Republic of Armenia Arpine Hovhannisyan participated in the conference on "The Reforms Implemented in the Justice Sector in the Republic of Armenia Over 25 Years". The goal of the conference organised with the support of the European Union was to record the reforms implemented in the justice sector over the past 25 years, identify the existing sector-specific problems and predetermine future steps.
Head of the Delegation of the European Union to the Republic of Armenia, Ambassador Piotr Switalski, Deputy Minister of Justice of the Republic of Armenia Suren Krmoyan, heads of non-governmental organisations and others attended the conference.
According to the Minister, over the past 25 years, Armenia has come a long way in the justice sector in order to ensure access to justice, rule of law and recognition of human rights. "There are still challenges and omissions in this process. The solutions to some of them will be found before the end of the current stage of reforms (end of 2016), and we will address the others in the new stage of reforms," said Arpine Hovhannisyan, calling on those present for an open and sincere discussion.
Head of the EU Delegation, Ambassador Piotr Switalski mentioned that the European Union was interested in supporting the programmes for legal and judicial reforms. According to him, the experience of countries in Central and Western Europe show that it is impossible to move towards more liberal systems hinged on universal values (democracy, rule of law and human rights) without an effective justice system.
Arpine Hovhannisyan expressed gratitude to the key partner in the sector-specific reforms — the EU Delegation to Armenia, as well as to all the interested parties and institutions for the support that is being shown and the effective co-operation.