Կլոր սեղան-քննարկում՝ «Պրոբացիայի պետական ծառայությունը. ակնկալիքներ և զարգացման հեռանկարներ» թեմայով
22/11/2016
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանը նոյեմբերի 22-ին մասնակցել է «Պրոբացիայի պետական ծառայությունը. ակնկալիքներ և զարգացման հեռանկարներ» թեմայով կլոր սեղան-քննարկմանը: Այն կազմակերպել էր «Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտ» հասարակական կազմակերպությունը՝ ՀՀ արդարադատության նախարարության Պրոբացիայի պետական ծառայության հետ համատեղ:
Քննարկման նպատակն էր ներկայացնել նորաստեղծ Պրոբացիայի պետական ծառայությունը, դրա կառուցվածքը, գործառույթները, իր առջև դրված խնդիրներն ու ծառայության ակնկալիքները և հնարավոր մարտահրավերները՝ նպաստելով հանրության իրազեկվածության բարձրացմանը:
Ողջունելով ներկաներին՝ ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանը ներկայացրել է Պրոբացիայի ծառայության գործունեության հիմնական առանձնահատկությունները, շահառուի ռիսկերի և կարիքների բացահայտման և գնահատման համար մշակված գործիքները:
Սուրեն Քրմոյանն ընդգծել է, որ ամեն դատապարտյալի հետ տարվում է անհատական աշխատանք և Ծառայության ներդրմամբ էապես կնվազեն կրկնահանցագործությունները:
Փոխնախարարը անդրադարձել է նաև Երևանի Շենգավիթ վարչական շրջանում և Վանաձորում իրականացված պրոբացիոն պիլոտային ծրագրին, վերականգնողական արդարադատության գաղափարախոսությանը և վերջին ամիսների ընթացքում կատարված աշխատանքներին :
Հիշեցնենք, որ 2016թ. մայիսի 18-ին Ազգային ժողովն ընդունել է «Պրոբացիայի մասին» օրենքը, իսկ սեպտեմբերի 1-ից ուժի մեջ է մտել Արդարադատության նախարարության կազմում Պրոբացիայի պետական ծառայության ստեղծման մասին ՀՀ Կառավարության որոշումը, որով էլ տրվել է Ծառայության աշխատանքների մեկնարկը:

Round-table discussion entitled "State Probation Service: Expectations and Perspectives of Development"
22/11/2016
On 22 November, Deputy Minister of Justice of the Republic of Armenia Suren Krmoyan participated in the round-table discussion entitled "State Probation Service: Expectations and Perspectives of Development". It was organised by the "Civil Society Institute" non-governmental organisation, jointly with the State Probation Service of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia.
The goal of the discussion was to introduce the newly created State Probation Service, its structure, functions and objectives, the expectations of the Service and the potential challenges in order to help increase public awareness.
Greeting the attendees, Deputy Minister of Justice of the Republic of Armenia Suren Krmoyan presented the main peculiarities of the activities of the State Probation Service, as well as the instruments developed for identifying and assessing the risks and needs of a beneficiary.
Suren Krmoyan emphasised that the Service works with each convict individually and that the introduction of the Service will essentially reduce recidivism.
The Deputy Minister also touched upon the pilot probation programme carried out in the Shengavit Administrative District of Yerevan and in Vanadzor, the ideology of restorative justice and the activities that have been carried out over the past couple of months.
Let us remind that on 18 May 2016, the National Assembly adopted the Law "On probation", and the Decision of the Government of the Republic of Armenia “On the establishment of the State Probation Service within the structure of the Ministry of Justice” entered into force on 1 September, marking the launch of the activities of the Service.